O nas
Kontakt

VivaTech 2023: Emmanuel Macron przedstawia ambitny plan wzmocnienia francuskich start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją i technologią

Laura Kowalczyk

VivaTech 2023: Emmanuel Macron przedstawia ambitny plan wzmocnienia francuskich start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją i technologią

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawi nowy plan wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji (AI) i start-upów technologicznych we Francji.

Podczas otwarcia VivaTech, największych targów technologicznych w Europie, Emmanuel Macron przedstawi nowy plan wsparcia rozwoju francuskiej sztucznej inteligencji i szerzej francuskich start-upów technologicznych.

Odbywająca się w Paryżu siódma edycja targów technologicznych ma ponad 2200 wystawców, w tym liderów branży, i oczekuje się, że przyciągnie 10 000 przedstawicieli biznesu, pomimo wysokiej ceny biletów wynoszącej 620 euro i stoisk sprzedanych za ponad 100 000 euro.

Uczestnicy mogą spodziewać się szeregu najnowocześniejszych produktów i koncepcji, takich jak gogle narciarskie z możliwościami rzeczywistości rozszerzonej, egzoszkielety zaprojektowane dla lekarzy, arcydzieła Van Gogha napędzane sztuczną inteligencją i pojazdy wodorowe.

Organizatorzy spodziewają się około 100 000 odwiedzających w dniach otwartych w najbliższą sobotę.

Macron, stały uczestnik tego wydarzenia, od 2017 roku jest zdecydowanym orędownikiem wizji „narodu start-upów”. ​​Będzie uczestniczył w VivaTech, aby nawiązać kontakt z przedsiębiorcami i uzyskać wgląd w najnowsze trendy technologiczne.

W tweecie opublikowanym we wtorek Macron wyraził ambicję, aby Francja stała się siłą i prekursorem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

„Chcę, aby Francja była mistrzem i liderem tej nowej rewolucji przemysłowej. Jutro w VivaTech ogłoszę przyspieszenie naszych postępów w finansowaniu, edukacji i badaniach. Jako Europejczycy musimy również poczynić postępy w zakresie regulacji i opanuj tę technologię” – napisał na Twitterze.

W szczególności oczekuje się, że Macron przedstawi nowe inicjatywy finansowania dla francuskiej sztucznej inteligencji, w tym wsparcie dla modeli francuskojęzycznych. Przemówienie spodziewane jest około godziny 17:00 czasu środkowoeuropejskiego.

Modele językowe napotykają ograniczenia w kontaktach z językami innymi niż angielski. Dostępność danych szkoleniowych dla języków innych niż angielski może być ograniczona, co skutkuje mniej dokładnymi lub mniej płynnymi modelami w tych językach. Ponadto jakość danych szkoleniowych może być niższa, a modele zorientowane na język angielski mogą również odzwierciedlać uprzedzenia, brak kompleksowego zrozumienia niuansów kulturowych i wzorców językowych charakterystycznych dla innych języków.

Macron prawdopodobnie przedstawi nowe inicjatywy zachęcające do inwestowania w innowacje, a także swoje podejście do regulacji AI. Prezydent Francji zamierza wdrożyć we Francji niektóre zapisy przyszłego rozporządzenia europejskiego w sprawie sztucznej inteligencji, nie czekając na jego oficjalne wejście w życie. Obejmuje to obowiązek ujawniania, kiedy treści są generowane przez sztuczną inteligencję, zapewniając przejrzystość i rozliczalność.

Francuska firma zajmująca się sztuczną inteligencją zbiera fundusze, aby konkurować z OpenAI

Prezydentowi Macronowi na scenie towarzyszyć będzie Arthur Mensch, dyrektor generalny Mistral, start-upu założonego przez uznanych ekspertów z Google i Meta (Facebook), który już za cztery tygodnie zapewnił sobie imponującą rundę finansowania w wysokości 105 milionów euro, aby konkurować z OpenAI — laboratorium badawcze stojące za ChatGPT — ustanawia nowy rekord we francuskim sektorze sztucznej inteligencji.

Nadal nie jest jasne, co Mistral robi lub zrobi, ale według Menscha strategia Mistral „obejmuje opracowywanie modeli wykorzystujących wyłącznie publicznie dostępne dane w celu obejścia potencjalnych komplikacji prawnych związanych z danymi treningowymi” – powiedział w rozmowie z TechCrunch.

Mensch powiedział również, że jego firma chce rozszerzyć zastosowanie tej technologii na różne branże.

„W tej chwili mamy dowód na to, że sztuczna inteligencja jest przydatna w niektórych przypadkach”, powiedział, „ale wciąż jest zbyt wielu pracowników z różnych dziedzin, którzy są proszeni o kreatywność (w przypadku sztucznej inteligencji) i musimy to rozgryźć Chcemy dać im łatwe w użyciu narzędzia do tworzenia własnych produktów.

Znaczne fundusze zabezpieczone przez Mistral przyciągnęły znaczną uwagę, ale główną atrakcją tegorocznej wystawy będzie Elon Musk, dyrektor generalny Twittera, Tesli i SpaceX.

Musk wystąpi na scenie w Palais des Sports – miejscu, w którym w latach 90. i 2000. Steve Jobs prezentował najnowsze innowacje Apple – aby wygłosić bardzo oczekiwane przemówienie przed tysiącami zafascynowanych fanów.

Tymczasem Francja ma duże nadzieje, że zostanie wybrana jako lokalizacja przyszłej fabryki Tesli, donosi AFP.