O nas
Kontakt

„Światowe pieniądze płyną w złym kierunku”: finansowanie paliw kopalnych przyćmiewa finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu

Laura Kowalczyk

„Światowe pieniądze płyną w złym kierunku”: finansowanie paliw kopalnych przyćmiewa finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu

Z nowego raportu wynika, że ​​finansowanie dla zanieczyszczających gałęzi przemysłu znacznie przekracza wsparcie na łagodzenie zmiany klimatu.

Z nowego raportu wynika, że ​​czołowe banki finansują dwie z najbardziej zanieczyszczających środowiska gałęzi przemysłu na świecie znacznie bardziej agresywnie niż rządy finansują rozwiązania.

Banki, w tym HSBC, Citigroup i JP Morgan Chase, od czasu przyjęcia Porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych siedem lat temu przeznaczyły prawie 3 biliony euro na rozwój paliw kopalnych na Globalnym Południu.

Z analizy przeprowadzonej przez organizację pozarządową ActionAid wynika, że ​​kolejne 340 miliardów euro przeznaczono na rolnictwo przemysłowe, drugą główną przyczynę zmian klimatycznych.

To 20 razy więcej niż rządy Globalnej Północy przekazały krajom rozwijającym się w celu złagodzenia kryzysu klimatycznego.

„Światowe pieniądze płyną w złym kierunku” – mówi Arthur Larok, sekretarz generalny ActionAid International. „To absurd i należy z tym skończyć”.

Które banki finansują paliwa kopalne?

Raport zatytułowany „Jak przepływają finanse: banki napędzające kryzys klimatyczny” ujawnia czołowe banki z każdego regionu finansujące paliwa kopalne i rolnictwo przemysłowe na Globalnym Południu.

Stwierdzono, że w latach 2016–2022 największym podmiotem finansującym paliwa kopalne był Chiński Bank Przemysłowy i Handlowy Chin.

Wśród banków europejskich najgorszym przestępcą był HSBC. Jednak w grudniu ubiegłego roku brytyjski bank zdecydował, że nie będzie już finansować nowych złóż ropy i gazu.

Inne banki europejskie wyróżnione w raporcie to BNP Paribas, Societe Generale i Barclays.

W obu Amerykach największymi sprawcami przestępstwa byli Citibank, JPMorgan Chase i Bank of America. W Azji do największych fundatorów paliw kopalnych i rolnictwa przemysłowego należały Chiny CITIC Bank, Bank of China i Mitsubishi UFJ Financial.

„Globalne banki często publicznie deklarują, że zajmują się zmianami klimatycznymi, ale skala ich ciągłego finansowania paliw kopalnych i rolnictwa przemysłowego jest po prostu oszałamiająca” – mówi Teresa Anderson, globalna liderka ds. sprawiedliwości klimatycznej w ActionAid International i autorka raportu.

Stwierdzono, że niemieckie przedsiębiorstwo farmaceutyczne i agrochemiczne Bayer jest największym odbiorcą finansowania rolnictwa przemysłowego na globalnym Południu, otrzymując od 2016 r. ponad 19 miliardów euro.

Czy rządy mogłyby zrobić więcej, aby przekierować finansowanie?

Kraje rozwijające się w najmniejszym stopniu przyczyniają się do zmiany klimatu, choć często doświadczają jej najgorszych skutków.

Jako najwięksi emitenci gazów cieplarnianych kraje zamożne zostały wezwane do pomocy w walce z kryzysem klimatycznym za granicą.

W raporcie stwierdzono, że rządy powinny regulować finansowanie ekspansji paliw kopalnych, regulować wykorzystanie środków chemicznych i wylesianie oraz wspierać rozwiązania, takie jak energia odnawialna i zrównoważone praktyki rolnicze, takie jak agroekologia.

Wzywa także banki do przyjęcia bardziej zrównoważonych praktyk.

„Finansując paliwa kopalne i rolnictwo przemysłowe na Globalnym Południu, banki skazują społeczności na okrutne połączenie bezrolności, wylesiania, zanieczyszczenia wody i zmian klimatycznych” – mówi Andrea.

„Banki muszą przyznać się do szkód, jakie wyrządzają społecznościom i planecie, i pilnie zaprzestać finansowania zniszczeń spowodowanych paliwami kopalnymi i rolnictwem przemysłowym”.