O nas
Kontakt

Wystawa Burtynsky’ego w Galerii Saatchi „odsłania kurtynę” pokazującą wpływ ludzkości na Ziemię

Laura Kowalczyk

Burtynsky exhibition at Saatchi Gallery ‘pulls curtain away’ on humanity’s impact on Earth

Uderzające zdjęcia, murale i materiały wideo autorstwa kanadyjskiego artysty-fotografa Edwarda Burtynsky’ego zachęcają do ponownego przemyślenia naszego dziedzictwa na Ziemi i dążenia do bardziej zrównoważonej przyszłości.

W tym wydaniu CULT reporter TylkoGliwice Damon Embling przygląda się nowej wystawie w londyńskiej Saatchi Gallery, która zagłębia się w wpływ człowieka na naszą planetę.

Burtynsky: Extraction/Abstraction to retrospektywa twórczości fotografa, zawierająca ponad 90 wielkoformatowych zdjęć kanadyjskiego artysty-fotografa Edwarda Burtynsky’ego, a także murale i rzeczywistość rozszerzoną.

Prezentowane zdjęcia dokumentują ślad ludzkości w świecie przyrody i konsekwencje przemysłu dla środowiska na przestrzeni ponad czterdziestu lat.

Jest on podzielony na pięć głównych działów: Abstrakcja, Rolnictwo, Wydobycie, Produkcja i Przemysł oraz Odpady.

Burtynsky twierdzi, że to nie jest serial o „akcie oskarżenia”, ale taki, który „odsłania kurtynę” przed „innym światem, który musi istnieć, aby ten świat mógł istnieć”.

Jedna wystawa, W ślad za postępem, łączy zdjęcia i nagrania wideo z długiej kariery Burtynsky’ego. 22-minutowe doświadczenie zanurza zwiedzających w historię wpływu przemysłu ludzkiego na Ziemię, zachęcając do ponownego przemyślenia i dążenia do bardziej zrównoważonego jutra.

Inne prezentowane prace badają, jak ślady pozostawione przez przemysł mogą być dziwnie piękne, w tym jedno zdjęcie z Kanady, na którym przedstawiono pomarańczowe płynne odpady powstałe w wyniku wydobycia niklu.

Burtynsky: Extraction/ Abstraction można oglądać w Saatchi Gallery, London SW3, od 14 lutego do 6 maja. Edward Burtynsky – New Works można oglądać w Flowers Gallery, London W1, od 28 lutego do 6 kwietnia.