O nas
Kontakt

Wagner nadal używa Facebooka do rekrutacji bojowników, mimo że Meta twierdzi, że treści zostaną usunięte

Laura Kowalczyk

Wagner nadal używa Facebooka do rekrutacji bojowników, mimo że Meta twierdzi, że treści zostaną usunięte

Pod koniec maja Meta powiedziała, że ​​określiła Wagnera jako „niebezpieczną organizację”, mówiąc, że treści promujące grupę zostaną usunięte z jej platform. Niedawne badanie wykazało, że nadal tam jest.

Wagner, brutalna rosyjska grupa najemników, oskarżona o popełnienie przerażających przestępstw i łamanie praw człowieka na całym świecie w ciągu ostatnich kilku lat, nadal używa Facebooka i Instagrama do rekrutacji ludzi online, pomimo faktu, że ich treści naruszają zasady Meta.

Nowe badanie przeprowadzone przez Institute for Strategic Dialogue (ISD), niezależną londyńską organizację non-profit badającą i monitorującą ekstremizm i dezinformację na całym świecie, wykazało, że Meta nie usunęła treści celebrujących Wagnera i zawierających informacje o rekrutacji do grupy, pomimo etykietowania ich jako „niebezpieczną organizację”.

Zgodnie z własnymi zasadami Meta, firma nie zezwala na obecność na Facebooku żadnym niebezpiecznym organizacjom ani osobom, „które proklamują brutalną misję lub są zaangażowane w przemoc. Oceniamy te podmioty na podstawie ich zachowania zarówno online, jak i offline – co najważniejsze, ich powiązania z przemocą”.

Pod koniec maja Meta potwierdziła Politico, że zidentyfikowała Wagnera jako niebezpieczną organizację, ponieważ okazało się, że jej platformy mediów społecznościowych są wykorzystywane do rekrutacji świeżej krwi do brutalnej grupy najemników w Rosji.

„Oznaczyliśmy Grupę Wagnera jako niebezpieczną organizację, co oznacza, że ​​nie może być obecna na naszych platformach” – powiedział gazecie rzecznik Meta, dodając, że treści zawierające „pochwały lub merytoryczne wsparcie dla Wagnera” są również usuwane „kiedy dowiemy się o to, w tym posty, które mają na celu rekrutację dla nich”.

Ale problem nie ustąpił, pomimo własnej polityki i deklaracji Meta.

Ponad sto kont promujących Wagnera

Organizacja znalazła łącznie 114 kont na Facebooku i Instagramie, które albo podszywały się pod Wagnera, albo gloryfikowały go, albo publikowały treści rekrutacyjne dla grupy najemników.

Konta publikowane w co najmniej 13 językach, w tym angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, arabskim, macedońskim, polskim, rumuńskim, indonezyjskim, wietnamskim i rosyjskim.

Nie można lekceważyć negatywnego wpływu tych rachunków. Piętnaście z 57 kont znalezionych na Facebooku miało ponad 10 000 obserwujących lub członków na dzień 16 sierpnia, podczas gdy 57 kont znalezionych na Instagramie zgromadziło 10 175 użytkowników.

Zdjęcie AP, plik
Członkowie kompanii wojskowej Wagner Group siedzą w pojeździe na ulicy w Rostowie nad Donem, Rosja, sobota, 24 czerwca 2023 r.

Około 23 z tych grup podzieliło się informacjami o rekrutacji do Wagnera, nazywając ją „najsilniejszą prywatną armią na świecie”. Co najważniejsze, niektóre filmy próbowały przekonać potencjalnych rekrutów, że nie będą mięsem armatnim dla grupy, ale zostaną powitani w „rodzinie” Wagnera.

Z drugiej strony na niektórych filmach udostępnianych na kontach na Facebooku można było usłyszeć lidera Wagnera Jewgienija Prigożyna, który deklarował, że zbliża się „trzecia wojna światowa”.

Oprócz publikowania treści związanych z Wagnerem, konta zawierały również propagandę prokremlowską.

Chociaż posty dotyczące rekrutacji, udostępniane przed buntem, zawierały informacje i kontakty, które wydawały się autentyczne, ISD nie mógł znaleźć „żadnych wiarygodnych dowodów” łączących te strony, grupy i profile na Facebooku bezpośrednio z Wagnerem.

TylkoGliwice skontaktował się z Metą w celu uzyskania komentarza.