O nas
Kontakt

Kraje bałtyckie zawarły porozumienie o odłączeniu od rosyjskiej sieci energetycznej wcześniej niż oczekiwano

Laura Kowalczyk

Kraje bałtyckie zawarły porozumienie o odłączeniu od rosyjskiej sieci energetycznej wcześniej niż oczekiwano

Estonia, Łotwa i Litwa zgodziły się przyspieszyć swoją integrację z systemem elektroenergetycznym Unii Europejskiej w celu odłączenia od rosyjskiej sieci elektroenergetycznej.

Trzy kraje bałtyckie, które są członkami UE i NATO, nadal pozostają częścią sowieckiego systemu elektroenergetycznego BRELL, który obejmuje również Białoruś i którego częstotliwości są kontrolowane przez Moskwę, narażając je na możliwe wykorzystanie energii przez Kreml.

Wszyscy trzej zgodzili się w 2018 r. na odłączenie od Moskwy i przystąpienie do systemu UE do końca 2025 r., ale wojna Rosji na pełną skalę z Ukrainą spowodowała wezwania do przyspieszenia harmonogramu. Porozumienie zawarte w tym tygodniu przez odpowiednich operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej spowoduje, że będą oni teraz całkowicie oddzieleni od BRELL w lutym 2025 r.

Przywódcy obu krajów podpisali umowę w czwartek i stwierdzili w oświadczeniu, że ich synchronizacja z siecią Europy kontynentalnej „ma strategiczne znaczenie nie tylko dla nas, ale dla całej Unii Europejskiej”, a dalsze poleganie na systemie BRELL „jest zagrożeniem”. dla bezpieczeństwa energetycznego krajów bałtyckich”.

„Podkreślamy, że dla państw bałtyckich najważniejsze jest wspólne działanie w projekcie synchronizacji. Musimy pamiętać, że za wschodnią granicą mamy wspólnego przeciwnika, a utrzymanie jedności państw bałtyckich w obecnej sytuacji geopolitycznej jest szczególnie istotne” – napisali. dodany.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła ogłoszenie, pisząc na X, znanym również jako Twitter, że „to jeszcze bardziej wzmocni siłę i odporność sieci elektroenergetycznej UE oraz ogólnie naszą niezależność energetyczną”.

Komisarz ds. energii Kadri Simson powiedziała, że ​​„to historyczne porozumienie” sprawi, że trzy kraje bałtyckie dołączą do sieci elektroenergetycznej UE „prawie rok wcześniej niż pierwotnie planowano”.

„Dzisiejsze porozumienie jest symbolem europejskiej solidarności w działaniu. Projekt nie tylko przyniesie bezpieczeństwo energetyczne w regionie i dokończy integrację europejską trzech państw bałtyckich, ale także wesprze realizację Zielonego Ładu poprzez zapewnienie bezpiecznych, przystępnych cenowo i zrównoważonej energii dla wschodniego regionu Morza Bałtyckiego i całej Unii” – dodała.

Te trzy kraje są teraz połączone liniami elektroenergetycznymi z europejskimi partnerami z Polską, Szwecją i Finlandią. Tymczasem Litwa jest już niezależna od Moskwy, zaprzestając importu jakichkolwiek rosyjskich produktów energetycznych, w tym energii elektrycznej, pod koniec maja 2022 r. w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę.

Zgodnie z umową kraje bałtyckie wspólnie odstąpią od umowy BRELL latem 2024 roku, pół roku przed synchronizacją z systemem UE.

Rokas Masiulis, dyrektor generalny litewskiego operatora Litgrid, powiedział w oświadczeniu, że trzej narodowi operatorzy „uzgodnili konkretne działania i daty odłączenia od rosyjskiego systemu i przyłączenia się do kontynentalnej europejskiej strefy synchronicznej”.

„Po raz pierwszy operatorzy trzech krajów wspólnie zobowiązali się do wykonania synchronizacji w uzgodnionym terminie – w lutym 2025 r.” – dodał.

Ukraina i Mołdawia pomyślnie odłączyły swoje systemy elektroenergetyczne od rosyjskiej sieci, z którą były połączone w ciągu trzech tygodni od rosyjskiej inwazji na Ukrainę pod koniec lutego 2022 r.

Początkowo obie miały dołączyć do sieci Continental Europe Network na początku tego roku.