O nas
Kontakt

Wraz ze wzrostem poziomu mórz i temperaturą kultowe kwiaty wiśni w Waszyngtonie są zagrożone

Laura Kowalczyk

a cherry tree affectionally nicknamed

Wśród ofiar jest ukochana gwiazda mediów społecznościowych „Stumpy the Cherry Blossom”.

Waszyngton słynie z kultowych wiosennych kwiatów wiśni.

Ale 100 z nich – w tym fenomen mediów społecznościowych „Stumpy” – ma zostać wyciętych.

Jest to część wieloletniej renowacji ich domu w Tidal Basin, dotkniętego zmianami klimatycznymi – od rosnącego poziomu mórz po rosnące temperatury.

Kruszący się falochron stwarza ryzyko powodzi dla wiśni.

Stumpy, maskotka tańczy w pobliżu wiśniowego drzewa „Stumpy” w basenie pływowym w Waszyngtonie
Stumpy, maskotka tańczy w pobliżu wiśniowego drzewa „Stumpy” w basenie pływowym w Waszyngtonie

Począwszy od wczesnego lata załogi rozpoczną prace nad wymianą rozpadającego się falochronu wokół Tidal Basin, obszaru wokół pomnika Jeffersona, w którym występuje największe zagęszczenie drzew wiśni.

Prace były opóźnione od dawna, ponieważ pogorszenie stanu w połączeniu z podnoszącym się poziomem morza spowodowało, że wody rzeki Potomac regularnie przekraczają bariery.

Dwa razy dziennie powodzie podczas przypływu nie tylko zalewają niektóre ścieżki dla pieszych, ale także regularnie moczą niektóre korzenie wiśni.

Projekt o wartości 133 milionów dolarów (123 milionów euro), mający na celu odbudowę i wzmocnienie muru morskiego, potrwa około trzech lat, mówi Mike Litterst, rzecznik National Park Service w National Mall.

„Z pewnością przyniesie to korzyści gościom, a to dla nas bardzo ważne” – mówi Litterst. „Ale przede wszystkim przyniesie korzyści wiśniom, które obecnie codziennie, dwa razy dziennie widzą, jak ich korzenie są zalane ze słonawą wodą Basenu Przypływowego”.

Litterst twierdzi, że całe połacie drzew prowadzące do wody, o szerokości aż 90 metrów, zostały utracone i nie można ich zastąpić, „dopóki nie ustalimy podstawowej przyczyny ich śmierci”.

Dlaczego wycina się wiśnie?

Pomimo wysiłków mających na celu uratowanie części drzew wiśniowych, wyciętych zostanie ponad 100 drzew wiśni, a w ich miejsce planuje się przesadzić prawie 300 drzew.

Regularne powodzie w Basenie Tidal – poziom morza podniósł się o około 30 cm od czasu budowy falochronu na początku lat 90. XX w. – to tylko jeden ze sposobów, w jaki zmiany klimatyczne wpływają na wiśnie. Rosnące globalne temperatury i cieplejsze zimy spowodowały, że szczyt kwitnienia zaczął pojawiać się wcześniej w kalendarzu.

Tegoroczny szczyt kwitnienia, kiedy zakwitnie 70 procent z 3700 wiśni w mieście, powinien rozpocząć się między sobotą a wtorkiem. Dla porównania, szczytowy rozkwit w 2013 roku rozpoczął się 9 kwietnia. Do 2050 r. mogłoby się to rozpocząć już w połowie marca.

„Nie mamy już na to czasu” – powiedziała w lutym agencji prasowej The Associated Press Leslie Frattaroli, kierownik programu zasobów krajowych w Park Service. „To ogromny efekt kaskadowy”.

Już teraz, gdy drzewa zbliżają się do szczytu kwitnienia, przyciągają one w to miejsce dużą liczbę miłośników kwitnienia wiśni.

Odwiedzający fotografują wiśnię zwaną pieszczotliwie „Stumpy”, gdy w tym tygodniu w Waszyngtonie wiśnie wkraczają w szczyt kwitnienia
Odwiedzający fotografują wiśnię zwaną pieszczotliwie „Stumpy”, gdy w tym tygodniu w Waszyngtonie wiśnie wkraczają w szczyt kwitnienia

Klonowanie Stumpy’ego dla przyszłych pokoleń

Stumpy – mała, ale zdeterminowana wiśnia, której nazwa wzięła się od niskiego wzrostu – podczas pandemii stała się gwiazdą mediów społecznościowych. Jego dziedzictwo zaowocowało koszulkami, kalendarzem i rzeszą fanów.

Ostatnia wiosna Stumpy’ego skłoniła ludzi do pozostawienia kwiatów i bourbona, a jeden z użytkowników Reddita groził, że przykuje się do pnia, aby uratować drzewo.

„Człowieczeństwo i inspiracja tego małego drzewka wywierają ogromny wpływ” – mówi Deanna Gerstel Harris, mieszkanka Waszyngtonu. „To niesamowite widzieć wszystkich ludzi, którzy przychodzą i składają mu hołd za jego ostatni rozkwit”.

Dobra wiadomość dla Stumpy jest taka, że ​​Narodowe Arboretum planuje pobrać części materiału genetycznego drzewa i stworzyć klony, z których część zostanie ostatecznie przesadzona w Tidal Basin.

Obejrzyj powyższy film, aby dowiedzieć się więcej o Stumpy.