O nas
Kontakt

Szef hiszpańskiego futbolu Luis Rubiales powiedział, że nie złoży rezygnacji po kontrowersyjnym pocałunku na mundialu

Laura Kowalczyk

Szef hiszpańskiego futbolu Luis Rubiales powiedział, że nie złoży rezygnacji po kontrowersyjnym pocałunku na mundialu

Niecałe 24 godziny po tym, jak hiszpańskie media podały informację o ustąpieniu Luisa Rubialesa, prezes Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej wystąpił z awanturą, twierdząc, że nie chce odejść.

Prezes Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej odmówił w piątek rezygnacji ze stanowiska pomimo zamieszania, jakie wywołało pocałowanie zawodniczki w usta bez jej zgody po finale Mistrzostw Świata Kobiet.

Luis Rubiales powiedział nadzwyczajnemu zgromadzeniu ogólnemu federacji, że „nie złoży rezygnacji” cztery razy z rzędu i stwierdził, że padł ofiarą polowania na czarownice prowadzonego przez „fałszywe feministki”.

Rubiales pocałował Hiszpanię i zawodniczkę CF Pachuca Jenni Hermoso w usta podczas ceremonii wręczenia nagród po tym, jak Hiszpania pokonała Anglię w finale w Sydney w Australii, swoim zachowaniem zepsuła świętowanie tytułu.

W czwartek kilka hiszpańskich mediów poinformowało, że Rubiales planuje ustąpić.

Tego samego dnia FIFA, globalny organ zarządzający piłką nożną i organizator Pucharu Świata Kobiet, wszczęła przeciwko niemu postępowanie dyscyplinarne.

Jej komisja dyscyplinarna miała za zadanie ocenić, czy Rubiales naruszył swój kodeks dotyczący „podstawowych zasad przyzwoitego postępowania” i „zachowując się w sposób, który przynosi hańbę futbolowi i/lub FIFA”.

W filmie z przeprosinami powiedział, że pocałunek był „wzajemny i za zgodą” Hermoso. Otrzymał różnorodny aplauz od przeważającej większości męskiego zgromadzenia.

Rubiales opisał kontrowersyjny pocałunek jako „spontaniczny, wzajemny, euforyczny i za obopólną zgodą”, chociaż przeprosił „za kontekst, w jakim do niego doszło”.

Hermoso powiedziała: „Nie podobał mi się ten (pocałunek), ale co mogę zrobić” – w nagraniu wideo transmitowanym w mediach społecznościowych w zeszłą niedzielę.

Zamieszanie w Hiszpanii

FIFA podjęła tę decyzję po tym, jak pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Pedro Sánchez stwierdził, że próba przeprosin podjęta przez Rubialesa po tym, jak początkowo obraził swoich krytyków, była nieprzekonująca i że „musi kontynuować podejmowanie dalszych kroków”, aby zostać pociągniętym do odpowiedzialności.

Hiszpańska Wyższa Rada Sportu, organ zarządzający sportem w kraju, obiecała, że ​​podejmie szybkie działania, aby rozpatrzyć różne formalne skargi złożone przeciwko Rubialesowi, aby sprawdzić, czy złamał hiszpańskie prawo sportowe lub własny kodeks postępowania federacji, który sankcjonuje akty seksistowskie.

Jeśli tak się stanie, Rubialesowi grozi uznanie przez Hiszpański Sąd Administracyjny ds. Sportu za niezdolnego do sprawowania urzędu.

Dalsze niewłaściwe zachowanie

Jakby wymuszony pocałunek nie wystarczył, Rubiales chwilę wcześniej chwycił go za krocze w sprośnym geście zwycięstwa ze strony sekcji dygnitarzy, w pobliżu której znajdowała się hiszpańska królowa Letycja i 16-letnia księżna Zofia.

Połączenie tego gestu i niechcianego pocałunku spowodowało, że Rubiales stał się wstydem dla całego kraju po tym, jak jego zachowanie zostało wyemitowane przed publicznością na całym świecie, przyćmiewając ogromne osiągnięcia kobiet grających w Hiszpanii.

„Hiszpański sport nie cieszył się dobrym wizerunkiem u swoich przywódców” – powiedział dziennikowi Associated Press Víctor Francos Díaz, hiszpański sekretarz stanu ds. sportu i przewodniczący Hiszpańskiej Wyższej Rady ds. Sportu w wywiadzie telefonicznym przeprowadzonym w Madrycie.

Rubiales jest także wiceprezesem UEFA i najwyższym rangą przedstawicielem europejskiej organizacji piłkarskiej podczas finału w Australii.

Były piłkarz odegra kluczową rolę w wywieraniu presji na działaczach piłkarskich w nadchodzącym roku, próbując zapewnić sobie prawa do organizacji mistrzostw świata mężczyzn w 2030 r. Jednak wydaje się mało prawdopodobne, czy będzie dalej nadzorował tę kampanię.

Hiszpania prowadzi wspólną kandydaturę z Portugalią, Marokiem i obecnie Ukrainą do udziału w turnieju, w którym weźmie udział 48 drużyn, i jest faworytem w przyszłorocznej decyzji.