O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Norwegia przekaże samoloty F-16, Ukraińcy świętują Dzień Niepodległości i atak na Krym

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Norwegia przekaże samoloty F-16, Ukraińcy świętują Dzień Niepodległości i atak na Krym

Najnowsze wydarzenia w wojnie na Ukrainie.

Norwegia przekaże Ukrainie samoloty F-16

Jak podają norweskie kanały NRK i TV2, Oslo zdecydowało się przekazać Ukrainie myśliwce. Kanał nie powołuje się na źródła i nie podaje, ile F-16 Oslo dostarczy Kijowowi.

Informacja ta pochodzi z wizyty premiera Norwegii Jonasa Gahra Støre w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Jeśli zostanie to potwierdzone przez władze norweskie, Norwegia stanie się trzecim po Holandii i Danii krajem, który ogłosi podobne darowizny w postaci samolotów F-16.

Dania oświadczyła, że ​​dostarczy 19 takich myśliwców, natomiast Holandia nie podała, ile przekaże.

Władze norweskie potwierdziły w czwartek przekazanie Ukrainie rakiet przeciwlotniczych, stwierdzając, że „obrona powietrzna ma zasadnicze znaczenie dla zdolności Ukrainy do ochrony zarówno ludności cywilnej, infrastruktury na linii frontu, jak i jednostek wojskowych przed wszelkiego rodzaju rosyjskim atakiem powietrznym”.

„To jeden z największych jak dotąd darów Ukrainy w postaci sprzętu wojskowego od Norwegii” – stwierdził w oświadczeniu Gahr Støre.

Burhana Özbilici/AP2004
Członek NATO, Norwegia, przekaże Ukrainie myśliwce F-16, ogłosiły norweskie kanały NRK i TV2 w czwartek, 24 sierpnia 2023 r.

Ukraińcy świętują Dzień Niepodległości

Ukraińcy świętują w czwartek niepodległość swojego kraju, po tym jak od 18 miesięcy prowadzą wojnę z Rosją, która najechała ten kraj 24 lutego 2022 roku.

W swoim orędziu do kraju Zełenski powiedział, że święto narodowe przypada „w czasie, gdy walczymy z najstraszniejszym zagrożeniem dla naszego państwa i jednocześnie osiągnęliśmy największą jedność narodową”.

Prezydent Ukrainy ostrzegł obywateli o zwiększonym prawdopodobieństwie rosyjskiego ataku tego dnia.

Ukraina była częścią Związku Radzieckiego aż do jego rozpadu w 1991 roku.

Siedmiu rannych w nalocie w Dnieprze

Według gubernatora obwodu Serhija Lisaka, w porannym ataku rakietowym, w którym nie pozostawiono żadnych ofiar, w ukraińskim mieście Dniepr siedem osób zostało rannych.

Gubernator powiedział, że rannych jest trzech mężczyzn i cztery kobiety.

Ukraina twierdzi, że doszło do śmiertelnego ataku na Krymie

Ukraina oświadczyła, że ​​przeprowadziła w nocy operację komandosów na Krymie, twierdząc, że zabiła rosyjskich żołnierzy i podniosła ukraińską flagę.

„Wróg poniósł straty wśród swoich ludzi, a jego sprzęt został zniszczony. A flaga narodowa ponownie powiewała na ukraińskim Krymie” – poinformował w czwartek w Telegramie ukraiński wywiad wojskowy, jak podaje AFP.

W komunikacie nie określono, w jaką misję zaangażowane były te jednostki sił specjalnych, ale wskazano, że przybyły one z morza i przed wyjazdem wylądowały w pobliżu wsi Oleniwka i Majak na zachodzie półwyspu.

„Wszystkie cele i zadania zostały osiągnięte. Po zakończeniu operacji specjalnej ukraińscy obrońcy opuścili miejsce zdarzenia, nie powodując żadnych ofiar” – podał wywiad wojskowy tego kraju.

Aktualne informacje na temat śmierci przywódcy Wagnera Eugene’a Prigojine’a można znaleźć tutaj.