O nas
Kontakt

Ta palestyńska nastolatka opracowała aplikację, która może rozszyfrować, dlaczego Twoje dziecko płacze

Laura Kowalczyk

Ta palestyńska nastolatka opracowała aplikację, która może rozszyfrować, dlaczego Twoje dziecko płacze

Palestyńska nastolatka stworzyła aplikację, która według niej może przewidzieć przyczynę łez dziecka na podstawie tonu jego płaczu.

Mieszkając z bliźniakami i nowonarodzonym bratem, ta palestyńska nastolatka wykorzystała ciągły dźwięk płaczu do opracowania aplikacji, która jej zdaniem może pomóc matkom zidentyfikować przyczynę płaczu ich dziecka.

15-letnia Layali Khatib mieszkająca na obrzeżach Jenin na Zachodnim Brzegu pracowała nad oprogramowaniem wykorzystującym sztuczną inteligencję (AI) do analizowania dźwięku płaczu niemowląt i identyfikowania przyczyny ich płaczu, czy jest to głód, senność, ból lub mokra pielucha.

Khatib woli nie udostępniać szczegółów działania swojej aplikacji, ale twierdzi, że proces ten polega na nagrywaniu odgłosów płaczącego dziecka, które następnie są analizowane za pomocą procesów sztucznej inteligencji, w wyniku czego powstaje lista możliwych przyczyn i rozwiązań łez.

Khatib zaczęła tworzyć aplikację, którą nazwała „Przewodnikiem po macierzyństwie” w 2019 roku. Młoda programistka twierdzi, że jej aplikacja działa z 93% dokładnością.

Z aplikacji „Przewodnik po macierzyństwie” można korzystać w przypadku niemowląt w wieku poniżej 18 miesięcy, a także dostarcza ona opiekunom wskazówek i wskazówek, jak złagodzić dyskomfort dziecka.

Khatib wspomina, że ​​po drodze musiał pokonać wiele przeszkód. Nauczyła się kodowania, uczestnicząc w zajęciach online, a do stworzenia aplikacji wykorzystała witrynę internetową o otwartym kodzie źródłowym.

Mając nadzieję na udoskonalenie swojej obecnej aplikacji i rozpowszechnienie jej na całym świecie, kolejnym celem Khatib jest opracowanie aplikacji, która będzie w stanie diagnozować autyzm.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.