O nas
Kontakt

Ten bałkański naród jest moim ulubionym sekretnym schronieniem – dlatego przeprowadzam się tam jako cyfrowy nomad

Laura Kowalczyk

Ten bałkański naród jest moim ulubionym sekretnym schronieniem – dlatego przeprowadzam się tam jako cyfrowy nomad

Udaj się tutaj do gmin artystów, majestatycznych krajobrazów i domowego sznapsa.

„Czy to nie jest blisko Rosji?”, „Dlaczego miałbyś to zrobić?”, a od czasu do czasu i niedowierzania: „Co?!”

To tylko kilka z osłupiałych pytań, które słyszę, kiedy mówię ludziom, że przeprowadzam się do Słowenii.

Po okresach bycia cyfrowym nomadą w Szanghaju, Bangkoku i Meksyku, Lublana – stolica Słowenii – jest następna na mojej liście.

Może nie być to najbardziej oczywisty wybór dla pracowników zdalnych. Jednak odkąd jako nastolatek odkryłem Słowenię, kiedy po raz pierwszy jeździłem Interrail po Europie, cenię ten skromny naród bałkański jako moje ulubione sekretne schronienie.

Lublana oferuje wszystko, czego podróżnik może chcieć od starożytnego europejskiego miasta. Fascynująca historia sięgająca mroków starożytności. Bogata tradycja artystyczna i muzyczna. I kuszącą lokalną kuchnię poczuciem własnej wartości na tyle, by stać samodzielnie i pewnością siebie, by powitać najlepsze dania od sąsiadów.

Poza tym nie jest tak blisko Rosji – najbliższe granice obu krajów są oddalone od siebie o około 1700 km.

Ale wyprzedzam siebie; wyjaśnijmy, dlaczego Lublana jest idealnym miastem dla cyfrowych nomadów.

Słowenia to raj dla miłośników przygód na świeżym powietrzu

Słowenia w większości nie ma dostępu do morza, więc możliwości spędzania czasu na plaży i pracy nad opalenizną są ograniczone. Ale niech cię to nie zniechęca.

Dzięki skalistym cechom, takim jak Alpy, góry Dynarskie i Karawank, wiejskiemu pięknu równin panońskich i majestatowi jeziora Bled, jest wiele do zobaczenia i zrobienia.

Niektóre z moich pierwszych wspomnień ze Słowenii pochodzą z czasów, gdy jako nastoletni włóczęga wędrowałem po Parku Narodowym Triglav, gdzie znajdują się Alpy Julijskie i jezioro Bled.

Skoczyłbym na jeden z regularnych codziennych połączeń wahadłowych iw ciągu godziny zostałbym przetransportowany z moich miejskich wykopalisk do serca jedynego słoweńskiego parku narodowego.

Spędziłem godziny spacerując po zaroślach w nadziei, że uda mi się dostrzec takie stworzenia, jak orzeł przedni, sęp płowy, a nawet niedźwiedź brunatny.

Powinienem się cieszyć, że nigdy nie widziałem notorycznie drgającego i nieprzewidywalnego grizzly. Niewątpliwie nieświadomie sprowokowałbym kogoś do szału okaleczania.

Płótno
Jezioro Bled znajduje się około godziny drogi od Lublany.

Lublana to mieszanka starożytności i nowoczesności

Ale nie zamierzam mieszkać w lesie. Jestem cyfrowym koczownikiem, który poluje na pracę zdalną i elastyczne pisanie koncertów, aby zarobić na życie. Nie chcę polować na jelenie ani wypuszczać strzał na niczego niepodejrzewające alpejskie świstaki, aby przeżyć.

Wszystko, czego potrzebuję, to przyzwoite połączenie Wi-Fi, dobra kawa i dostęp do wygody i ekscytacji nowoczesnego europejskiego miasta, aby sobie poradzić – wejdź do Lublany.

Pierwsza wzmianka o Lublanie pochodzi z XII wieku, ale ludzie mieszkają tam od 2000 lat pne. A jeśli przyjrzysz się uważnie, możesz zobaczyć różne wpływy na miasto poprzez jego architekturę, w tym budowle rzymskie i średniowieczne, obok bardziej rozpowszechnionego stylu barokowego.

Mieszanka architektury ucieleśnia duszę miasta – ciekawa mieszanka starożytności i nowoczesności, wiejskiego i miejskiego.

Ze względu na swoje położenie jako splot historycznych szlaków handlowych w całej Europie, Lublana wchłonęła wpływy kulturowe z całego kontynentu. A z miejscowymi dobrze zorientowanymi w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim, komunikacja jest łatwa.

