O nas
Kontakt

Wielka Brytania przyzna setki koncesji na ropę i gaz na Morzu Północnym

Laura Kowalczyk

Wielka Brytania przyzna setki koncesji na ropę i gaz na Morzu Północnym

W obliczu problemów środowiskowych Brytyjczycy dają zielone światło na wiercenie setek nowych szybów naftowych i gazowych na Morzu Północnym, a premier Rishi Sunak mówi, że pomoże to Wielkiej Brytanii w większej samowystarczalności energetycznej.

Wielka Brytania ogłosiła w poniedziałek, że przyzna setki nowych koncesji na ropę i gaz na Morzu Północnym w dążeniu do niezależności energetycznej, ignorując wezwania działaczy na rzecz ochrony środowiska i Organizacji Narodów Zjednoczonych do powstrzymania rozwoju nowych projektów paliw kopalnych.

Plany ogłoszone przez premiera Rishi Sunaka obejmują zobowiązanie do zainwestowania 20 miliardów funtów w projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, ponieważ Sunak podtrzymał zobowiązanie rządu do zerowej emisji dwutlenku węgla netto od 2050 roku.

Sunak, który jedzie do Szkocji, aby oficjalnie zaprezentować pakiet, powiedział, że Wielka Brytania nadal będzie potrzebować paliw kopalnych, nawet po tym, jak kraj osiągnie cel zerowej emisji netto. Powiedział, że lepiej jest produkować ropę i gaz ziemny w kraju, niż polegać na zagranicznych przywódcach, takich jak prezydent Rosji Władimir Putin, którego inwazja na Ukrainę podniosła globalne ceny energii na całym świecie.

„Wszyscy byliśmy świadkami tego, jak Putin manipulował energią i wykorzystywał ją jako broń – zakłócając dostawy i hamując wzrost w krajach na całym świecie” – powiedział Sunak w oświadczeniu. „Teraz bardziej niż kiedykolwiek ważne jest, abyśmy wzmocnili nasze bezpieczeństwo energetyczne i wykorzystali tę niezależność, aby dostarczać czystą i bardziej przystępną cenowo energię do domów i firm w Wielkiej Brytanii”.

Plan pojawia się, gdy Sunak odczuwa presję, by wycofać się z kosztownych zobowiązań środowiskowych, podczas gdy jego Partia Konserwatywna walczy o przyciągnięcie wyborców wśród sondaży pokazujących, że partia prawdopodobnie poniesie miażdżącą porażkę w następnych wyborach powszechnych.

Ogłoszenie ma miejsce 10 dni po tym, jak Partia Pracy nie zdobyła mandatu Borisa Johnsona w Uxbridge w wyborach uzupełniających, w których plany włączenia obszaru do londyńskiej strefy niskiej emisji stały się kością niezgody. Strefa Ultra Law Emissions Zone (lub ULEZ) była planem wymyślonym przez Borisa Johnsona, kiedy był burmistrzem Londynu i kontynuowanym przez jego następcę z Partii Pracy, Sadiqa Khana. Kierowcy starszych, zanieczyszczających środowisko samochodów płacą 12,5 funta dziennie, jeśli mieszkają w strefie ULEZ. Niektórzy członkowie Partii Konserwatywnej Sunaka argumentowali, że wynik pokazał niewielkie poparcie dla zielonej polityki wśród oddolnych wyborców konserwatywnych.

Ale naukowcy ONZ i działacze na rzecz ochrony środowiska wzywają rządy na całym świecie do przyspieszenia odejścia od paliw kopalnych po lecie z rekordowo wysokimi temperaturami, suszami i powodziami związanymi ze zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka. Spalanie ropy i gazu w celu napędzania pojazdów, fabryk i elektrowni uwalnia ogromne ilości dwutlenku węgla, głównego czynnika napędzającego globalne ocieplenie.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wyraził zaniepokojenie faktem, że rządy wycofują się ze swoich obietnic ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w momencie, gdy powinny przyspieszyć swoje wysiłki.

„Problemem nie są tylko emisje z paliw kopalnych, ale paliwa kopalne – kropka” – powiedział dziennikarzom António Guterres w zeszłym miesiącu w Nowym Jorku.

„Rozwiązanie jest jasne: świat musi wycofywać paliwa kopalne w uczciwy i sprawiedliwy sposób – pozostawiając ropę, węgiel i gaz na ziemi, do której należą – oraz masowo zwiększać inwestycje w odnawialne źródła energii w ramach sprawiedliwej transformacji”.