O nas
Kontakt

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell ostrzega Bliski Wschód „na krawędzi wojny regionalnej”

Laura Kowalczyk

G7 foreign ministers meet on the second day of a meeting on Capri island, Italy

Ministrowie spraw zagranicznych G7 spotykają się, aby omówić nowe sposoby zapewnienia Ukrainie środków wojskowych, w tym możliwość przekazania Kijowowi skonfiskowanych środków rosyjskich.

Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell ostrzegł, że Bliski Wschód znajduje się na krawędzi wojny regionalnej.

Wygłosił uwagi na temat włoskiej wyspy wypoczynkowej Capri, gdzie ministrowie spraw zagranicznych G7 spotykają się, aby omówić konflikty w Gazie i na Ukrainie.

„Katastrofa humanitarna trwa” – powiedział. „Wsparcie humanitarne wzrosło, ale (jest) bardzo, bardzo, bardzo, bardzo niewystarczające. Musimy poprosić Izrael o powściągliwą odpowiedź na atak Irańczyków. Nie możemy eskalować.”

„Nie chcę przesadzać, ale jesteśmy o krok od wojny, wojny regionalnej na Bliskim Wschodzie, która wywoła falę uderzeniową w reszcie świata, a zwłaszcza w Europie. Więc przestań.

Nie chcę przesadzać, ale jesteśmy o krok od… wojny regionalnej na Bliskim Wschodzie.

Josepa Borrella

Szef polityki zagranicznej UE

Ministrowie rozmawiają także o dwuletniej wojnie na Ukrainie, a Borrell wzywa zachodnich przywódców do przyspieszenia pomocy wojskowej dla Kijowa.

„Pilnie konieczne jest, aby wszyscy przyjaciele i zwolennicy Ukrainy zmaksymalizowali swoje wysiłki, aby zapewnić Ukrainie to, czego potrzebuje, aby w dalszym ciągu skutecznie bronić się przed rosyjską agresją” – powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

„Oznacza to przyjęcie dodatkowego wniosku budżetowego, który prezydent złożył dla Ukrainy i który, mamy nadzieję, zostanie rozpatrzony w Izbie w ten weekend”.

Stany Zjednoczone i kilka krajów europejskich omawiają propozycje wykorzystania zysków wygenerowanych z miliardów euro zamrożonych rosyjskich aktywów na pomoc w dostarczaniu broni i innych funduszy dla Ukrainy.

Propozycje te nabrały rozgłosu, gdy amerykańskie wysiłki mające na celu zabezpieczenie funduszy na broń utknęły w Kongresie.