Słowenia pielęgnuje tradycję

Słoweński styl życia łączy tradycję i nowoczesność w rozbrajający i czarujący sposób. Na przykład wielu miejscowych nadal hoduje drób, produkuje cydr i alkohole oraz dokonuje uboju własnego mięsa.

Nie popełnij błędu, to nie są wywyższający się hipsterzy szukający lukratywnego pobocznego zgiełku, sprzedającego masom rzemieślnicze smakołyki. Są po prostu normalnymi ludźmi, robiącymi to, co zawsze.

Zeszłego lata, odwiedzając mojego przyjaciela programistę, zostałem powitany w jego bardzo nowoczesnym domu z pięknym kieliszkiem sznapsa gruszkowego zrobionego w jego szopie ogrodowej wraz z dość pikantną kiełbasą peklowaną w domu. Spędziliśmy upalne popołudnie, patrosząc kurczaki, przygotowując się na rodzinnego grilla następnego dnia.

Ten rodzaj przypadkowego doświadczenia, w którym wypchałem sobie twarz i piłem nieodpowiedzialnie, ucząc się w jakiś sposób przydatnych umiejętności związanych z hodowlą zwierząt, jest dużą częścią tego, dlaczego się przeprowadzamy.

Płótno
Po raz pierwszy odwiedziłem Lublanę podczas wycieczki Interrail po Europie.

Lublana pęka w szwach od kreatywności

Artyści i miłośnicy kultury są rozpieszczani poziomem wizualnej stymulacji w Lublanie.

Od wspaniałych brukowanych uliczek pod stopami po kultowe blanki zamku w Lublanie, spacerowanie tutaj w słoneczne popołudnie to uczta dla oczu.

Ale to dopiero początek. W mieście znajduje się wiele galerii i muzeów, w tym Galeria Narodowa, w której znajduje się najpełniejsza kolekcja sztuki słoweńskiej w kraju oraz Muzeum Miejskie w Lublanie, w którym znajduje się najstarsze na świecie koło.

Ponadto Lublana ma tętniącą życiem i aktywną scenę artystyczną, szczycącą się imponującymi malowidłami ściennymi i graffiti w Centrum Sztuki Metelkova i wokół niego. To, co zaczęło się jako skromny skłot artystów, przekształciło się w autonomiczne centrum kulturalne i społeczne wspierane przez Europejski Fundusz Kultury.

Słowenia oferuje wysoki standard życia

Poziom życia przeciętnego mieszkańca Słowenii jest bardzo dobry. Podczas gdy zarobki mogą nie równać się z tymi w innych dużych krajach europejskich, a podatki są stosunkowo wysokie, czynsz, jedzenie i inne wydatki są stosunkowo niskie.

A kiedy już wpadniesz w ducha destylowania własnego alkoholu i utrzymywania kilku kurczaków, możesz jeszcze bardziej zwiększyć swoje dochody.

Chociaż Słowenia nie ma obecnie systemu wiz dla cyfrowych nomadów, jest częścią Unii Europejskiej. Oznacza to, że obywatele EEA i UE mogą pracować zdalnie w kraju przez trzy miesiące bez ograniczeń, po czym wystarczy zarejestrować swój pobyt.

Jak dostać się do Słowenii

Słowenia jest dobrze połączona koleją z resztą Europy. Posiada połączenia z Austrią, Chorwacją, Niemcami, Węgrami i Włochami przez EuroCity i InterCity, a także nocne połączenia kolejowe z Niemcami i Szwajcarią przez EuroNight.

Z Wielkiej Brytanii do Słowenii można dojechać z dwiema przesiadkami pociągami obsługiwanymi przez Eurostar, Thalys lub TGV. W zależności od wyboru podróż trwa od 16 do 24 godzin, a ceny zaczynają się od około 105 GBP (123 EUR). Możesz także złapać autobus z Londynu, jeśli czujesz się oszczędny, z taryfami tak niskimi jak 75 £ (88 €).

Długodystansowe podróże autobusowe nie są już piekielnymi doświadczeniami, jak kiedyś. W rzeczywistości są wygodne, mają dużo więcej miejsca na nogi niż samoloty i często mają darmowe Wi-Fi w standardzie.

Lublana posiada również międzynarodowe lotnisko, z którego bezpośrednie loty z Londynu trwają nieco ponad dwie godziny i kosztują od około 100 funtów (117 euro).