O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Drony uderzają głęboko w terytorium Rosji, mówi Moskwa

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Drony uderzają głęboko w terytorium Rosji, mówi Moskwa

Ukraina wysłała fale dronów w głąb zachodniej Rosji w ramach ponad czterech godzin nocnych ataków, które uderzyły w obiekty wojskowe, podają rosyjscy urzędnicy i doniesienia mediów w środę.

Drony uderzyły w lotnisko w pobliżu granicy Rosji z Estonią i Łotwą, powodując ogromny pożar i uszkadzając cztery wojskowe samoloty transportowe Ił-76 – podała rosyjska państwowa agencja informacyjna Tass, powołując się na służby ratunkowe.

Ponieważ celem było co najmniej sześć regionów, ostrzał wydawał się najszerszym ukraińskim atakiem dronów na rosyjską ziemię od rozpoczęcia wojny 18 miesięcy temu, chociaż nie zgłoszono żadnych obrażeń. Kreml wielokrotnie oskarżał Ukrainę o transgraniczne najazdy na obwód Biełgorod w Rosji i wystrzeliwanie dronów w kierunku Moskwy.

Ostorozno Nowosti/AP
To zdjęcie wykonane z mediów społecznościowych i dostarczone przez Ostorozhno Novosti przedstawia dym unoszący się nad miastem i duży pożar w Pskowie w Rosji, 29 sierpnia 2023 r.

Ukraińscy urzędnicy, którzy zwykle nie twierdzą, że doszło do ataków na terytorium Rosji, nie otrzymali natychmiastowego komentarza. Tymczasem siły Kremla uderzyły w nocy w Kijów dronami i rakietami, co ukraińskie władze nazwały „masowym, połączonym atakiem”, w wyniku którego zginęły dwie osoby.

Ataki powietrzne na Rosję ostatnio nasiliły się, gdy Ukraina prowadzi kontrofensywę. Kijów w coraz większym stopniu atakuje rosyjskie zasoby wojskowe za liniami frontu na wschodniej i południowej Ukrainie.

Ukraina twierdziła również, że użyła dronów morskich przeciwko rosyjskim statkom na Morzu Czarnym. Ukraińskie media podały, że w zeszłym tygodniu kijowscy sabotażyści użyli dronów, aby uderzyć w samoloty bombowe zaparkowane w bazach lotniczych w głębi Rosji.

W wyniku nocnych ataków najbardziej zniszczone zostało lotnisko w obwodzie pskowskim, około 700 km na północ od granicy z Ukrainą i 700 km na zachód od Moskwy.

Jak wynika z postów w mediach społecznościowych, w tym wideo głośnych huków i błysków, a także trzasków systemów obrony powietrznej i smugowców na nocnym niebie, uniósł się dym z potężnego pożaru nad miastem Psków, stolicą regionu, która wzięła tę nazwę od nazwy stolicy regionu.

Gubernator Pskowa Michaił Wiedernikow nakazał odwołanie w tym dniu wszystkich lotów do i z lotniska w celu oceny szkód, które, jak później stwierdził, nie są poważne, i dodał, że normalne loty zostaną wznowione w czwartek.

Inne dotknięte regiony to Orzeł, 400 km na południe od Moskwy, a także Ryazan i Kaługa, oba położone 200 km na południe od stolicy. Według Ministerstwa Obrony Rosji, trafiony został także Briańsk, który graniczy z Ukrainą.

Trzy główne moskiewskie lotniska – Szeremietiewo, Wnukowo i Domodiedowo – tymczasowo wstrzymały loty przylatujące i wychodzące.

Associated Press nie była w stanie potwierdzić, czy drony wystrzelono z Ukrainy, czy z terytorium Rosji.

Ostorozno Nowosti/AP
Lokalni mieszkańcy sprzątają ulicę z potłuczonego szkła, które spadło z okien ich mieszkań i sklepów po rosyjskim ataku rakietowym w Kijowie na Ukrainie, 30 sierpnia 2023 r.

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fiodorow powiedział, że jego kraj posiada drony o zasięgu do 500 km, choć nie wziął odpowiedzialności za żadne ataki w Rosji ani na Krymie, półwyspie, który Rosja nielegalnie zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku.

