O nas
Kontakt

Starszy urzędnik Hamasu twierdzi, że nie poczyniono postępów w rozmowach o zawieszeniu broni z Izraelem

Laura Kowalczyk

Palestinians arrive in Khan Younis after fleeing an Israeli ground and air offensive in the nearby city of Rafah, June 28, 2024

Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Hamas twierdzi, że od rozpoczęcia przez Izrael operacji wojskowej w październiku prawie 38 000 Palestyńczyków zginęło, ale w swoich danych nie wprowadza rozróżnienia między cywilami i bojownikami.

Wyższy rangą urzędnik Hamasu powiedział, że nie poczyniono żadnych postępów w negocjacjach z Izraelem o zawieszeniu broni w celu zakończenia wojny w Gazie.

Przemawiając na konferencji prasowej w stolicy Libanu, Bejrucie, Osama Hamdan powiedział, że grupa jest gotowa „pozytywnie potraktować” każdą propozycję zawieszenia broni, która zakończy walki.

Wysiłki arabskich mediatorów, wspieranych przez Stany Zjednoczone, nie doprowadziły do ​​ostatecznego zaprzestania działań wojennych, a Hamas i Izrael obwiniają się nawzajem za brak postępów.

Hamas twierdzi, że każde porozumienie musi obejmować całkowite wycofanie armii izraelskiej z Gazy, ale Izrael zgodził się w zasadzie jedynie na tymczasową przerwę w walkach do czasu całkowitego wykorzenienia Hamasu.

Hamdan zrzucił także część winy na Waszyngton, oskarżając jego urzędników o wywieranie nacisku na grupę, aby przyjęła warunki Izraela.

„Po raz kolejny Hamas jest gotowy pozytywnie potraktować każdą propozycję, która gwarantowałaby trwałe zawieszenie broni, całkowite wycofanie ze Strefy Gazy i poważne porozumienie o wymianie” – powiedział.

Inne ewakuacje

Tymczasem większa liczba Palestyńczyków w południowej Gazie została zmuszona do ponownej przeprowadzki, aby uciec przed trwającą izraelską operacją na obszarze dzielącym Rafah i Khan Younis.

Jest to ostatnia ewakuacja z regionu, który od początku maja stawia opór izraelskiemu najazdowi, zmuszając do opuszczenia prawie wszystkich uchodźców palestyńskich w Rafah.

Protestujący w Tel Awiwie przeciwko rządowi izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i wzywający do uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy, 29 czerwca 2024 r.

W ten weekend Palestyńczycy załadowali swoje rzeczy na ciężarówki ciągnięte przez osły i udali się w stronę środkowej Gazy.

Powiedzieli, że w nocy ewakuowali swoje schrony pod izraelskim ostrzałem i wrócili, aby zabrać swoje rzeczy przed ucieczką z miasta.

„W nocy znaleźliśmy się pod kulami i ostrzałem. Nasze dzieci były rozproszone. Nie wiemy, gdzie oni są. Gdzie powinniśmy pójść? – pyta Imad Asfour, Palestyńczyk wysiedlony ze wschodniego Khan Younis.

Ghada Qudeh, kolejna wysiedlona Palestynka, która szukała schronienia w Rafah po ucieczce z miasta Khan Younis na południu, powiedziała, że ​​siły izraelskie wystrzeliły rakiety w dom, w którym ona i jej rodzina schronili się w CZWARTEK.

„Nie wiemy, dokąd iść” – powiedziała. „Od wczoraj nie mamy nic do jedzenia i picia. Chcemy tylko rozwiązania. »

Armia izraelska podała, że ​​dwóch jej żołnierzy zginęło podczas sobotnich walk w północnej Strefie Gazy, co zwiększa liczbę ofiar śmiertelnych do 318.

Ponad osiem miesięcy od rozpoczęcia operacji wojskowej bojownicy w dalszym ciągu przeprowadzają ataki na siły izraelskie, działające na obszarach, nad którymi izraelska armia rzekomo przejęła kontrolę kilka miesięcy temu.

Ministerstwo zdrowia Gazy twierdzi, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło 40 Palestyńczyków, a 224 zostało rannych.

Według szacunków ONZ początkowa izraelska operacja w Rafah, która według urzędników w Waszyngtonie miała „ograniczony” zasięg, zmusiła do ucieczki około 1,3 miliona Palestyńczyków.

Izrael twierdzi, że musi tam działać, aby pokonać pozostałe bataliony Hamasu.

Izrael rozpoczął operację wojskową w Gazie w odpowiedzi na wtargnięcie Hamasu do Izraela 7 października, w wyniku którego zginęło około 1200 osób i wzięto ponad 250 zakładników.

Ministerstwo Zdrowia kierowane przez Hamas twierdzi, że od rozpoczęcia przez Izrael operacji wojskowej w październiku prawie 38 000 Palestyńczyków zginęło, ale w swoich danych nie wprowadza rozróżnienia między cywilami i bojownikami.