O nas
Kontakt

Wyjaśnienie: Francja nie bojkotuje afrykańskich artystów, zapewnia Minister Kultury Rima Abdul-Malak

Laura Kowalczyk

Wyjaśnienie: Francja nie bojkotuje afrykańskich artystów, zapewnia Minister Kultury Rima Abdul-Malak

Wyjaśnienie: Francuska minister kultury Rima Abdul-Malak wyjaśniła, że ​​„Francja zawsze była narodem otwartym i gościnnym dla artystów” w następstwie wysłanego w tym tygodniu listu wywołującego podziały, nakazującego instytucjom kulturalnym zawieszenie wszelkiej współpracy z Mali, Nigrem i Burkiną Faso.

List wysłany na początku tego tygodnia przez francuską Generalną Dyrekcję ds. Kultury (DRAC), skierowany do krajowych ośrodków teatralnych i choreograficznych, wywołał powszechne oburzenie w społeczności kulturalnej kraju.

W piśmie wezwano do natychmiastowego wstrzymania wszystkich projektów angażujących obywateli Mali, Nigru i Burkina Faso w następstwie kryzysu między Francją a trzema krajami Sahelu.

W środę 13 września Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Europejskich poinformowało dotowane instytucje kulturalne, że będą musiały „zawiesić do odwołania wszelką współpracę z następującymi krajami: Mali, Niger, Burkina Faso”.

„Wszystkie projekty współpracy realizowane przez wasze instytucje lub wydziały z instytucjami lub obywatelami tych trzech krajów muszą zostać bezzwłocznie i bez wyjątku zawieszone. Należy również zawiesić wszelkie wsparcie finansowe, w tym za pośrednictwem struktur francuskich, takich jak stowarzyszenia” – stwierdzono w komunikacie „Podobnie nie należy kierować żadnych zaproszeń do obywateli tych trzech krajów. Od dzisiaj Francja nie będzie już bez wyjątku wydawać wiz obywatelom tych trzech krajów, aż do odwołania.”

Francuska społeczność kulturalna i Związek Narodowy Syndykat Przedsiębiorstw Artystycznych i Kulturalnych (SYNDEAC) były zbuntowane w związku z tym bezprecedensowym zerwaniem dialogu z krajami, w których w ostatnich miesiącach miały miejsce zamachy stanu. Radykalne środki świadczyły o inwazyjnym wpływie polityki na programy kulturalne i osłabieniu francuskiej polityki międzynarodowej solidarności artystycznej – w szczególności o niszczycielskim ciosie dla Konwencji UNESCO z 2005 r. „w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego”.

SYNDEAC wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że list ten „nie ma sensu z artystycznego punktu widzenia i jest poważnym błędem z politycznego punktu widzenia”. Związek podkreślił również, że zakaz dla artystów i ich dzieł w następstwie innych kryzysów międzynarodowych nigdy nie był problemem, podając jako niedawny przykład Rosję.

Ministerstwo Europy i Spraw Zagranicznych podkreśliło, że „nigdy nie było żadnych rosyjskich ataków na ambasadę francuską” i że nie będzie to miało wpływu na już realizowane projekty.

Nigdy i nigdzie nie bojkotujemy artystów.

Minister kultury Francji Rima Abdul-Malak

Teraz francuska minister kultury Rima Abdul-Malak odpowiedziała, że ​​Francja nie zamierza zrywać więzi kulturalnych z tymi trzema krajami.

„Jestem niezwykle przywiązany do więzi kulturowych, które istnieją od dawna między tymi krajami a Francją” – powiedział Abdul-Malak radiu RTL w piątek 15 września. „Ale teraz istnieje bardzo specyficzny kontekst bezpieczeństwa, który niezwykle się pogorszył w Nigrze, Burkina Faso i Mali”.

„Francja zawsze była narodem otwartym i gościnnym dla artystów, więc nie jest to zmiana polityki. To przystosowanie się do skrajnie pogorszonego kontekstu bezpieczeństwa” – kontynuował minister. „Francja musiała zminimalizować liczbę pracowników ambasad i konsulatów oraz zamknąć służby wizowe. Fizycznie niemożliwe jest zatem wydawanie wiz artystom ani osobom przybywającym z tych krajów do Francji… Nigdy nie bojkotujemy artystów z dowolnego miejsca”.

Dodała, że ​​zwróciła się do swojego ministerstwa o przesłanie „wyjaśnień” do przedsiębiorstw rozrywkowych, dodając, że tylko nowe projekty będą wymagały wiz podróżnych dla artystów.

Rząd Nigru został obalony w wyniku wojskowego zamachu stanu, który miał miejsce 26 lipca, kiedy generał Abdourahamane Tchiani poprowadził interwencję wojskową, która obaliła prezydenta Mohameda Bazouma. Wojsko przejęło władzę w sąsiedniej Burkina Faso w 2022 r., a wojsko Mali również od sierpnia walczy z sojuszem rebeliantów, co doprowadziło Francję do wprowadzenia zakazu wiz i wstrzymania pomocy rozwojowej dla wszystkich trzech krajów.