„Jeśli uważnie przyjrzeć się ostatnim doniesieniom prasowym, ogólnie rzecz biorąc, codziennie pojawiają się informacje o dronach dalekiego zasięgu, które uderzają w różne cele zarówno na okupowanym Krymie, jak i na terytorium Rosji” – powiedział niedawno AP Fiodorow.

„Załóżmy zatem, że w związku z tym pojawiła się mniej więcej masowa produkcja tych dronów.”

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjskie wojsko niewątpliwie przeanalizuje, „w jaki sposób tego dokonano, aby podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec takim sytuacjom w przyszłości”.

Ostrzał w odległe cele rosyjskie może odzwierciedlać ukraińską taktykę polegającą na rozciąganiu zasobów wojskowych Kremla w obliczu wysiłków Moskwy, aby wzmocnić swoją obronę przeciwlotniczą, powiedział Douglas Barrie, starszy pracownik ds. lotnictwa wojskowego w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych.

„Umieszczenie tam systemów obrony powietrznej oznacza, że ​​nie można ich umieścić gdzie indziej” – powiedział AP. „To opiera się na rosyjskich możliwościach”.

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa powiedziała, że ​​Ukraina liczy na pomoc zagraniczną, ponieważ drony „po prostu nie byłyby w stanie przelecieć na taką odległość bez dokładnie sprawdzonych informacji z zachodnich satelitów”.

Rosyjska telewizja państwowa w dużej mierze zignorowała strajki, poza krótką wzmianką o pożarze Pskowa. Jednak popularny polityczny talk show „60 Minutes” stacji Russia 1 rozpoczął się od ataków. Pokazano filmy z pożaru Pskowa i wybuchów w Briańsku, które zalały media społecznościowe, wraz ze ścieżką dźwiękową ze złowrogą muzyką.

Tymczasem Rosja użyła również dronów i rakiet podczas największego od miesięcy bombardowania Kijowa – podały ukraińskie władze.

Ostorozno Nowosti/AP
Lokalni mieszkańcy sprzątają ulicę z potłuczonego szkła, które spadło z okien ich mieszkań i sklepów po rosyjskim ataku rakietowym w Kijowie na Ukrainie, środa, 8 sierpnia.

Dwóch ochroniarzy w wieku 26 i 36 lat zginęło, a kolejna osoba została ranna w wyniku spadających gruzów – poinformował w Telegramie szef kijowskiej administracji wojskowej Serhij Popko.

Rosja wystrzeliła w stolicę z różnych kierunków eksplodujące drony Shahed produkcji irańskiej, a następnie rakiety wystrzeliwane z powietrza – powiedział Popko. Nie jest jasne, ilu zostało zwolnionych, ale Popko nazwał to największym atakiem na stolicę od wiosny.

Również w środę rosyjscy urzędnicy na Krymie poinformowali o odparciu ataku dronów na port w Sewastopolu. W przeszłości ataki dronów uderzały w składy paliw i lotniska na Krymie lub na terenach Ukrainy zajętych przez Rosję.

Pod koniec tego samego dnia wyznaczony przez Kreml przywódca Krymu oświadczył, że nad wschodnią częścią półwyspu zestrzelono ukraiński pocisk manewrujący, a spadające odłamki uszkodziły linię energetyczną. Władze regionalne w obwodzie briańskim w Rosji poinformowały również, że w środę nad jego terytorium zestrzelono dziewięć dronów.

Na Ukrainie odnotowano eksplozje w południowej Odessie i obwodzie czerkaskim.

Ukraińska obrona powietrzna zniszczyła w ciągu nocy 28 rakiet manewrujących i 15 z 16 dronów Shahed wycelowanych w Kijów i wiele regionów w całym kraju, podały siły powietrzne w codziennej aktualizacji Telegramu.

Tymczasem Biały Dom oświadczył, że ma nowe dane wywiadowcze, z których wynika, że ​​prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wymienili się listami, podczas gdy Moskwa zwraca się do Pjongjangu o amunicję na potrzeby wojny.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby szczegółowo opisał ustalenia zaledwie kilka tygodni po tym, jak Biały Dom stwierdził, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podczas niedawnej wizyty w Pjongjangu wezwał Koreę Północną do zwiększenia sprzedaży amunicji do Moskwy. Kirby powiedział, że Rosja chce dodatkowych pocisków artyleryjskich i innego podstawowego sprzętu.