O nas
Kontakt

Wczasowicze ostrzegani, aby zachowali „wyjątkową czujność”, ponieważ pożary we Francji zmuszają tysiące ludzi do ewakuacji

Laura Kowalczyk

Wczasowicze ostrzegani, aby zachowali „wyjątkową czujność”, ponieważ pożary we Francji zmuszają tysiące ludzi do ewakuacji

Tysiące mieszkańców i wczasowiczów zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów i kempingów, gdy szybko rozprzestrzeniający się pożar rozprzestrzenił się w południowo-zachodniej Francji.

Pożar, który wybuchł wczoraj w regionie Pirenejów, nawiedził miasta na granicy francusko-hiszpańskiej, powodując masowe ewakuacje.

Ponad 3000 turystów i mieszkańców zostało ewakuowanych z czterech kempingów i dwóch osiedli mieszkaniowych w pobliżu Saint-André i Argelès-sur-Mer, na południe od miasta Perpignan, gdy strażacy próbowali opanować pożar.

Piekło dotarło do zaludnionych obszarów po rozprzestrzenieniu się na ponad 500 hektarach ziemi w regionie Pirenejów Wschodnich, jednym z obszarów najbardziej dotkniętych trwającą tegoroczną suszą. Do walki z ogniem wysłano setki strażaków i kilka samolotów.

Pożar rozprzestrzeniał się niezwykle szybko z powodu wysokich temperatur i wiatru dochodzącego do 80 kilometrów na godzinę. Siedemnastu strażaków odniosło obrażenia podczas próby powstrzymania płomieni, a jeden został przyjęty do szpitala.

Trzydzieści domów, kemping i magazyn zostały uszkodzone, drogi zostały zablokowane, a połączenia kolejowe między Perpignan a granicą hiszpańską zostały tymczasowo zawieszone.

Daniel Cole/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapora wodna Serre-Poncon we Francji, wtorek, 2 maja 2023 r.

Francuskie pożary są pod kontrolą, ale może ich być więcej

Do wtorku większość wczasowiczów mogła wrócić na swoje kempingi, ponieważ władzom udało się opanować pożar. Nie wyklucza się jednak kolejnych ognisk.

Starszy urzędnik regionalny Rodrigue Furcy powiedział lokalnej francuskiej stacji radiowej, że „pożar został opanowany”, ale obszar pozostaje „pod ścisłym nadzorem, a strażacy nadal walczą z ogniem”.

Minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin poprosił, aby „ludność i wczasowicze byli niezwykle czujni”.

Władze są w stanie wysokiej gotowości, ponieważ wiele regionów kraju czeka kolejna fala ekstremalnych upałów.

Wczoraj regiony Savoie i Haute-Savoie na granicy francusko-szwajcarskiej zostały objęte pomarańczowym alertem (poziom poniżej maksymalnego ostrzeżenia), podczas gdy departamenty Ain i Isère od niedzieli są objęte obserwacją fali upałów. Rhône, trzecie co do wielkości miasto Francji, zostało w sobotę dodane do listy alertów.

W regionie Pyrénées-Orientales przewidywane są wyższe temperatury w miarę upływu tygodnia, z skokami do 39 stopni Celsjusza, prawdopodobnie z powodu gorącego południowego wiatru wiejącego nad górami.

Daniel Cole/Copyright 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Osierocona żaglówka z napisem „na sprzedaż” leży nad linią wody w zbiorniku Serre-Poncon we Francji

Co się dzieje z pogodą we Francji?

Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii Francji, aw tym roku prawie jedna trzecia Europy została sklasyfikowana przez Europejską Agencję ds. Susz jako znajdująca się w stanie kryzysu.

Wiele krajów w południowej Europie zostało dotkniętych pożarami lasów i falami upałów w wyniku połączenia zjawiska pogodowego El Niño i globalnego ocieplenia. Te niezwykłe temperatury wpłynęły na podróże do niektórych obszarów.

Tylko w tym tygodniu 300 000 mieszkańców Francji zostało pozbawionych dostaw wody z powodu suszy nękającej południowe obszary kraju. Również Pireneje od miesięcy cierpią z powodu upałów.