O nas
Kontakt

Upadły potentat kryptowalut Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia

Laura Kowalczyk

Sam Bankman-Fried leaves Manhattan federal court in New York on Feb. 16, 2023.

Sędzia stwierdził, że wyrok odzwierciedla „istnieje ryzyko, że ten człowiek będzie w stanie zrobić coś bardzo złego w przyszłości”. I wcale nie jest to trywialne ryzyko.

Przedsiębiorca zajmujący się kryptowalutami Sam Bankman-Fried został skazany na 25 lat więzienia za masowe oszustwo, które wybuchło wraz z upadkiem FTX, niegdyś jednej z najpopularniejszych cyfrowych giełd walut na świecie.

Bankman-Fried (32 l.) został w listopadzie skazany za oszustwo i spisek – dramatyczny upadek po serii sukcesów, które obejmowały reklamę na Super Bowl i poparcie takich gwiazd, jak rozgrywający Tom Brady, gwiazda koszykówki Stephen Curry i komik Larry David.

Amerykański sędzia okręgowy Lewis A. Kaplan wydał wyrok w czwartek na tej samej sali sądowej na Manhattanie, gdzie cztery miesiące temu Bankman-Fried powiedział, że jego zamiarem było zrewolucjonizowanie wschodzącego rynku kryptowalut za pomocą swoich innowacyjnych i altruistycznych pomysłów, a nie kradzieży.

Kaplan powiedział, że zdanie odzwierciedla „istnieje ryzyko, że ten człowiek będzie w stanie zrobić coś bardzo złego w przyszłości”. I wcale nie jest to trywialne ryzyko. Dodał, że miało to na celu „unieruchomienie go w takim zakresie, w jakim można to zrobić właściwie, na znaczny okres czasu”.

Prokuratorzy stwierdzili, że Bankman-Fried kosztował swoich klientów, inwestorów i pożyczkodawców ponad 10 miliardów dolarów (9,3 miliarda euro), sprzeniewierzając miliardy dolarów w celu napędzania jego dążenia do wpływów i dominacji w nowej branży oraz że nielegalnie wykorzystywał pieniądze od deponentów FTX do pokryć jego wydatki. , które obejmowało zakup luksusowych nieruchomości na Karaibach, rzekome łapówki dla chińskich urzędników i prywatne samoloty.

W czwartek Kaplan zgodził się z prokuratorami, że Bankman-Fried nie powinien zostać złagodzony tylko dlatego, że niektórzy inwestorzy i klienci mogliby odzyskać część straconych pieniędzy. Nazwał ten argument „błędnym logicznie” i „spekulacyjnym”. Powiedział, że klienci stracili około 8 miliardów dolarów, inwestorzy stracili 1,7 miliarda dolarów, a pożyczkodawcom zabrakło 1,3 miliarda dolarów.

Kaplan przytoczył także trzy przypadki, w których doszedł do wniosku, że Bankman-Fried dopuścił się krzywoprzysięstwa podczas swoich zeznań na rozprawie, w tym gdy Bankman-Fried zeznał, że dopiero na kilka tygodni przed upadłością FTX wiedział, że środki klientów zostały przekierowane do spółki zależnej funduszu hedgingowego. z FTX.

Założyciel FTX Sam Bankman-Fried opuszcza sąd federalny 26 lipca 2023 r. w Nowym Jorku.
Założyciel FTX Sam Bankman-Fried opuszcza sąd federalny 26 lipca 2023 r. w Nowym Jorku.

Mając możliwość zabrania głosu, Bankman-Fried wstał i przeprosił w chaotycznym oświadczeniu, mówiąc: „Wiele osób czuje się naprawdę rozczarowanych. I byli bardzo rozczarowani. I przykro mi z tego powodu. Przepraszam za to, co się wydarzyło na każdym kroku.

Dodał: „Moje życie użytkowe prawdopodobnie dobiegło końca. To już minęło trochę czasu, zanim zostałem aresztowany.

Obrońca Marc Mukasey powiedział, że jego klient został źle zrozumiany.

„Sam nie był bezwzględnym seryjnym mordercą finansowym, który każdego ranka wyruszał, by ranić ludzi” – powiedział Mukasey. „Sam Bankman-Fried nie podejmuje decyzji ze złośliwością w sercu. Podejmuje decyzje, mając na uwadze matematykę.

