O nas
Kontakt

Zimowa fala upałów: W innym kraju Ameryki Południowej panują rekordowe temperatury

Laura Kowalczyk

Zimowa fala upałów: W innym kraju Ameryki Południowej panują rekordowe temperatury

Po tym, jak w kraju zanotowano najgorętszy lipiec w historii, temperatury w sierpniu wzrosły do ​​42°C.

Brazylia została dotknięta rekordowymi temperaturami wynoszącymi prawie 42°C, mimo że nadal panuje zima.

Według Narodowego Instytutu Meteorologicznego rzadka fala upałów nawiedziła w czwartek 19 z 26 stanów Brazylii, a także stolicę Brazylii.

Przyniosło także suche warunki i niską wilgotność w kraju, w którym znajduje się tropikalny las deszczowy Amazonii.

Na początku tego miesiąca Chile również doświadczyło zimowej fali upałów, podczas której temperatura wzrosła do 37°C.

Brazylia odnotowuje najwyższą temperaturę w tym roku

W środę cztery stolice stanów odnotowały najwyższą temperaturę w roku. W Cuiabá w środkowo-zachodniej Brazylii maksymalna temperatura osiągnęła 41,8°C.

Fala upałów dotknęła także mieszkańców Rio de Janeiro i São Paulo, dwóch najbardziej zaludnionych miast Brazylii. W czwartek temperatura w Rio osiągnęła 38,7°C – to drugi najgorętszy dzień w mieście w 2023 roku.

Plażowicze odwiedzają wiele słynnych piaszczystych odcinków kraju, w tym Copacabana w Rio.

Władze podały, że w północno-wschodnich stanach Bahia i Piauí wilgotność powietrza spadła poniżej 20 procent, a rząd zalecił ludziom unikanie aktywności fizycznej i pozostawanie w domach w najgorętszych porach dnia.

Na półkuli południowej do lata pozostały jeszcze cztery miesiące.

Co kryje się za ekstremalną pogodą w Brazylii?

W zeszłym miesiącu w Brazylii był najgorętszy lipiec od rozpoczęcia oficjalnych pomiarów w 1961 r., co odzwierciedla światowy rekord, ze średnią temperaturą wynoszącą 23°C.

Klimatolog Jose Marengo z krajowego centrum monitorowania klęsk żywiołowych powiedział, że cieplejsze dni zimą są zazwyczaj spowodowane anomalią wysokiego ciśnienia, która tworzy kopułę nad obszarem stanów, w tym nad południowo-wschodnią i południową Amazonią.

„Przy czystym niebie i dużej ilości słońca gleba nagrzewa się, rozpoczynając proces prowadzący do powstania pęcherzyka ciepłego powietrza, który uniemożliwia przedostawanie się wilgoci” – powiedział agencji prasowej The Associated Press.

Zdaniem Renaty Libonati, badaczki z Uniwersytetu Federalnego w Rio de Janeiro, zmiany klimatyczne i zjawisko El Niño prawdopodobnie spotęgowały wyższe temperatury i bardziej suche warunki pogodowe.

Według Marengo obecne gorące dni brazylijskiej zimy mają mniejszy wpływ na populację niż fale upałów odnotowane w Europie, ponieważ brazylijskie miasta są bardziej przyzwyczajone do temperatur tropikalnych.

AP Photo/Bruna Prado
Cyfrowy znak wyświetla temperaturę 42°C w Rio de Janeiro w Brazylii, czwartek, 24 sierpnia 2023 r.

Czy łagodna pogoda w Brazylii będzie się nadal utrzymywać?

Marengo powiedziała, że ​​czas pokaże, czy to, co będzie się działo w tym tygodniu, to rzeczywiście fala upałów, ponieważ prawdopodobnie za kilka dni zostanie ona przerwana przez nadejście fali zimna.

W TV Globo, największej brazylijskiej stacji informacyjnej, uśmiechnięci reporterzy przeprowadzali wywiady z plażowiczami w Rio de Janeiro – wciąż mniejszością w prawie 7-milionowej metropolii.

„Doniesienia w mediach nie zawsze pomagają ocenić kryzys” – mówi Claudio Angelo z Obserwatorium Klimatu, sieci kilkudziesięciu grup ekologicznych i społecznych. Pozytywną stroną, jeśli taka istnieje, stwierdził, jest to, że przynajmniej teraz w raportach zaczęto mówić o zmianach klimatycznych.