Komisja Europejska ogłosiła w środę, że zatwierdza stosowanie kontrowersyjnej substancji chemicznej glifosat w całej Unii Europejskiej przez kolejną dekadę po tym, jak państwom członkowskim nie udało się osiągnąć porozumienia.
„Komisja, w oparciu o kompleksowe oceny bezpieczeństwa przeprowadzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Europejską Agencję Chemikaliów (ECHA), wraz z państwami członkowskimi UE, przystąpi teraz do odnowienia zatwierdzenia glifosatu na okres 10 lat, z zastrzeżeniem pewnych nowych warunków i ograniczeń” – napisano w oświadczeniu.
„Ograniczenia te obejmują zakaz stosowania przed zbiorami środka osuszającego oraz potrzebę wprowadzenia pewnych środków w celu ochrony organizmów niebędących przedmiotem zwalczania” – dodał.
Władza wykonawcza UE uzyskała uprawnienia do zatwierdzenia własnej propozycji po tym, jak w środę rano ekspertom z państw członkowskich po raz drugi nie udało się uzyskać większości kwalifikowanej za lub przeciw planowi przedstawionemu po raz pierwszy we wrześniu.
Nastąpiło to po tym, jak EFSA stwierdził w lipcowej ocenie, że nie znalazł „żadnych krytycznych obszarów budzących obawy” w przypadku odnowienia stosowania po 15 grudnia.
Decyzja o stosowaniu glifosatu na poziomie krajowym pozostaje jednak w rękach poszczególnych rządów.
Glifosat to herbicyd wprowadzony w latach 70. XX wieku i stosowany do zwalczania chwastów atakujących uprawy rolne i przestrzenie publiczne. Jest to źródłem kontrowersji, odkąd w 2015 roku agencja ds. nowotworów Światowej Organizacji Zdrowia stwierdziła, że jest to prawdopodobnie rakotwórcza substancja dla ludzi.
W swoim najnowszym komunikacie Komisja powtórzyła, że EFSA sprawdziła 16 000 opublikowanych badań, z czego 2 000 uznano za potencjalnie istotne, a także 300 dodatkowych badań, na które zwrócono jej uwagę na etapie konsultacji publicznych w celu przeprowadzenia oceny.
Dodała, że jeśli pojawią się nowe dowody wskazujące, że kryteria zatwierdzenia nie są już spełniane, rozpocznie nowy przegląd i „natychmiast podejmie działania w celu zmiany lub wycofania zatwierdzenia, jeśli będzie to uzasadnione naukowo”.
Jednak organizacja pozarządowa Pesticide Action Network stwierdziła, że plany Komisji dotyczące samodzielnego odnowienia zatwierdzenia stanowiłyby naruszenie unijnego prawa dotyczącego pestycydów, które stanowi, że należy przestrzegać zasady ostrożności w przypadku braku jasnego konsensusu naukowego co do polityki podejrzanej o wyrządzenie szkody dla środowiska. społeczeństwo lub środowisko.
„Żałujemy, że Komisja odwraca się plecami do niezależnej nauki i obaw obywateli i planuje ponowne zatwierdzenie tego niebezpiecznego herbicydu na kolejne 10 lat” – powiedziała Angeliki Lysimachou, dyrektor ds. nauki i polityki w Pesticide Action Network Europe.
„Istnieją alarmujące dowody podkreślające ryzyko raka związane z glifosatem, a także niezliczoną ilość innych zgłoszonych działań niepożądanych” – stwierdziła również.
Health and Environment Alliance (HEAL), inna organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną środowiska, stwierdziła w reakcji, że „ten nowy niepowodzenie w zgromadzeniu większości państw członkowskich na rzecz odnowienia glifosatu na 10 lat pokazuje, że ignorowanie stanu nauka.”
„To niedopuszczalne, że Komisja w dalszym ciągu planuje realizować swój wniosek, biorąc pod uwagę ilość dowodów naukowych potwierdzających wpływ danej substancji na zdrowie i związane z nią cierpienie” – dodała w oświadczeniu kierownik programu ds. chemikaliów, Natacha Cingotti.