O nas
Kontakt

Najpierw Eris, teraz BA.2.86. Czy powinniśmy się martwić najnowszym, „radykalnie odmiennym” wariantem Covid-19?

Laura Kowalczyk

Najpierw Eris, teraz BA.2.86.  Czy powinniśmy się martwić najnowszym, „radykalnie odmiennym” wariantem Covid-19?

Uwaga skupiła się ostatnio na podwariantie Omicron „Eris”. Jednak najnowszy wariant wirusa SARS-CoV-2, BA.2.86, jest opisywany jako „radykalnie inny”.

Władze ds. zdrowia śledzą kolejny nowy wariant wirusa Covid-19, który ma dużą liczbę mutacji.

Nowa linia genetyczna, nazwana BA.2.86, została w zeszłym tygodniu sklasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako „wariant objęty obserwacją”.

Nie ma dowodów, że rozprzestrzenia się szybciej lub powoduje poważniejszą chorobę, ale naukowcy monitorują wariant, który wykryto w Danii, Wielkiej Brytanii, USA i Izraelu.

Jakie są najnowsze warianty, którymi podążają władze?

Liczba infekcji i hospitalizacji związanych z Covid-19 wzrosła już w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji, a wiele przypadków przypisano tego lata wariantowi podrzędnemu EG.5 „Eris”, potomkowi linii Omicron.

Władze odpowiedzialne za zdrowie publiczne śledzą obecnie inny wariant, BA.2.86, ze względu na ponad 30 mutacji.

BA.2.86 pochodzi z „wcześniejszej gałęzi” koronaawirusa, dlatego różni się od wariantu, na który celują obecne szczepionki, powiedział dr S. Wesley Long, dyrektor medyczny ds. mikrobiologii diagnostycznej w Houston Methodist Hospital.

Dodał, że okaże się, czy BA.2.86 będzie w stanie pokonać inne szczepy wirusa lub będzie miał jakąkolwiek przewagę w unikaniu odpowiedzi immunologicznej wynikającej z wcześniejszej infekcji lub szczepienia.

Jednym z powodów, dla których WHO promuje EG.5 jako „wariant będący przedmiotem zainteresowania”, jest na przykład to, że jego częstość występowania wzrosła w porównaniu z innymi wariantami.

„radykalnie inna struktura”

Ponieważ wiele krajów radykalnie ograniczyło przeprowadzanie testów na obecność wirusa Covid-19, może to skomplikować wysiłki mające na celu znalezienie nowych wariantów.

W tej sytuacji trajektoria BA.2.86 „nie wygląda obecnie dobrze”, biorąc pod uwagę szybkość, z jaką identyfikowane są nowe przypadki, powiedział dr Eric Topol, ekspert w dziedzinie genomiki i dyrektor Instytutu Translacyjnego Scripps Research w La Jola. , Kalifornia.

Liczne mutacje sprawiają, że BA.2.86 „radykalnie różni się strukturą” od poprzednich wariantów, powiedział Topol.

Dodał, że głównym pytaniem jest, czy BA.2.86 okaże się wysoce przenośny.

WHO nalegała, aby kraje kontynuowały nadzór i sekwencjonowanie przypadków Covid-19, stwierdziła jednak, że w sprawie BA.2.86 dostępnych jest obecnie bardzo „mało dostępnych informacji”.

Czy w przypadku tych wariantów ludzie będą cierpieć na poważniejszą chorobę?

Szersze rozprzestrzenianie się BA.2.86 prawdopodobnie doprowadziłoby do większej liczby chorób i zgonów wśród bezbronnych grup społecznych, stwierdził Topol.

Jest jednak zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy BA.2.86 doprowadzi do poważniejszej choroby.

„Na podstawie dostępnych dowodów nie wiemy jeszcze, jakie ryzyko (BA.2.86) może stanowić dla zdrowia publicznego, jeśli w ogóle istnieje, wykraczające poza to, co zaobserwowano w przypadku innych linii znajdujących się obecnie w obiegu” – stwierdziło Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom . CDC) – powiedział rzecznik.

Rowland Kao z Uniwersytetu w Edynburgu powiedział w zeszłym tygodniu TylkoGliwice Next, że gdyby nowy wariant miał doprowadzić do wzrostu liczby przypadków COVID-19, liczba hospitalizacji w połączeniu z innymi wirusami mogłaby spowodować problemy dla systemu opieki zdrowotnej.

Czy szczepionki będą skuteczne przeciwko nowym wariantom?

„Szczepionka nadal będzie zapewniać doskonałą ochronę przed chorobami i śmiercią” – powiedział Long.

Opracowywane dawki przypominające COVID zostały zaprojektowane tak, aby były ukierunkowane na podwariant XBB produktu Omicron.

Firma Moderna ogłosiła niedawno, że jej zaktualizowana szczepionka przypominająca przeciwko COVID wykazała odpowiedź immunologiczną przeciwko wariantom EG.5 i FL.1.5.1. Wykazano również, że szczepionka jest skuteczna przeciwko krążącym szczepom XBB firmy Omicron.

Firma Pfizer stwierdziła również, że w badaniu na myszach zaktualizowana szczepionka przeciwko Covid-19 wykazała działanie neutralizujące przeciwko podwariantowi Eris.