O nas
Kontakt

Strajki w branży turystycznej w Europie: zakłóceń w lotach i pociągach, których można się spodziewać w styczniu i lutym

Laura Kowalczyk

Passengers look at check-in times for flights during a nationwide strike of airports ground staff, and check-in services at Rome

Kiedy, gdzie i jakich zakłóceń możesz się spodziewać.

Strajki są w Europie częstym zjawiskiem, ponieważ pracownicy wstrzymują się z pracą, aby walczyć o lepsze płace i warunki pracy.

Strajki są czasami planowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, ale inne ogłaszane są w ostatniej chwili, co pokazuje, że zawsze warto sprawdzić przed podróżą.

Na szczęście poniżej zebraliśmy wszystkie informacje o strajku.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy odbywają się strajki.

Jeśli Twój lot lub pociąg zostanie odwołany lub opóźniony, będziesz mieć prawo do nowego biletu lub odszkodowania. Przeczytaj nasz przewodnik, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Wielka Brytania: Maszyniści pociągów wzywają do strajku tocznego

Członkowie związku Aslef ogłosili kroczący harmonogram jednodniowych strajków i zakaz pracy w godzinach nadliczbowych w okresie od 30 stycznia do 5 lutego.

Strajki dotkną różnych przewoźników w różnych dniach, w tym Avanti West Coast, CrossCountry, East Midlands Railway, West Midlands Trains, GTR, LNER, Southeastern, SWR i TransPennine Trains.

Maszyniści toczą od dawna spór dotyczący wynagrodzeń, które ich zdaniem nie wzrosły od pięciu lat.

Strajki londyńskiej kolei naziemnej odbędą się również w dniach 19–20 lutego i 4–5 marca – ogłosił związek zawodowy RMT.

Niemcy: Strajki służb bezpieczeństwa na lotniskach

Niemcy przygotowują się na chaos, który nastąpi 1 lutego, kiedy związek zawodowy Verdi wezwał do strajku, który może spowodować odwołanie lotów i opóźnienia na głównych lotniskach.

Strajk pracowników ochrony poważnie odczuje Lufthansę, ponieważ ponad jedna trzecia lotów będzie zagrożona.

Port lotniczy Hamburg i Berlin Brandenburg poinformowały, że w czwartek wszystkie odloty zostaną odwołane. Może to mieć również wpływ na przyjazdy. Kolonia Bonn radzi pasażerom, aby przed udaniem się na lotnisko sprawdzili status swojego lotu.

Ogólnopolski strajk transportowy w Niemczech

2 lutego w Niemczech zatrzymają się autobusy, tramwaje i metro, ponieważ członkowie związku Verdiego protestują w związku z niedoborami kadrowymi i godzinami pracy.

Strajk następuje zaledwie kilka dni po zakończeniu tygodniowego strajku maszynistów.

Jeśli do 3 marca nie zostanie osiągnięte porozumienie, w niemieckiej sieci kolejowej mogą w nadchodzących miesiącach nastąpić „strajki otwarte”.

Finlandia: Strajki na lotniskach

Członkowie fińskiego związku zawodowego JHL, który reprezentuje około 12 000 pracowników portów lotniczych, ogłosili 48-godzinny strajk w dniach 1–2 lutego.

Narodowy przewoźnik Finnair twierdzi, że spodziewa się, że strajk będzie miał znaczący wpływ na loty. Jeśli masz zarezerwowany lot w okresie od 31 stycznia do 3 lutego, linia lotnicza umożliwi Ci wcześniejszy wyjazd lub przełożenie podróży do 15 marca.

Nie jest jeszcze jasne, które loty zostaną odwołane lub opóźnione. Oczekuje się, że będzie to miało wpływ na inne usługi, takie jak obsługa naziemna, co spowoduje dalsze opóźnienia dla pasażerów.

Francja: Siedmiomiesięczny strajk może uderzyć w Igrzyska Olimpijskie w Paryżu

W związku z ogłoszeniem przez CGT-RATP siedmiomiesięcznego strajku w okresie od 5 lutego do 9 września spodziewane są zakłócenia w sieci autobusowej i metrze Ile-de-France.

Pracownicy państwowego przedsiębiorstwa transportu publicznego twierdzą, że odchodzą z pracy z powodu przekroczenia wynagrodzenia. Jeśli porozumienie nie zostanie osiągnięte, strajki mogą nastąpić podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r.