O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: rosyjskie operacje dezinformacyjne, Zełenski odwiedza linię frontu, Kanada wysyła drony

Laura Kowalczyk

Zelenskyy on the frontline.

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Celem rosyjskich operacji cybernetycznych jest sianie paniki podczas ataku militarnego

ISW stwierdziła, że ​​Rosja przeprowadziła operacje cybernetyczne mające na celu wywołanie paniki i osłabienie morale Ukrainy po zajęciu Adwijwki przez jej siły zbrojne.

We wtorek na codziennej odprawie wywiadowczej amerykański zespół doradców powołał się na raporty Państwowej Specjalnej Służby Komunikacyjnej Ukrainy, według których rosyjscy aktorzy włamali się do znanych ukraińskich mediów i umieścili fałszywe informacje na ich kanałach społecznościowych.

Do tych serwisów zaliczały się Ukraińska Prawda, Apostrof, Liga.net i Telegraf, które szczegółowo opisywały, że ich konta w mediach społecznościowych zostały zhakowane.

Według ISW hakerzy rozesłali dezinformację, w szczególności na temat rzekomego powszechnego niszczenia sił ukraińskich w Awdijiwce.

W sobotę wojska ukraińskie wycofały się z miasta obwodu donieckiego, zapewniając Moskwie strategiczne i symboliczne zwycięstwo. Eksperci uznali, że opóźnienia w dostawach wsparcia wojskowego z Zachodu odegrały kluczową rolę w klęsce Kijowa.

ISW zauważa, że ​​Ministerstwo Obrony Rosji twierdzenia dotyczące wycofania się Ukrainy z Awdijwki w poniedziałek „miały na celu zasianie niechęci i nieufności wobec ukraińskiego dowództwa”.

Zeznania krewnych ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w obronie Adwijówki, twierdzą, że dowódcy nie reagowali na ich wielokrotne prośby o wycofanie się, gdy byli otoczeni przez wojska rosyjskie, podało we wtorek BBC.

Naczelny wódz Ukrainy Oleksandr Syrski twierdzi, że wycofanie miało na celu ratowanie życia żołnierzy.

Kanada wysyła setki dronów na Ukrainę

Rząd Kanady poinformował w poniedziałek, że już wiosną wyśle ​​na Ukrainę około 800 dronów.

W oświadczeniu Departament Obrony Narodowej stwierdził, że bezzałogowe statki powietrzne stały się kluczową zdolnością Ukrainy w walce z rosyjską inwazją.

Stwierdzono, że drony są ważne dla obserwacji i gromadzenia danych wywiadowczych, a ponadto mogą być również wykorzystywane do przenoszenia zaopatrzenia, w tym amunicji.

Będą kosztować ponad 95 mln dolarów kanadyjskich (65 mln euro) i stanowią część ogłoszonej wcześniej kwoty 500 mln dolarów kanadyjskich (344 mln euro) na pomoc wojskową dla Ukrainy.

Wielozadaniowe bezzałogowe systemy latające SkyRanger R70 są produkowane przez firmę Teledyne w Waterloo w Ontario.

Oświadczenie następuje na kilka dni przed drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę.

Kanada w ciągu ostatnich dwóch lat przekazała 2,4 miliarda dolarów kanadyjskich (1,65 miliarda euro) na pomoc wojskową.

Zełenski odwiedza linię frontu, aby zebrać wojska

Prezydent Ukrainy odwiedził w poniedziałek linię frontu w obwodzie kupiańskim z podróżą mającą na celu podniesienie morale.

W obliczu wyczerpujących się zapasów amunicji i opóźnień w tak potrzebnym wsparciu USA Wołodymyr Zełenski powiedział, że Moskwa wykorzystuje i gromadzi maksymalne rezerwy w kluczowych punktach pola bitwy.

Jego komentarze pojawiają się po tym, jak ukraińscy żołnierze zostali zmuszeni do wycofania się z Awdijówki w weekend, gdzie przeważający liczebnie obrońcy przez cztery miesiące stawiali czoła bezlitosnym atakom rosyjskim.

Ministerstwo Obrony Rosji opublikowało materiał filmowy przedstawiający odbijanie miasta przez swoje wojska, natomiast materiał wyemitowany przez państwowego nadawcę Rossija 24 pokazuje, jak siły rosyjskie rozminowują miasto, które obecnie leży w ruinie.

Niektórzy eksperci twierdzą, że wojska rosyjskie nie pozostaną w Awdijiwce i zamiast tego będą próbowały wkroczyć dalej na terytorium Ukrainy, na wypadek gdyby Kijów w końcu otrzymał potrzebne zapasy amunicji.