O nas
Kontakt

Planeta vapes: Jak dużym problemem są e-papierosy i gdzie można je poddać recyklingowi?

Laura Kowalczyk

Planeta vapes: Jak dużym problemem są e-papierosy i gdzie można je poddać recyklingowi?

Trzy czwarte osób w Wielkiej Brytanii twierdzi, że nie poddaje recyklingowi swoich vapes, które zawierają koktajl cennych i niebezpiecznych materiałów.

Elektroniczne papierosy szturmem podbiły Wielką Brytanię w ostatnich latach, wraz z zalewem odmian sprzedawanych na głównych ulicach. W 2023 roku żadne spotkanie towarzyskie nie jest kompletne bez kogoś, kto w kącie zaciąga się małą tubką o zapachu wiśni.

Reklamowany jako zdrowsza alternatywa dla palenia tytoniu, pojawiają się coraz większe obawy dotyczące wpływu wapowania na zdrowie i środowisko.

Według badania przeprowadzonego przez organizację zajmującą się recyklingiem e-odpadów, Material Focus, w Wielkiej Brytanii wyrzuca się co tydzień ponad 1,3 miliona jednorazowych waporyzatorów.

„Zanieczyszczenie vape jest obecnie ogromnym problemem dla środowiska” – mówi Kwok Yan Man, dyrektor generalny organizacji non-profit Green Wings Project.

„E-papierosy jednorazowego użytku zawierają cenne materiały, takie jak aluminium, lit i stal nierdzewna – wszystkie materiały, które można wykorzystać do innych celów, takich jak produkcja samochodów. Są też pokryte plastikiem”.

Gdy organy regulacyjne starają się dogonić tę skomplikowaną nową formę odpadów, oto, co już się robi, próbując rozwiązać problem.

Czy Wielka Brytania zakaże wapowania?

Płótno
Każdego tygodnia w Wielkiej Brytanii wyrzuca się ponad 1,3 miliona jednorazowych waporyzatorów.

Rząd Wielkiej Brytanii zaproponuje plany rozwiązania problemu usuwania vape przed końcem roku, w ramach szerszej reformy przepisów dotyczących e-odpadów.

Chociaż wśród posłów istnieje pewien entuzjazm dla jednorazowego zakazu vape (oddzielna ustawa w tej sprawie jest obecnie rozpatrywana przez Izbę Gmin), jest mało prawdopodobne, aby rząd poszedł na całość w ramach przebudowy przepisów dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) .

Wydaje się, że bardziej prawdopodobne są nowe środki mające na celu skłonienie producentów do lepszego projektowania swoich produktów i płacenia za ich recykling. Może to doprowadzić do wzrostu liczby waporyzatorów wielokrotnego napełniania.

„Producenci, importerzy i sprzedawcy detaliczni jednorazowych waporyzatorów unikają swoich wyraźnych zobowiązań prawnych i finansowych związanych z odbiorem i recyklingiem” – powiedział Scott Butler, dyrektor wykonawczy Material Focus.

Dlaczego waporyzatory tak trudno poddać recyklingowi?

Według nowych badań przeprowadzonych przez Green Wings Project 75 procent użytkowników w Wielkiej Brytanii przyznaje, że „nigdy” nie poddaje recyklingu zużytych urządzeń.

Trudno wiedzieć, co zrobić z jednorazowymi e-papierosami, które składają się z baterii litowej przymocowanej do wkładu i zamkniętej w plastiku.

Gdy ich baterie i płytki drukowane psują się, waporyzatory uwalniają toksyczne chemikalia do środowiska, podczas gdy ich obudowa rozdrabnia się na szkodliwe mikroplastiki. Uszkodzone podczas wyrzucania baterie litowe mogą spowodować pożary w zakładach utylizacji odpadów.

I nie chodzi tylko o to, że waporyzatory zajmują miejsce na wysypiskach śmieci i niszczą środowisko. Brak recyklingu zawartego w nich litu i innych cennych części, takich jak miedź, również stanowi rodzaj marnotrawstwa, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na te metale w naszym szybko elektryzującym się świecie.

Waporyzatory zawierają średnio 0,15 g litu. 1,3 miliona urządzeń wyrzucanych co tydzień w Wielkiej Brytanii daje łącznie 10 ton litu rocznie. To odpowiednik litu w bateriach w 1200 pojazdach elektrycznych.

Gdzie można poddać recyklingowi vapes w Wielkiej Brytanii?

Zdjęcie AP
Program FEELM oferuje konsumentom punkty odbioru w sklepach detalicznych.

Teoretycznie sprzedawcy detaliczni mają obowiązek pomóc Ci pozbyć się e-odpadów, takich jak vapes.

Zgodnie z prawem Wielkiej Brytanii sklepy są zobowiązane do bezpłatnego odbierania i recyklingu wszystkich małych elementów elektronicznych – niezależnie od tego, czy kupiłeś waporyzator w ich sklepie, czy nie. Mniejsze sklepy, które nie mogą tego zrobić same, mają uiścić opłatę na sfinansowanie odbioru, zbiórki i przetwarzania tych produktów, gdy staną się odpadami.

Ale nie zawsze jest to jasne dla vaperów lub szerszej branży, ostrzega UK Vape Association.

Tam, gdzie występuje problem środowiskowy, pojawia się wielu przedsiębiorców, którzy chcą go rozwiązać.

Green Wings Project twierdzi, że stworzył w Wielkiej Brytanii „pierwszy w swoim rodzaju” system pełnego recyklingu różnych składników e-papierosów.

Projekt Zielone Skrzydła
Jednostka recyklingu vape firmy Green Wings Project.

„Wprowadziliśmy rozwiązanie do recyklingu, które do tej pory ułatwiło recykling ponad 500 000 waporyzatorów” – powiedział dyrektor generalny Kwok Yan Man.

Organizacja non-profit zapewnia urządzenia do recyklingu vape na wielu festiwalach tego lata – próbując złapać puste opakowania od młodych użytkowników, kluczowej grupy demograficznej.

Firmy Vape mają oczywiście żywotny interes w rozwiązaniu jednego z głównych problemów branży. Firma FEELM, która produkuje grzałki ceramiczne stosowane w wielu popularnych markach vape, stoi za nową inicjatywą zachęcającą e-palaczy do wysyłania urządzeń jednorazowego użytku do recyklingu.

Brytyjczycy mogą zarezerwować bezpłatne miejsce na zbiórkę za pośrednictwem Royal Mail i otrzymać darmowy vape za każde 10, które zwrócą.

Podobnie jak w przypadku e-odpadów w szerszym zakresie, lokalne centra recyklingu prowadzone przez samorządy, duże supermarkety i sklepy elektryczne powinny być w stanie ci pomóc. Ta mapa identyfikuje najbliższy punkt zbiórki.