O nas
Kontakt

Wygląd Twoich rodziców może uderzyć w Twój portfel

Laura Kowalczyk

If you want to earn money, pick good-looking parents

Nowe badanie pokazuje, że piękno może być dobrem samym w sobie, zwiększającym dochody z pokolenia na pokolenie.

Z nowego badania przeprowadzonego przez amerykańskie Narodowe Biuro Badań Ekonomicznych wynika, że ​​dzieci tradycyjnie atrakcyjnych rodziców zarabiają więcej niż dzieci z rodzin o bardziej przeciętnym wyglądzie.

Badanie zatytułowane: „Ekonomiczny wpływ dziedzicznych cech fizycznych: seksowni rodzice, bogate dziecko? przyjrzeli się wcześniejszym zbiorom danych, które śledziły atrakcyjność rodziców i ich dzieci, a także dochody dzieci. W badaniu wzięły udział rodziny ze Stanów Zjednoczonych i Chin, a także miliarderzy z całego świata.

Atrakcyjność rodziców i dzieci była oceniana przez inne osoby, a nie określana na podstawie miar matematycznych, takich jak symetria ich twarzy. Badanie wykazało, że każde odchylenie standardowe powyżej średniej, jaką zajmuje ich rodzic, roczny dochód dziecka wzrasta o ponad 2300 dolarów (2113 euro).

Ekonomista Daniel Hamermesh, jeden z autorów raportu, stwierdził, że badanie wykazało, że oprócz aktywów takich jak nieruchomości i oszczędności piękno może być rodzajem majątku odziedziczonego, zwiększającego dochody z pokolenia na pokolenie.

„Ładniejsi ludzie mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu finansowego i zawodowego przez całe życie” – wyjaśnił.

„To dwojakie: fakt, że twoi rodzice są przystojni, czyni cię przystojnym i to pomaga ci odnieść sukces. Ale dzieje się tak także dlatego, że jeśli twoi rodzice byli przystojni, oznacza to, że mają dla ciebie więcej pieniędzy” – dodał badacz. z Uniwersytetu Teksasu w Austin.

Hamermesh bada związek między sukcesem a urodą od ponad 10 lat i wielokrotnie stwierdzał, że atrakcyjni ludzie mają większe szanse na zatrudnienie i wyższe wynagrodzenie niż ich mniej atrakcyjni odpowiednicy. Mówi, że wygląd odgrywa znacznie większą rolę w naszych szansach na sukces, niż wielu z nas zdaje sobie sprawę.

Autor przyznał, że wyniki były „bardzo przygnębiające” i dodał: „To dokładnie taki sam rodzaj dyskryminacji, jak każdy inny rodzaj dyskryminacji”.

Hamermesh ma nadzieję, że wyniki badania uświadomią ludziom swoje uprzedzenia wobec piękniejszych ludzi i sprawią, że będą bardziej skłonni je korygować.

„Jeśli jesteś świadomy, że dyskryminujesz, prawdopodobieństwo, że to zrobisz, jest znacznie mniejsze” – stwierdził. „Myślę, że samo uświadomienie ludziom czegoś takiego zmniejsza jego szkodliwy wpływ”.

W Stanach Zjednoczonych aktywiści wzywają do rozszerzenia przepisów antydyskryminacyjnych na cechy indywidualne. W zeszłym roku Nowy Jork wprowadził środki mające na celu zapobieganie dyskryminacji ze względu na wagę w zakresie mieszkalnictwa i zatrudnienia. Kilka innych stanów rozważa wprowadzenie podobnych przepisów.

Poprzednie badania wykazały, że istnieje bezpośrednia korelacja między wagą kobiety a wysokością jej zarobków.