O nas
Kontakt

Wicepremier Włoch Matteo Salvini przetrwa wotum nieufności

Laura Kowalczyk

Italian Infrastructure Minister and leader of the Northern League party Matteo Salvini attends a rally pro West and against fundamentalism, in Milan, Italy.

Skrajnie prawicowy polityk został oskarżony o powiązania z Kremlem, czemu obecnie stanowczo zaprzecza.

Włoski wicepremier Matteo Salvini przetrwał w dużej mierze symboliczne wotum nieufności w parlamencie.

Lider skrajnie prawicowej partii Liga znalazł się pod ostrzałem w związku z podejrzeniami jego powiązań z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W środę z łatwością przetrwał wniosek o wotum nieufności w Rzymie, przy poparciu go 211 deputowanych, przy 129 głosach przeciw i 3 wstrzymujących się.

Salvini, który pełni także funkcję ministra transportu, jest znany ze swojej konserwatywnej polityki imigracyjnej.

Z wnioskiem wystąpiły partie opozycji, które zarzucały Salviniemu, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę nie zrywał stosunków z Putinem.

Salvini podpisał wcześniej umowę z partią Putina Jedna Rosja w 2017 r., w której określono, że partia Liga Salviniego będzie współpracować w zakresie stosunków międzynarodowych, polityki młodzieżowej i rozwoju gospodarczego. Dokument został automatycznie odnowiony w marcu 2022 r.

Salvini upierał się, że umowa ta utraciła ważność w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

„Jak już powtórzyliśmy, czysto polityczne zamiary współpracy z 2017 roku pomiędzy Ligą a Jedną Rosją nie mają już żadnej wartości po inwazji na Ukrainę” – stwierdził.

Kilku członków Parlamentu Europejskiego, którego członkiem był wcześniej Salvini, zostało oskarżonych o otrzymywanie wynagrodzenia za rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy za pośrednictwem mediów internetowych.