O nas
Kontakt

Universal Music Group grozi pobraniem milionów utworów z TikToka w związku ze sporem dotyczącym praw autorskich

Laura Kowalczyk

Social media platform TikiTok

Miliony piosenek mogą zniknąć z TikTok po tym, jak największa na świecie firma muzyczna Universal Music Group (UMG) oskarżyła platformę mediów społecznościowych o znęcanie się nad nią w celu zawarcia nieuczciwej umowy.

Universal Music Group twierdzi, że TikTok próbował „zastraszyć” i „zastraszyć” go, oferując artystom i autorom piosenek „ułamek stawki” oferowanej na innych platformach.

Ponieważ umowa UMG z TikTokiem wygasa w ciągu 24 godzin, grupa w zjadliwym liście otwartym zagroziła wycofaniem całego katalogu muzycznego z platformy.

Może to oznaczać, że użytkownicy nie będą już mieli dostępu za pośrednictwem aplikacji do milionów utworów czołowych artystów, w tym Taylor Swift.

„Ostatecznie TikTok próbuje zbudować biznes oparty na muzyce, nie płacąc za muzykę godziwej wartości” – czytamy w liście.

„Wywiązujemy się z naszych obowiązków z najwyższą powagą. Zastraszanie i groźby nigdy nie spowodują, że uchylimy się od tych obowiązków” – dodaje.

Grupa zarzuca także chińskiemu gigantowi mediów społecznościowych, że nie zajął się innymi problemami, w tym ochroną artystów przed szkodliwym działaniem sztucznej inteligencji i zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowników w Internecie.

UMG twierdzi, że TikTok „sponsoruje zastępowanie artystów sztuczną inteligencją”, umożliwiając „zalanie platformy nagraniami generowanymi przez sztuczną inteligencję” i promując tworzenie muzyki przez sztuczną inteligencję dla użytkowników.

Na znak eskalacji napięcia TikTok – należący do chińskiej firmy ByteDance – odpowiedział na list oskarżający UMG o „egoistyczne interesy” i szerzenie „fałszywej narracji”.

„To smutne i rozczarowujące, że Universal Music Group przedłożyła własną chciwość ponad interesy swoich artystów i autorów piosenek” – czytamy w oświadczeniu TikTok.

„Zdecydowali się odejść od potężnego wsparcia, jakie zapewnia platforma z ponad miliardem użytkowników, która służy jako bezpłatne narzędzie promocji i odkrywania ich talentów” – dodał.