O nas
Kontakt

Z ostatniej chwili. Przywódca najemników Wagnera Jewgienij Prigożin prawdopodobnie zginął w katastrofie lotniczej pod Moskwą

Laura Kowalczyk

Z ostatniej chwili.  Przywódca najemników Wagnera Jewgienij Prigożin prawdopodobnie zginął w katastrofie lotniczej pod Moskwą

Władze rosyjskie twierdzą, że Prigożin był jednym z dziesięciu pasażerów przewidzianych do lotu, chociaż nie jest jeszcze jasne, czy znajdował się w tym czasie na pokładzie.

Jak poinformowały rosyjskie służby ratunkowe, samolot biznesowy lecący z Moskwy do Petersburga rozbił się w środę, zginęły wszystkie dziesięć osób na pokładzie.

Według doniesień odrzutowiec należał do Jewgienija Prigożyna, założyciela prywatnej firmy wojskowej Wagner.

Rosyjski organ regulacyjny ds. lotnictwa cywilnego Rosawiatia potwierdził, że Prigożyn znajduje się na liście pasażerów. Nie było jednak od razu jasne, czy wszedł na pokład samolotu, kiedy ten rozbił się.

Państwowa agencja informacyjna Tass, powołując się na służby ratunkowe, podała, że ​​na pokładzie samolotu było trzech pilotów i siedmiu pasażerów. Władze oświadczyły, że prowadzą dochodzenie w sprawie katastrofy, która miała miejsce w obwodzie twerskim, ponad 100 kilometrów na północ od Moskwy.

Dane śledzenia lotów pokazują, że prywatny odrzutowiec zarejestrowany na Wagnera, którym Prigozhin wcześniej korzystał, wystartował z Moskwy w środę wieczorem, a sygnał jego transpondera zniknął kilka minut później.

Sygnał został utracony na obszarach wiejskich, gdzie w pobliżu nie ma lotnisk, na których odrzutowiec mógłby bezpiecznie wylądować.

Wideo szeroko udostępniane w mediach społecznościowych, w tym przez starszego doradcę ukraińskiego rządu, wydaje się pokazywać samolot spadający z nieba, a następnie stający w płomieniach na ziemi.

Nie udało się od razu zweryfikować autentyczności tych filmów.

Prigożin, którego prywatne siły zbrojne Wagner walczył u boku regularnej armii rosyjskiej na Ukrainie, pod koniec czerwca zorganizował krótkotrwały zbrojny bunt przeciwko rosyjskiemu kierownictwu wojskowemu.

Kreml powiedział, że zostanie zesłany na Białoruś, a jego bojownicy albo przejdą na emeryturę, pójdą tam za nim, albo dołączą do rosyjskiej armii.

W tym tygodniu Prigożin zamieścił swój pierwszy od czasu buntu film rekrutacyjny, w którym stwierdził, że Wagner prowadzi działalność rozpoznawczą i poszukiwawczą, „dzięki czemu Rosja staje się jeszcze większa na wszystkich kontynentach, a Afryka jeszcze bardziej wolna”.