O nas
Kontakt

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Gabala w Azerbejdżanie

Laura Kowalczyk

13. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Gabala w Azerbejdżanie

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Gabala w Azerbejdżanie obchodzi swoją 13. edycję, ze szczególnym uwzględnieniem młodych muzyków.

„W każdym programie koncertu występuje młody wykonawca” – wyjaśnił Fuad Ibrahimov, dyrektor artystyczny Państwowej Orkiestry Symfonicznej Azerbejdżanu.

Przyszłością każdego kraju jest młodzież i oczywiście udział młodych ludzi w takim festiwalu jest cenny” – dodał.

Azerbejdżan realizuje projekt „Wsparcie dla młodzieży”, który rozpoczął się w 2016 roku i ma na celu identyfikację i wspieranie młodych talentów z całego kraju.

„Festiwal ma także charakter edukacyjny. Przed każdym koncertem wygłaszane są wykłady. Za mną słychać głosy dzieci. Niech oswajają się z dobrą muzyką!” powiedział organizator festiwalu Farhad Badalbeyli.

Oprócz muzyków z samego Azerbejdżanu, w tym roku wystąpili muzycy z Wielkiej Brytanii, Turcji, Estonii, Litwy, Rosji i Polski.

Badalbeyli poprowadził „Memories of Shusha” do rytmicznego symfonicznego mugamu „Rast” Niyaziego.

Kolejnymi azerbejdżańskimi hitami były „Sonatina” Gary Garayeva i „Lachin Ballad” Sevdy Mammadli.

W programie znalazły się także motywy filmowe „Fuga d-moll” Siergieja Rachmaninowa i „Dade Gorgud” Emina Sabitoglu, a także fragmenty baletu „Tysiąc i jedna noc” Fikrata Amirowa oraz utwór muzyczny „Baku” Wasifa Adigozałowa.

Organizowany przez Fundację Hejdara Alijewa i wspierany przez Ministerstwo Kultury festiwal stał się corocznym świętem muzyki klasycznej, folkowej, jazzowej i tanecznej

Festiwal, położony w dzikich i pięknych górach Kaukazu, rozpoczął się jako festiwal muzyki czysto klasycznej, ale z czasem otworzył się na inne gatunki muzyczne.

Cieszy się nim zarówno miejscowa ludność, jak i goście z wielu krajów, w większości ze świata arabskiego.