Jury stwierdziło, że Bankman-Fried nielegalnie wykorzystywał pieniądze deponentów FTX na pokrycie swoich hojnych wydatków, które według władz obejmowały kupowanie luksusowych nieruchomości na Karaibach, latanie prywatnymi odrzutowcami, przekazywanie nieproporcjonalnych datków na cele charytatywne kandydatom politycznym oraz wręczanie łapówek chińskim urzędnikom . .

Prokuratura zalecała karę od 40 do 50 lat więzienia.

„Oskarżeni byli ofiarami dziesiątek tysięcy ludzi i firm na kilku kontynentach w ciągu kilku lat. Kradł pieniądze powierzonym mu klientom; okłamał inwestorów; wysyłał pożyczkodawcom sfabrykowane dokumenty; wpompował w nasz system polityczny miliony dolarów w postaci nielegalnych darowizn; i przekupił zagranicznych urzędników. Każde z tych przestępstw zasługuje na długi wyrok” – stwierdzili prokuratorzy w pozwie sądowym.

Prawnicy, przyjaciele i rodzina Bankmana-Frieda wezwali do złagodzenia kary, twierdząc, że jest mało prawdopodobne, aby ponownie dopuścił się przestępstwa. Stwierdzili również, że inwestorzy FTX w dużej mierze odzyskali swoje środki, co zostało zakwestionowane przez prawników zajmujących się upadłościami, FTX i jej wierzycieli.

„Pan Bankman-Fried w dalszym ciągu żyje w złudzeniach” – napisał John Ray, dyrektor generalny FTX, który uporządkował upadłą firmę. „Firma”, którą opuścił 11 listopada 2022 r., nie była ani wypłacalna, ani bezpieczna”.

Dwa tygodnie temu Mukasey zaatakował zalecenie urzędu kuratora sądowego dotyczące 100 lat więzienia, twierdząc, że tak długi wyrok byłby „groteskowy” i „barbarzyński”.

Nalegał, aby sędzia skazał Bankman-Frieda na pięć do sześciu i pół roku więzienia, co zdaniem Mukaseya jest uczciwą interpretacją federalnych wytycznych dotyczących wymiaru kary.

„Sam nie jest «geniuszem zła» przedstawianym w mediach ani chciwym złoczyńcą przedstawianym na procesie” – powiedział Mukasey, nazywając swojego klienta „przestępcą, który pierwszy raz dopuścił się przemocy bez użycia przemocy”.

Bankman-Fried był wart miliardy dolarów na papierze jako współzałożyciel i dyrektor generalny FTX, która była wówczas drugą co do wielkości giełdą kryptowalut na świecie.

FTX umożliwił inwestorom zakup dziesiątek wirtualnych walut, od Bitcoinów po bardziej mało znane monety, takie jak Shiba Inu Coin. Wspierany przez miliardy dolarów inwestorów Bankman-Fried nakręcił reklamę na Super Bowl, aby promować swoją firmę i kupił prawa do nazwy areny w Miami.

Jednak załamanie cen kryptowalut w 2022 r. odbiło się na FTX i ostatecznie doprowadziło do jego upadku. Spółka zależna funduszu hedgingowego FTX, znana jako Alameda Research, zakupiła miliardy dolarów różnych inwestycji w kryptowaluty, które w 2022 r. straciły znaczną wartość. Bankman-Fried próbował załatać dziury w bilansie Alamedy środkami od klientów FTX.

Trzy inne osoby z najbliższego otoczenia Bankman-Fried przyznały się do powiązanych przestępstw i złożyły zeznania na jej procesie.

Największym nazwiskiem tej trójki była Caroline Ellison, niegdyś dziewczyna Bankmana-Frieda. Ellison opisał Bankmana-Frieda jako wyrachowaną osobę, która wiedziała, że ​​prawdopodobnie popełnia przestępstwa, kierując wykorzystaniem funduszy klientów. Dwóch innych byłych przyjaciół Bankman-Frieda, Gary Wang i Nishad Singh, również oświadczyło, że wierzy, że Bankman-Fried nakazał im popełnić oszustwo.