O nas
Kontakt

Wsparcie dla gospodarki niskoemisyjnej: Azerbejdżan chce zdywersyfikować tradycyjny sektor energetyczny

Laura Kowalczyk

Azpromo

Afgan Isayev jest wiceprezesem SOCAR, państwowej spółki naftowej Azerbejdżanu. W tym odcinku przedstawia plany i działania spółki, aby przekształcić się z tradycyjnego przedsiębiorstwa naftowo-gazowego w zdywersyfikowanego lidera energetycznego do 2035 r.

Afgan Isayev jest wiceprezesem SOCAR, państwowej spółki naftowej Azerbejdżanu. W tym odcinku przedstawia plany i działania spółki, aby przekształcić się z tradycyjnego przedsiębiorstwa naftowo-gazowego w zdywersyfikowanego lidera energetycznego do 2035 r., mając na celu zrównoważenie swojego portfolio z węglowodorowymi i niskoemisyjnymi przedsiębiorstwami. SOCAR ma dostosować swój profil emisji do globalnych czempionów w branży, podkreślając swoje zaangażowanie w dekarbonizację.

Od momentu dołączenia do SOCAR w 2012 r. Isayev brał udział w licznych projektach międzynarodowych, co skłoniło go do przejścia na dekarbonizację w 2018 r. Firma nawiązała współpracę ze strategicznymi globalnymi graczami i zainicjowała już znaczące projekty, w tym rozwój 1 GW odnawialnych źródeł energii – obejmujący dwa projekty słoneczne i jeden wiatrowy – oraz 2 GW projekt morskiej energetyki wiatrowej mający na celu produkcję zielonego wodoru.

Podczas nadchodzącego COP29 SOCAR planuje aktywnie uczestniczyć, organizując wydarzenia i panele, które zachęcają do łagodzenia zmian klimatycznych. Isayev podkreśla znaczenie współpracy z innymi krajowymi i międzynarodowymi firmami naftowymi. Dzięki strategicznym partnerstwom i przyszłościowym projektom SOCAR ma na celu zapewnienie zrównoważonej przyszłości dla przyszłych pokoleń.