O nas
Kontakt

Włochy, Francja, Hiszpania: Który kraj europejski jest najgorszy dla kieszonkowców?

Laura Kowalczyk

Włochy, Francja, Hiszpania: Który kraj europejski jest najgorszy dla kieszonkowców?

Oto kraje, w których najprawdopodobniej jesteś narażony na ryzyko kieszonkowców i jak możesz się przed nimi chronić.

Co roku tysiące ludzi boryka się z koszmarem kradzieży kosztowności za granicą. Turyści są często celem ataków, ponieważ są mniej świadomi swojego otoczenia.

W ruchliwych miejscach i w pobliżu popularnych atrakcji podróżni muszą zachować szczególną czujność, aby nie stać się ofiarami.

Gdzie więc jesteś najbardziej narażony na ryzyko kieszonkowców i jak się przed nimi chronić?

Który kraj europejski jest najgorszy dla kieszonkowców?

Eksperci zajmujący się porównywaniem ubezpieczeń podróżnych na Quotezone.co.uk opublikowali raport rankingowy krajów europejskich pod kątem ryzyka kradzieży kieszonkowej.

Firma wykorzystała recenzje podróżnych do obliczenia liczby wzmianek o kradzieżach kieszonkowych w pięciu największych atrakcjach turystycznych w każdym kraju.

Według europejskiego indeksu kieszonkowców Quotezone miejscem docelowym o najwyższym prawdopodobieństwie kradzieży kieszonkowej były Włochy.

Odwiedzający Koloseum, Fontannę di Trevi i Panteon w Rzymie, Duomo di Milano w Mediolanie i Gallerie degli Uffizi we Florencji wspominali o kradzieży przedmiotów w 1906 internetowych recenzjach podróży w 2022 r.

Odpowiada to 463 wzmiankom o kradzieżach kieszonkowych na każdy milion osób odwiedzających najważniejsze atrakcje turystyczne Włoch, co stanowi najwyższy odsetek spośród wszystkich krajów europejskich.

Francja zajmuje drugie miejsce pod względem liczby wzmianek o kradzieżach kieszonkowych – 283 na milion odwiedzających. Wszystkie pięć atrakcji monitorowanych przez Quotezone znajdowało się w stolicy Paryżu.

Holandia zajęła trzecie miejsce w rankingu kradzieży kieszonkowych.

Pomimo reputacji Barcelony kradnącej kieszonkowców, Hiszpania zajęła dopiero szóste miejsce na liście. W recenzjach było pięć razy mniej wzmianek o kradzieży niż we Włoszech.

Krajami, w których odnotowano najmniej przypadków kradzieży kieszonkowych, była Irlandia (30 wzmianek na milion odwiedzających) i Polska (18).

Jakie są najlepsze sposoby ochrony przed kieszonkowcami?

„Kradzież może zdarzyć się wszędzie, a popularne miejsca turystyczne są dla przestępców wygodnym miejscem, w którym mogą obrać za cel portfele i torebki urlopowiczów, gdy ci są zajęci przeszukiwaniem odpowiednich witryn” – mówi Greg Wilson, założyciel i dyrektor generalny Quotezone.

„Kultowe atrakcje, takie jak Wieża Eiffla w Paryżu i Fontanna di Trevi w Rzymie, są szczególnie popularne wśród kieszonkowców, ponieważ mogą poruszać się bardziej dyskretnie wśród większego tłumu”.

Zaleca gościom pozostawienie kosztowności, takich jak kosztowna biżuteria, w sejfie w hotelu. Wilson sugeruje również podróżowanie z bezpieczną torbą na ramię zapinaną na zamek błyskawiczny, która zabezpiecza telefony i portfele, a nawet pasek na pieniądze.

„Starajcie się nigdy nie pozostawiać rzeczy osobistych bez opieki, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają od podróżnych zachowania „odpowiedniej ostrożności” i mogą odrzucić roszczenia ubezpieczeniowe z tytułu kradzieży, jeśli pozostawione przedmioty zostały pozostawione same sobie” – ostrzega.

„Ważne jest również, aby pamiętać o sporządzeniu raportu policyjnego dotyczącego utraty lub kradzieży przedmiotu, jeśli zostałeś okradziony, ponieważ będzie to stanowić podstawę do roszczenia ubezpieczeniowego”.

Dobrym pomysłem jest także posiadanie kopii ważnych dokumentów i przechowywanie ich online. Pobierz aplikację „Znajdź mój telefon” i upewnij się, że utworzono kopię zapasową wszystkich danych, a zdjęcia zostaną automatycznie przesłane do pamięci online na wypadek kradzieży telefonu.