O nas
Kontakt

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd prosi o dołączenie do grupy lewicowej w Parlamencie Europejskim

Laura Kowalczyk

Włoski Ruch Pięciu Gwiazd prosi o dołączenie do grupy lewicowej w Parlamencie Europejskim

BRUKSELA — Włoski Ruch Pięciu Gwiazd zwrócił się do Parlamentu Europejskiego z prośbą o przyjęcie do grupy Lewicy, poinformowali TylkoGliwice przedstawiciele partii i grupy.

5Stars, lewicowo-populistyczna partia byłego premiera Włoch Giuseppe Conte, od kilku lat nie ma swojego politycznego domu w Parlamencie Europejskim po okresie, w którym zasiadała z eurosceptyczną partią UKIP architekta Brexitu Nigela Farage'a. Włoska partia próbowała również dołączyć do liberalnej grupy ALDE w Parlamencie w 2017 r., ale się nie udało.

Partia 5 Gwiazd zdobyła osiem miejsc w czerwcowych wyborach europejskich, podczas gdy w 2019 r. zdobyła 14.

Grupa Lewicy rozważy wniosek Ruchu 5 Gwiazd na spotkaniu w czwartek rano w Parlamencie.

Współprzewodnicząca Lewicy, Manon Aubry, powiedziała po środowym spotkaniu inauguracyjnym, że „uważnie przyglądają się temu wnioskowi”, dodając, że biuro zbierze się w czwartek rano, na którym zapadnie decyzja, czy wniosek zostanie zaakceptowany.

„Drzwi są otwarte, ale istnieją jasne warunki polityczne” – powiedział Aubry reporterom.

Włączenie Ruchu 5 Gwiazd zwiększyłoby liczebność grupy Lewica do 50 członków w Parlamencie Europejskim — co nadal jest jedną z najmniejszych rodzin politycznych w tym kraju.

Ten ruch uciąłby pogłoski, że Ruch 5 Gwiazd zamierza utworzyć nową lewicową grupę wraz z partią niemieckiej Lewicy, deputowanej do Bundestagu i byłej europosłanki Sahry Wagenknecht, a także partią Smer premiera Słowacji Roberta Ficy.

Smer publicznie oświadczył, że chce powrócić do ugrupowania socjalistów, z którego został wykluczony w zeszłym roku po utworzeniu koalicji z partią nacjonalistyczną. Socjaliści jednak odrzucają taką możliwość.

Ta historia została zaktualizowana.