O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: zdobycze na linii frontu mogą umożliwić zajęcie Krymu, atak dronów w Moskwie i umowę zbrojeniową z Koreą Północną

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: zdobycze na linii frontu mogą umożliwić zajęcie Krymu, atak dronów w Moskwie i umowę zbrojeniową z Koreą Północną

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Rosja przechwytuje ukraiński atak

Według burmistrza stolicy Siergieja Sobianina Rosja twierdziła, że ​​w czwartek zniszczyła ukraiński dron lecący do Moskwy.

Bezzałogowy statek powietrzny został zestrzelony przez rosyjską obronę powietrzną w obwodzie Woskresenskim w obwodzie moskiewskim, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony w Telegramie.

Nie zgłoszono żadnych ofiar ani szkód.

W związku z kontrofensywą Ukrainy, która rozpoczęła się w czerwcu, w ostatnich tygodniach nasiliły się ataki dronów na terytorium Rosji i zaanektowany Półwysep Krymski, które stały się niemal codziennością.

Moskwa potępia te ataki jako terroryzm, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że są one „nieuniknionym, naturalnym i absolutnie sprawiedliwym procesem” wojny.

Rosja i Korea Północna zabezpieczają umowy zbrojeniowe – USA

W środę urzędnik amerykański oznajmił, że negocjacje w sprawie przyszłych dostaw broni z Korei Północnej do Rosji „aktywnie postępują”.

W wyniku transakcji Moskwa otrzyma „znaczne ilości” broni, zwłaszcza amunicji i surowców, stwierdził rzecznik Białego Domu John Kirby.

Reżim północnokoreański został wezwany do „zaprzestania” rozmów z Rosją.

„Taki kontrakt zbrojeniowy stanowiłby poważne naruszenie rezolucji Rady Bezpieczeństwa (ONZ)” w sprawie Korei Północnej, stwierdziła ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

Nazywając postawę Rosji „niedopuszczalną”, wskazała, że ​​Stany Zjednoczone nałożą sankcje na „osoby i podmioty” ułatwiające zawarcie porozumienia między Moskwą a Pjongjangiem.

W sierpniu prezydent Rosji Władimir Putin i Korea Północna ogłosiły, że zacieśnią współpracę, zwłaszcza w dziedzinie obronności.

Posunięcie to ilustruje rosnące zbliżenie między tymi dwoma wrogami USA w obliczu inwazji Moskwy na Ukrainę.

Krym może zostać wyzwolony po zdobyciu Ukrainy, twierdzi Kijów

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że niedawne zdobycze na froncie południowym mogą umożliwić odzyskanie zaanektowanego Półwyspu Krymskiego.

Twierdził, że może to nastąpić teraz, po wyzwoleniu przez Kijów „ważnej strategicznie” wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim.

Moskwa twierdzi jednak, że nadal kontroluje wieś.

TylkoGliwice nie może niezależnie zweryfikować tych twierdzeń.

Ukraina planuje przeciąć korytarz lądowy na Krym, który Rosja zajęła w 2014 roku, choć jej plany wojskowe są ściśle strzeżoną tajemnicą.

Gdyby Ukrainie udało się zająć terytorium pomiędzy półwyspem Morza Czarnego a innymi okupowanymi obszarami na południu, część linii zaopatrzenia Moskwy zostałaby odcięta.

Problematyzowałoby to jej kampanię wojskową, potencjalnie wspierającą Ukrainę.