O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Kijów „wyzwala” wieś, nocne ataki dronów na Moskwę i wybory na Ukrainie

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Kijów „wyzwala” wieś, nocne ataki dronów na Moskwę i wybory na Ukrainie

Wszystkie najnowsze wydarzenia wojny na Ukrainie.

Rosjanin aresztowany pod zarzutem szpiegostwa

Rosyjskie służby bezpieczeństwa (FSB) ogłosiły w poniedziałek, że aresztowały obywatela Rosji, byłego pracownika amerykańskiej dyplomacji w Rosji, oskarżając go o przekazywanie Waszyngtonowi informacji na temat wojny na Ukrainie.

W oświadczeniu FSB podaje, że Robert Chonov, były pracownik Konsulatu Generalnego USA we Władywostoku, od września 2022 roku gromadzi informacje wywiadowcze na temat walk na Ukrainie, „problematycznych elementów” częściowej mobilizacji Rosji oraz „wpływu” na demonstracje narodowe .

Rosyjskie służby bezpieczeństwa podały, że rzekome działania prowadził „w zamian za rekompensatę materialną” i na zlecenie „Ambasady USA w Moskwie”.

Według FSB „informator” z Waszyngtonu jest oskarżony o „poufną współpracę z obcym rządem”, za przestępstwo zagrożone karą ośmiu lat więzienia.

Rosyjska agencja informacyjna Interfax twierdzi, że FSB opublikowała nagranie wideo, na którym podejrzany złożył zeznania.

Władze rosyjskie, zwłaszcza od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, regularnie aresztują osoby oskarżane o pracę na rzecz Kijowa lub szpiegostwo na rzecz zachodnich rządów.

Kijów twierdzi, że odbił wieś od frontu południowego

Armia ukraińska wyzwoliła w poniedziałek wieś Robotyne w obwodzie zaporoskim – poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ganna Maliar.

„Nasze siły posuwają się na południowy wschód od Robotyne i na południe od Małej Tokmashki” – powiedziała o dwóch osadach na froncie południowym.

„Wróg ponosi na tych kierunkach ogromne straty, ale stara się skoncentrować swoje siły, aby nie porzucić swoich pozycji”.

Na froncie wschodnim wojska ukraińskie posunęły się także na południe od Bachmutu – zdobytego przez Rosjan w maju – i w ostatnim tygodniu walk odzyskały kilometr kwadratowy – powiedział wiceminister.

Na północnym wschodzie Ganna Maliar przyznała, że ​​walki w rejonie Kupiańska toczą się „bardzo intensywnie”, gdzie w ostatnich tygodniach rosyjska armia odnotowała zyski.

Od czerwca armia ukraińska prowadzi bardzo trudną kontrofensywę na wschodzie i południu.

Wojska rosyjskie spędziły zimę i wiosnę na wzmacnianiu swoich pozycji za pomocą okopów, min-pułapek przeciwpancernych i pól minowych rozciągających się na długości setek kilometrów.

Ukraiński żołnierz szczegółowo opisuje obronę rosyjskiej linii frontu

Oddział ukraiński, prawdopodobnie działający w Robotynie, przekazał informacje taktyczne na temat rosyjskich pozycji obronnych.

Cytowany przez Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) żołnierz ujawnił, że istnieje system połączonych ze sobą rosyjskich podziemnych okopów, schronów i tuneli, który umożliwia Moskwie przemieszczanie personelu, broni i amunicji wzdłuż frontu.

Ukraiński żołnierz powiedział, że na polach przed i pomiędzy połączonymi ze sobą warstwami pozycji obronnych rozciągają się rowy przeciwpancerne i pola minowe.

Dodali, że wszystkie „nieodkopane” obszary frontu rosyjskiego są mocno zaminowane, podczas gdy siły moskiewskie mają wąskie, niezaminowane drogi prowadzące do swoich stanowisk strzeleckich.

Żołnierz nie powiedział, czy armia ukraińska przeszła przez pola minowe, ale zasugerował, że przed dalszym posunięciem muszą jeszcze stopniowo oczyścić teren.

ISW twierdziła wcześniej, że obszary w pobliżu kolejnej rundy rosyjskich pozycji obronnych mogą być mniej zaminowane, aby umożliwić jej siłom odwrót, chociaż raporty ukraińskiego żołnierza sugerują, że może tak nie być.

Siły ukraińskie znajdują się teraz w pobliżu kolejnego zestawu rosyjskich pozycji obronnych, które wydają się być stosunkowo ściślejszym zestawem rowów przeciwpancernych i przeszkód przeciwpancernych typu „smocze zęby”.

Ściśle powiązane ze sobą systemy okopów i schronów opisane przez ukraińskiego żołnierza są wynikiem miesięcy rosyjskich przygotowań.

Pomoc Zachodu mogłaby umożliwić wybory na Ukrainie, mówi Zełenski

Prezydent Ukrainy powiedział w niedzielę, że wybory krajowe mogłyby się odbyć w środku konfliktu, gdyby jego zachodni sojusznicy pomogli w pokryciu kosztów, uzyskali zgodę prawodawców, a obywatele mogli bezpiecznie głosować.

Zełenski odpowiadał na uwagi amerykańskiej senator Lindsey Graham, która podczas wizyty w Kijowie pochwaliła Ukrainę, ale stwierdziła, że ​​powinna ona poprzez zorganizowanie wyborów pokazać, że różni się od Rosji.

Stan wojenny, który ma obowiązywać w listopadzie, uniemożliwia przeprowadzenie wyborów na Ukrainie.

Data ta przypada po październikowym standardowym terminie wyborów parlamentarnych, ale przed wyborami prezydenckimi, które zwykle odbywają się w marcu 2024 r.