O nas
Kontakt

Ten kraj UE jest obecnie jedynym krajem, w którym nie ma ani jednej kobiety-ministra

Laura Kowalczyk

Ten kraj UE jest obecnie jedynym krajem, w którym nie ma ani jednej kobiety-ministra

Węgry w tym tygodniu stały się jedynym krajem w Unii Europejskiej bez kobiety-ministra, ponieważ Judit Varga oficjalnie ustąpiła w poniedziałek wieczorem.

Varga, która pod koniec czerwca ogłosiła rezygnację z kierowania kampanią rządzącej partii Fidesz przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r., jest ministrem sprawiedliwości od 2019 r.

Ma ją zastąpić Bence Tuzson, co oznacza, że ​​wszystkie 14 stanowisk ministerialnych na Węgrzech zajmują teraz mężczyźni.

TylkoGliwice przyjrzał się składowi 27 rządów UE na dzień 1 sierpnia i stwierdził, że nieco ponad 33% stanowisk ministerialnych w całej Unii jest zajmowanych przez kobiety.

Wyłączając premierów (chyba że nie są oni głowami państwa), wiceministrów i sekretarzy stanu, Finlandia ma najwyższy wynik z dwiema trzecimi kobiet w nowym prawicowym rządzie.

Pięć innych państw członkowskich ma 50% lub więcej kobiet na czele ministerstw. Są to Holandia, Hiszpania, Belgia, Portugalia i Austria.

Oczekuje się jednak, że wkrótce zmienią się składy rządów holenderskiego i hiszpańskiego. Przedterminowe wybory mają się odbyć w Holandii w listopadzie po upadku rządu premiera Marka Rutte w zeszłym miesiącu. Tymczasem oczekuje się, że wybory w Hiszpanii, które nie przyniosą rozstrzygnięcia pod koniec lipca, doprowadzą do tygodniowego impasu politycznego, ponieważ zarówno prawicowa Partia Ludowa (PP), jak i rządząca Partia Socjalistyczna będą próbowały znaleźć partnerów koalicyjnych.

Kraje zbliżone do parytetu to Szwecja, Niemcy i Francja.

Tymczasem Malta, Czechy i Polska mają mniej niż 15% kobiet-ministrów i plasują się tym samym na dole rankingu wraz z Węgrami.