O nas
Kontakt

Śmiertelny atak na szpital w Gazie w wyniku kontynuowania wysiłków dyplomatycznych

Laura Kowalczyk

Palestinians wounded in the Israeli bombardment of the Gaza Strip are treated in a hospital in Deir al Balah on Sunday, Feb. 4, 2024.

Wszystkie najnowsze wydarzenia na temat wojny Izrael-Hamas i konfliktu na Bliskim Wschodzie.

W niedzielę ratownicy medyczni przewieźli zabitych i rannych do centralnego szpitala w Gazie po ostatnim dniu śmiertelnych izraelskich ataków na miasto Dajr al-Balah.

Miejscowi reporterzy podają, że co najmniej siedem osób zginęło, a 15 zostało rannych w wyniku strajku, który dotknął dom w mieście.

Byli wśród 15 zabitych i co najmniej 45 rannych w niedzielnych atakach.

Izrael w dalszym ciągu bombardował Gazę z powietrza, sprzeciwiając się międzynarodowym wezwaniom do zawieszenia broni.

Ministerstwo Zdrowia w Gazie podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin do szpitali przewieziono 127 ciał, co zwiększa ogólną liczbę ofiar śmiertelnych do 27 365.

Ministerstwo nie rozróżnia ludności cywilnej od kombatantów, ale twierdzi, że większość zabitych to kobiety i dzieci.

Palestyńczycy ranni w wyniku izraelskiego bombardowania Strefy Gazy są leczeni w szpitalu w Deir al Balah w niedzielę 4 lutego 2024 r.
Palestyńczycy ranni w wyniku izraelskiego bombardowania Strefy Gazy są leczeni w szpitalu w Deir al Balah w niedzielę 4 lutego 2024 r.

USA kontynuują wysiłki dyplomatyczne

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odbył swoją piątą pilną podróż na Bliski Wschód od czasu wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie w październiku.

Departament Stanu twierdzi, że Blinken uda się do Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Kataru, Izraela i na Zachodni Brzeg na rozmowy z przywódcami regionalnymi, które będą trwały przez większą część tygodnia.

Ostatnia podróż Blinkena wiąże się z ożywioną działalnością dyplomatyczną i dyskusjami na temat nowego możliwego porozumienia o wstrzymaniu izraelskich operacji wojskowych w zamian za uwolnienie zakładników przetrzymywanych przez Hamas.

Jednak wyjazd ten nastąpił także w związku z nasilonymi w ostatnich dniach obawami o możliwą eskalację konfliktu w wyniku ciągłych ataków na personel i bazy USA w Iraku, Syrii i Jordanii, a także wzmożenia ataków wojskowych na żeglugę handlową na Morzu Czerwonym przez Wspierani przez Iran rebelianci Houthi w Jemenie.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken udaje się w swoją piątą pilną podróż na Bliski Wschód od czasu wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie w październiku.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken udaje się w swoją piątą pilną podróż na Bliski Wschód od czasu wybuchu wojny między Izraelem a Hamasem w Gazie w październiku.

Stéphane Séjourné podróżuje do Egiptu

Najwyższy dyplomata Egiptu przyjął w niedzielę w Nowej Stolicy Administracyjnej swojego francuskiego odpowiednika Stéphane’a Séjourné.

Na konferencji prasowej po spotkaniu egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry ostrzegł przed szerszym konfliktem w regionie, jeśli w Gazie nie zostanie osiągnięte zawieszenie broni.

„Wojna w Gazie, zagrożenia, jakie widzimy dla żeglugi na Morzu Czerwonym, operacje wojskowe, które miały miejsce w Syrii i Iraku, a także sytuacja militarna na granicy izraelsko-libańskiej – wszystko to ostrzega przed eskalacją sytuacji i ześlizgiwanie się w stronę szerszego konfliktu” – powiedział Shoukry.

Unia Europejska wyraziła w sobotę głębokie zaniepokojenie doniesieniami, że izraelskie wojsko zamierza przenieść bitwę z Hamasem do miasta Rafah na granicy Gazy z Egiptem, gdzie ponad milion ludzi uciekło przed walkami.

Taka ofensywa mogłaby zepchnąć uchodźców do Egiptu, podważając porozumienie pokojowe Izraela z tym krajem i rozgniewając Stany Zjednoczone.