O nas
Kontakt

Von der Leyen rozpoczyna kampanię UE, nazywając partię Le Pen „przyjaciółmi Putina”

Laura Kowalczyk

Von der Leyen rozpoczyna kampanię UE, nazywając partię Le Pen „przyjaciółmi Putina”

BUCHAREST — Ursula von der Leyen rozpoczęła swoją kampanię na kolejne pięć lat kierowania Komisją Europejską, obierając za cel francuską skrajnie prawicową partię Rajd Narodowy (RN), na czele której stoi Marine Le Pen.

„Widzieliśmy bardzo wyraźnie, że Montaż … kwestionują Unię Europejską i że są przyjaciółmi (prezydenta Rosji Władimira) Putina, więc nie można na nich polegać” – powiedziała na konferencji prasowej, wkrótce po zatwierdzeniu jej jako głównej kandydatki centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej ( EPP) na kongresie w Bukareszcie, stolicy Rumunii.

Zjednoczenie Narodowe jest zmuszone odpierać oskarżenia o powiązania z Rosją od 2014 roku, kiedy to uzyskało od rosyjskiej firmy pożyczkę w wysokości 6 mln euro. Kontrowersyjna pożyczka została już spłacona, a RN w dalszym ciągu zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z Moskwą, twierdząc, że takie zarzuty stanowią część „kabały” skierowanej przeciwko partii.

RN rozpoczęła swoją kampanię przed czerwcowymi wyborami europejskimi w ubiegły weekend w Marsylii, a Le Pen symbolicznie umieściła swoje nazwisko na liście prowadzonej przez posła do Parlamentu Europejskiego Jordana Bardellę.

Atak Von der Leyen na RN nastąpił w odpowiedzi na pytanie o stanowisko francuskiej partii EPP, Republikanów, która stanowczo nie poparła jej podczas czwartkowego głosowania, po wściekłości z powodu jej obecności na wydarzeniu kampanii z prezydentem Francji Emmanuel Macron w zeszłym roku.

„Chcemy utrzymać centrum” – powiedziała von der Leyen, unikając pytania i powtarzając swoje warunki, że partie, z którymi EPP będzie współpracować, muszą być prounijne, proukraińskie i opowiadać się za utrzymaniem praworządności.

Niektóre partie członkowskie EPL tworzą rządy wraz z partiami skrajnie prawicowymi, takimi jak Włochy i Finlandia.

Rajd Narodowy jest częścią grupy Tożsamość i Demokracja w Parlamencie Europejskim, podobnie jak Duńska Partia Ludowa (PVV) i Alternatywa dla Niemiec (AfD).