O nas
Kontakt

Zamrożenie ciepła: które kraje europejskie jedzą najwięcej lodów?

Laura Kowalczyk

Zamrożenie ciepła: które kraje europejskie jedzą najwięcej lodów?

Spożycie lodów w Europie wzrosło, ale które kraje czerpią najwięcej?

Zgodnie z najnowszymi danymi, podczas gdy w Europie nadal panują upały podczas letnich fal upałów, produkcja i konsumpcja lodów na kontynencie rośnie.

Państwa członkowskie Unii Europejskiej wyprodukowały w 2022 roku 3,2 miliarda litrów lodów o łącznej wartości ponad 6 miliardów euro, według danych Eurostat. Oznacza to wzrost o 5% w stosunku do roku 2021.

W tym samym okresie około 250 milionów kilogramów lodów zostało wyeksportowanych poza UE, co stanowi spadek o 2% w porównaniu z wcześniej dostępnymi danymi.

Spadek eksportu, pomimo wzrostu produkcji, sugeruje, że Europejczycy uciekają się do lodów, aby pokonać upały.

Oprócz cieplejszych lat, liczby odzwierciedlają zamiłowanie Europejczyków do mrożonych deserów, a niektóre relacje twierdzą, że we Włoszech powstały pierwsze lody na bazie mleka.

Według firmy badawczej Research and Markets wzrost spożycia lodów odpowiada również szybkiej urbanizacji kontynentu i ulepszeniom w technologii mleczarskiej.

Duża niemiecka miarka

Niemcy wyprodukowały 620 milionów litrów lodów w 2022 roku, co stanowi prawie jedną piątą całkowitej rocznej produkcji i poprawia wyniki z 2021 roku, które wyniosły 614 milionów litrów.

Kraje Europy Południowej, Francja i Włochy, podążyły za niemieckimi danymi dotyczącymi produkcji, wynosząc 591 i 571 milionów litrów.

Najtańsze były lody niemieckie, które kosztowały średnio 1,5 euro za litr, a następnie francuskie i włoskie.

Austria, która wyprodukowała blisko dwa miliony litrów lodów, miała najdroższe lody na kontynencie po 7 euro za litr – ponad czterokrotnie więcej niż jej niemieccy sąsiedzi.

Francja: eksporter wagi ciężkiej

Kraje UE wyeksportowały 250 milionów kilogramów lodów do krajów pozaeuropejskich w 2022 roku, importując 61 milionów kilogramów.

Francja znalazła się na szczycie listy eksportowej z 53 milionami kilogramów wyeksportowanych poza UE, wyprzedzając Holandię, Włochy, Niemcy i Belgię.

Rynek handlu lodami we Francji był zdecydowanie największy, a następnie w Irlandii i Niemczech.

W których krajach spożywa się najwięcej lodów?

Według danych z 2020 roku Belgowie kupują ponad 16 kilogramów lodów na mieszkańca – najwięcej na kontynencie.

Tylko Portugalia i Polska były zbliżone do belgijskiej sprzedaży lodów na mieszkańca, odpowiednio 14,18 i 13,6 kilograma.

Kraje skandynawskie również zyskały reputację największych miłośników lodów na przestrzeni czasu, a Szwecja, Dania, Norwegia i Finlandia należą do największych nabywców na mieszkańca.