O nas
Kontakt

Wartość Bitcoina przekracza 65 000 dolarów, o jeden krok w pobliżu najwyższego poziomu w historii

Laura Kowalczyk

Bitcoin

Wartość całego rynku kryptowalut wzrosła o 5% w ciągu 24 godzin do 2,44 biliona dolarów.

Największa kryptowaluta pod względem wartości rynkowej nadal rośnie, a jej cena wzrosła powyżej 65 000 dolarów (59 919 euro) na początku handlu azjatyckiego w poniedziałek, gdy inwestorzy instytucjonalni podnieśli ceny kryptowalut.

Indeks cen bitcoinów CoinDesk (XBX) osiągnął najwyższy poziom 65 563,25 dolarów (60 408,34 euro) we wczesnych godzinach poniedziałkowych.

Kwota 65 000 dolarów jest o około 5% niższa od wszechczasowej wartości Bitcoina wynoszącej 69 000 dolarów, ustalonej w listopadzie 2021 r.

Jednym z głównych czynników obecnego wzrostu jest szybki wzrost inwestycji w fundusze kryptowalutowe od czasu zatwierdzenia w Stanach Zjednoczonych produktu finansowego powiązanego z Bitcoinem, zwanego Spot Bitcoin ETF.

„Głównym czynnikiem było zatwierdzenie przez Fed kasowych ETF-ów Bitcoin w momencie załadunku środków do Bitcoina” – powiedział Bryan Tan, partner w ekspercie ds. sporów dotyczących kryptowalut w międzynarodowej firmie prawniczej Reed Smith.

„Kolejną kwestią wartą odnotowania jest to, że w przeciwieństwie do poprzednich wersji Bitcoina, pojawia się to w kontekście rosnącej przejrzystości przepisów dotyczących kryptowalut, w przeciwieństwie do poprzednich wersji, które opierały się na Bitcoinie prosperującym w nieuregulowanych środowiskach” – dodał.

Istnieje również duży popyt na Bitcoin i Ethereum (drugą co do wielkości kryptowalutę na świecie) jako swego rodzaju „bezpieczną przystań” dla inwestycji. „Faworyzują je duzi inwestorzy zaniepokojeni nową falą problemów w amerykańskich bankach regionalnych” – powiedział Alex Kuptsikevich, starszy analityk rynku w FxPro.

Dodał Kupcikiewicz, że tak zwany czynnik „strachu przed przegapieniem” również odegrał rolę, ponieważ wartość kryptowaluty wzrosła w ostatnich tygodniach.

Traderzy obstawiają również, że cena wzrośnie jeszcze bardziej po tzw. halvingu Bitcoina, spodziewanym w kwietniu. Zmniejszenie nagrody za wydobycie o połowę może spowodować spadek podaży i dalszy wzrost cen.

Bitcoin bije rekordy na całym świecie

Według CoinDesk, który wcześniej informował, że Bitcoin (BTC) pobił także rekordy w innych walutach, w ciągu ostatniego tygodnia BTC przekroczył już rekordowe ceny w stosunku do kilku głównych i wschodzących walut, w tym Chin, Japonii, Wielkiej Brytanii i Indii. osiągnął w poniedziałek rekordowy poziom w euro, a cena przekroczyła 60 000 euro.

W sumie kapitalizacja rynkowa kryptowalut wzrosła o 5% w ciągu 24 godzin, osiągając 2,44 biliona dolarów.

Jednak według firmy zarządzającej inwestycjami w kryptowaluty Grayscale **należy zachować ostrożność w przewidywaniu dalszego wzrostu cen BTC**, ponieważ czynniki makroekonomiczne w ogóle stoją na przeszkodzie dalszemu wzrostowi BTC. „Jeśli inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, Fed może opóźnić obniżkę stóp procentowych. Wyższa stopa procentowa byłaby prawdopodobnie pozytywna dla dolara i negatywna dla Bitcoina” – powiedział Kupcikiewicz.