O nas
Kontakt

Tropikalna burza Hilary uderza w Meksyk i Kalifornię śmiercionośnymi powodziami

Laura Kowalczyk

Tropikalna burza Hilary uderza w Meksyk i Kalifornię śmiercionośnymi powodziami

Prognozy mówią, że Hilary była pierwszą tropikalną burzą, która nawiedziła południową Kalifornię od 84 lat, przynosząc powodzie, lawiny błotne, silne wiatry, przerwy w dostawie prądu i potencjalne pojedyncze tornada.

Tropikalna burza Hilary zalała ulice na suchym Półwyspie Kalifornijskim w Meksyku śmiercionośnymi wodami powodziowymi, po czym przeniosła się nad południową Kalifornię, gdzie zalała drogi i powaliła drzewa, ponieważ pojawiły się obawy, że gwałtowne powodzie mogą uderzyć w miejsca tak daleko na północ, jak Idaho.

Prognozy mówią, że Hilary była pierwszą tropikalną burzą, która nawiedziła południową Kalifornię od 84 lat, przynosząc powodzie, lawiny błotne, silne wiatry, przerwy w dostawie prądu i potencjalne pojedyncze tornada. Burza spowodowała już ponad 15 cm deszczu w niektórych społecznościach górskich i zagroziła ponadprzeciętnym rocznym deszczem na śródlądowych obszarach pustynnych.

Hilary dotarła na ląd wzdłuż meksykańskiego wybrzeża w słabo zaludnionym obszarze około 250 km na południe od Ensenady w niedzielę, a następnie przeszła przez podatną na lawiny błotne Tijuanę, zagrażając improwizowanym domom, które przylegają do zboczy wzgórz na południe od granicy z USA. W niedzielę wieczorem burza przeszła nad San Diego i skierowała się na północ, w głąb lądu.

Gdy w Kalifornii zapadł wieczór, National Weather Service w Los Angeles ostrzegło przed znacznym ryzykiem powodzi w zaludnionych obszarach górskich wzdłuż wybrzeża na północny wschód od Los Angeles.

„PROSZĘ… ZATRZYMAJ SIĘ Z DROG”, agencja opublikowała na X, wcześniej znanym jako Twitter.

Błoto i głazy wylewały się na autostrady, woda tryskała na jezdnie, a gałęzie drzew spadały w dzielnicach od San Diego po Los Angeles. Dziesiątki samochodów zostało uwięzionych w wodach powodziowych na typowo gorącej i suchej pustyni Palm Desert i okolicznych społecznościach w dolinie Coachella. Załogi wypompowały wodę powodziową z izby przyjęć w Centrum Medycznym Eisenhowera w Rancho Mirage.

Hilary może zaatakować inne zachodnie stany deszczami, które zdarzają się raz na sto lat, z dużą szansą na to, że stanie się najbardziej mokrym znanym cyklonem tropikalnym, który zaleje Nevadę, Oregon i Idaho. Oczekiwano, że Hilary pozostanie burzą tropikalną w środkowej Nevadzie wczesnym rankiem w poniedziałek, zanim osłabnie.

Los Angeles Unified School District, drugi co do wielkości system szkolny w kraju, poinformował, że wszystkie kampusy zostaną zamknięte w poniedziałek. Szkoły w San Diego przełożyły pierwszy dzień zajęć z poniedziałku na wtorek.

„Nie ma sposobu, abyśmy mogli zagrozić bezpieczeństwu pojedynczego dziecka lub pracownika, a nasza niezdolność do badania budynków, nasza niezdolność do określenia dostępu do szkół sprawia, że ​​otwieranie szkół jest dla nas prawie niemożliwe” – powiedział nadinspektor Alberto Carvalho w rozmowie z mediami odprawa.

Południowa Kalifornia spotkała kolejną niespodziankę po południu, gdy trzęsienie ziemi o wstępnej sile 5,1 uderzyło w pobliżu Ojai, około 80 mil (130 km) na północny zachód od centrum Los Angeles, według US Geological Survey. Było to szeroko odczuwalne, a po nim nastąpiły mniejsze wstrząsy wtórne. Nie było natychmiastowych doniesień o poważnych uszkodzeniach lub obrażeniach, według