O nas
Kontakt

Culture Re-View: Kiedy Mick Jagger został postrzelony na planie filmowym

Laura Kowalczyk

Culture Re-View: Kiedy Mick Jagger został postrzelony na planie filmowym

18 sierpnia 1969: Dzień, w którym postrzelono Micka Jaggera

Mick Jagger zawsze był ucieleśnieniem gwiazdy rocka. Od zawadiackich ruchów tanecznych, podtekstowanych seksualnie tekstów po anarchiczne życie osobiste, wszystko, co Jagger musiał dodać do swojego repertuaru, to strzelanie w starym dobrym stylu.

I tak się stało, gdy Jagger został obsadzony w roli głównej w filmie Tony’ego Richardsona Neda Kelly’ego. Rola była oczywista dla Jaggera. Podążając śladami Elvisa i jego rówieśników z Beatlesów, jego pierwsza okazja, by poprowadzić film jako tytularny australijski bandyta, wydawała się ugruntować jego pozycję jako złego chłopca w muzycznym świecie.

Filmowanie Neda Kelly’ego poszło daleko od gładko. Przed rozpoczęciem produkcji niektórzy potomkowie Kelly’ego wyrazili swoje niezadowolenie z obsady Jaggera. Potem, na początku zdjęć, dziewczyna Jaggera, Marianne Faithfull – która miała zagrać siostrę Kelly, Maggie – przedawkowała tabletki nasenne, kiedy Jagger zasugerował zerwanie.

Ekipę filmu nękały choroby podczas całej produkcji, a pożar spowodowany złą pogodą zniszczył wiele kostiumów.

Wtedy, tego dnia w 1969 roku, podczas kręcenia jednej z końcowych scen filmu, Jagger został przypadkowo postrzelony w rękę.

WINSLOW TOWNSON/AP2005
Mick Jagger z Rolling Stones śpiewa w Fenway Park w Bostonie w niedzielę, 21 sierpnia 2005, gdzie Rolling Stones rozpoczęli światową trasę koncertową „A Bigger Bang”.

Pistolet rekwizytowy, załadowany ślepakami, wypalił w dłoni rockera, kiedy strzelał z niego na planie. Jagger został szybko przewieziony do szpitala w pobliskiej Canberze. Lekarze usunęli mu z dłoni duży kawałek metalu i wkrótce wyszedł z ręki z ręką na temblaku pod długim futrem.

To niezła kontuzja gwiazdy rocka, jak na pierwszą filmową rolę Jaggera. Niestety, film okazał się śmierdzący. Źle przyjęty przez krytyków, zrekompensował też przyzwoity budżet.

Chwila Neda Kelly’ego film trafił do podręczników historii, była jakaś muzyczna historia, która wynikała z wypadku. Na polecenie lekarza Jaggerowi kazano unikać przeciążania ręki, w której wciąż znajdowała się spalona tkanka.

Jagger grał na gitarze w taki sposób, aby ominąć kontuzję. Nowe podejście do gry na instrumencie doprowadziło go do napisania kolejnego przeboju Rolling Stones „Brown Sugar”.

„To trochę tajemnica, prawda? Napisałem tę piosenkę w Australii na środku pola. To były naprawdę dziwne okoliczności. Robiłem ten film Neda Kelly’ego, a moja ręka została naprawdę uszkodzona w tej sekwencji akcji. Tak głupi. Próbowałem zrehabilitować rękę i miałem ten nowy rodzaj gitary elektrycznej, grałem na środku odludzia i napisałem tę melodię” – powiedział magazynowi Rolling Stone.