O nas
Kontakt

„Zwycięstwo kobiecej piłki nożnej”: fani cieszą się z sukcesu Mistrzostw Świata FIFA Kobiet

Laura Kowalczyk

„Zwycięstwo kobiecej piłki nożnej”: fani cieszą się z sukcesu Mistrzostw Świata FIFA Kobiet

Podczas gdy przed stadionem Australia Stadium w Sydney po zwycięstwie Hiszpanii 1:0 nad Anglią panowały mieszane emocje, zgodzono się, że kobieca gra ma wiele powodów do dumy.

W niedzielę doszło do ekstatycznych scen, gdy Hiszpania po raz pierwszy zdobyła tytuł mistrza świata w piłce nożnej, pokonując Anglię 1:0 w finale Mistrzostw Świata FIFA Kobiet w Sydney.

Pomimo zaciętej walki, gol kapitana Hiszpanii Olgi Carmony w pierwszej połowie wystarczył, by La Roja zdobyła pierwszy tytuł mistrza świata kobiet.

Dla obu drużyn był to pierwszy raz w historii, który dotarł do finału. Zwycięstwo Hiszpanii oznacza również, że staje się drugim po Niemczech krajem, który wygrał zarówno męską, jak i żeńską wersję turnieju.

Z drugiej strony był to naturalny zawód dla Anglii, która poniosła pierwszą porażkę pod rządami menadżerki Sariny Wiegman.

Zachwyceni kibice przed stadionem

Hiszpańscy kibice piłkarscy opuścili stadion Australia w Sydney w radosnym nastroju.

Wychodząc z areny, hiszpański kibic Rodrigo powiedział Associated Press, że według niego zasłużeni zwycięzcy awansowali po tym, jak „kontrolowali” mecz.

Inna kibicka Hiszpanii, Charmaine, stwierdziła, że ​​jest „absolutnie zachwycona” i „bardzo dumna” z drużyny.

W meczu uczestniczyli także kibice Anglii, Jackie i Kate, którzy pomimo porażki stwierdzili, że podczas turnieju w Australii przeżyli „niesamowite” wrażenia.

„Całe zawody były po prostu niesamowite. To ogromne zwycięstwo kobiecej piłki nożnej, coś wspaniałego” – powiedziała Jackie.

Kobieca piłka nożna robi postępy

Po zakończeniu Pucharu Świata sukces turnieju był odczuwalny zarówno w Australii, jak i w Nowej Zelandii, która była współgospodarzem.

Dziewiąta edycja turnieju kobiet, często przyćmiona przez grę mężczyzn pod względem widoczności i finansowania, podkreśliła rozwój i popularność gry kobiet.

Według firmy badawczej OzTAM półfinałowa porażka Australii z Anglią przyciągnęła przed telewizory ponad 7 milionów widzów, co stanowi najwyższą oglądalność w historii kraju.

Średnia frekwencja na meczach przekroczyła nieco ponad 30 000, po raz trzeci w historii Mistrzostw Świata FIFA Kobiet, kiedy turniej zgromadził średnio ponad 30 000 fanów na mecz, według organizacji piłkarskiej FIFA. Niedzielny finał również przyciągnął fula z 75 784.

W edycji 2023 mecze obejrzało niecałe 2 miliony kibiców. Ostatnie mistrzostwa świata kobiet we Francji w 2019 roku przyciągnęły ponad 1,1 miliona fanów przy średniej widowni wynoszącej zaledwie 21 000 osób.