O nas
Kontakt

Rosja ponownie przedłuża areszt amerykańskiego dziennikarza Gerszkowicza

Laura Kowalczyk

Rosja ponownie przedłuża areszt amerykańskiego dziennikarza Gerszkowicza

Reporter „Wall Street Journal” został w marcu aresztowany pod zarzutem szpiegostwa i będzie przetrzymywany w areszcie do 30 stycznia.

We wtorek sąd w Moskwie przedłużył do 30 stycznia areszt reportera „Wall Street Journal” Evana Gerszkowicza, aresztowanego pod zarzutem szpiegostwa.

Przesłuchanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ według władz szczegóły sprawy karnej przeciwko amerykańskiemu dziennikarzowi są objęte tajemnicą. Nie wyznaczono jeszcze daty jego procesu.

32-letni Gerszkowicz został zatrzymany w marcu podczas podróży reporterskiej do rosyjskiego miasta Jekaterynburg, około 2000 kilometrów na wschód od Moskwy. Od tego czasu przebywa w moskiewskim więzieniu Lefortowo, w którym rosyjskie służby bezpieczeństwa (FSB) przetrzymują więźniów w niemal całkowitej samotności.

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zarzuciła reporterowi, że „działając na zlecenie strony amerykańskiej, zebrał informacje stanowiące tajemnicę państwową na temat działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego”.

Władze rosyjskie nie przedstawiły szczegółowo żadnych dowodów na poparcie zarzutów o szpiegostwo.

Reporter „Wall Street Journal” Evan Gershkovich stoi w szklanej klatce na sali sądowej przed moskiewskim sądem miejskim w Moskwie, Rosja, 10 października 2023 r.
Reporter „Wall Street Journal” Evan Gershkovich stoi w szklanej klatce na sali sądowej przed moskiewskim sądem miejskim w Moskwie, Rosja, 10 października 2023 r.

Z nagrania wideo opublikowanego przez sąd wynika, że ​​Gerszkowicz, ubrany w czarno-białą koszulę w kratkę i ciemną kurtkę z kapturem, spokojnie słuchał orzeczenia sądu z metalowej klatki przeznaczonej dla oskarżonego.

Gershkovich i „Wall Street Journal” zaprzeczyły zarzutom, a rząd USA uznał, że był on bezprawnie przetrzymywany.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Moskwie, której dyplomaci byli obecni na rozprawie, wyraziła „głęboko zaniepokojenie” decyzją sądu.

„Ponawiamy nasz apel o jego natychmiastowe uwolnienie” – oznajmiła ambasada w oświadczeniu dla X.

„Evan był niesprawiedliwie więziony przez około 250 dni, a każdy dzień jest o jeden dzień za długi” – napisano w oświadczeniu „Wall Street Journal”.

„Oskarżenia przeciwko niemu są kategorycznie fałszywe, a jego dalsze uwięzienie stanowi bezczelny i odrażający atak na wolną prasę” – dodał.

Przedłużenie jego aresztu było niemal pewne, gdyż rosyjski wymiar sprawiedliwości bardzo rzadko wypuszcza na wolność osoby oczekujące na proces z tak poważnymi zarzutami, za co grozi kara 20 lat więzienia.

Gerszkowicz jest pierwszym amerykańskim reporterem oskarżonym o szpiegostwo w Rosji od 1986 r., kiedy KGB aresztowało moskiewskiego korespondenta „US News and World Report” Nicholasa Daniloffa. Przebywa w moskiewskim więzieniu Lefortowo, znanym z trudnych warunków.

Analitycy twierdzą, że Moskwa może wykorzystywać uwięzionych Amerykanów jako kartę przetargową po wzroście napięcia po wysłaniu przez Rosję wojsk na Ukrainę. Co najmniej dwóch obywateli USA aresztowanych w Rosji w ostatnich latach, w tym gwiazda WNBA Brittney Griner, zostało wymienionych na Rosjan przetrzymywanych w USA.

Najnowsze aresztowanie dotyczy rosyjsko-amerykańskiej dziennikarki Alsu Kurmaszewy z amerykańskich mediów Radio Wolna Europa/Radio Liberty (RFE/RL). Została aresztowana 18 października w Rosji pod zarzutem naruszeń związanych ze statusem „zagranicznego agenta”.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że rozważy wymianę Gerszkowicza dopiero po wydaniu wyroku w jego procesie. W Rosji procesy szpiegowskie mogą trwać dłużej niż rok.