O nas
Kontakt

W wyniku powodzi w Afganistanie zginęło co najmniej 68 osób

Laura Kowalczyk

An Afghan couple sit near to their damaged home after heavy flooding in Ghor province in western Afghanistan Saturday, May 18, 2024.

Według władz lokalnych co najmniej 50 osób zginęło w mocno dotkniętej zachodnią prowincją Ghor po niezwykle ulewnych sezonowych deszczach.

Rzecznik prowincji Ghor, Abdul Wahid Hamas, powiedział, że w wyniku piątkowych powodzi w regionie odnotowano znaczne straty finansowe po zniszczeniu tysięcy domów i posesji oraz zniszczeniu setek hektarów gruntów rolnych, w tym stolicy Feroz Koh.

Rzecznik gubernatora prowincji Esmatullah Moradi poinformował, że w piątek w północnej prowincji Farayab zginęło, a dwie inne osoby zostały ranne. Dodał, że w czterech okręgach zgłoszono zniszczenia w mieniu i ziemi, a ponad 300 zwierząt zostało zabitych.

W poście na platformie mediów społecznościowych X agencja ONZ ds. żywności stwierdziła, że ​​powodzie najbardziej ucierpiały w Ghor, które dotknęły 2500 rodzin. Stwierdzono, że zespoły oceniające WFP są na miejscu, aby zapewnić pomoc.

W zeszłym tygodniu WFP podała, że ​​w wyniku wyjątkowo ulewnych deszczy w Afganistanie zginęło ponad 300 osób i zniszczyły tysiące domów, głównie w północnej prowincji Baghlan, która 10 maja najbardziej odczuła powodzie.

Światowa Organizacja Żywności twierdzi, że ocaleni zostali bez domu, ziemi i źródła utrzymania. Większa część Baghlan jest „niedostępna dla ciężarówek” – stwierdziła WFP, dodając, że korzysta z wszelkich możliwych alternatywnych rozwiązań, aby dostarczyć żywność ocalałym.

Afgańczyk zbiera swoje rzeczy ze swojego zniszczonego domu po ciężkiej powodzi w prowincji Baghlan w północnym Afganistanie, niedziela, 12 maja 2024 r.

Ostatnia katastrofa nastąpiła po niszczycielskich powodziach, w których w kwietniu zginęło co najmniej 70 osób. Wody zniszczyły także około 2000 domów, trzy meczety i cztery szkoły w zachodnich prowincjach Farah i Herat oraz w południowych prowincjach Zabul i Kandahar.

Główny rzecznik rządu talibów zamieścił w X, w którym opłakuje „stratę naszych rodaków Afgańczyków” i wezwał „odpowiedzialne władze… do zapewnienia wszelkiego niezbędnego wsparcia w celu złagodzenia cierpień”. Wezwał także „naszych dobroczynnych darczyńców” do pomocy i organizacje humanitarne do zapewnienia pomocy dotkniętym społecznościom.