O nas
Kontakt

„Musimy być ambitni” podczas COP28, mówi unijny komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu

Laura Kowalczyk

„Musimy być ambitni” podczas COP28, mówi unijny komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu

Konferencja ONZ w sprawie ograniczenia globalnych emisji rozpoczyna się w czwartek w Dubaju.

Zdaniem szefa bloku ds. klimatu, Unia Europejska poinformuje swoich partnerów na COP28, że aby pokonać zmiany klimatyczne, potrzebne są większe ambicje.

Wopke Hoekstra, europejski komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu, powiedział w wywiadzie dla TylkoGliwice, że należy zrobić znacznie więcej, aby osiągnąć cele w zakresie redukcji emisji na czas.

„Poprzeczka jest po prostu bardzo wysoka, nie dlatego, że tego chcemy, ale dlatego, że tak mówią naukowcy” – stwierdził Hoekstra.

„Musimy zatem jako społeczność globalna działać w zakresie łagodzenia skutków, zmniejszania emisji i upewnienia się, że szczyt emisji osiągniemy w 2025 r.

„Wyznacza wiarygodny, potrojony cel w zakresie odnawialnych źródeł energii. Chodzi o efektywność energetyczną i eliminację metanu”.

Dla UE przeprowadzenie pierwszego globalnego przeglądu podczas COP28 będzie ważnym krokiem naprzód w ocenie wysiłków podjętych od czasu porozumienia paryskiego z 2015 r. oraz tego, co jeszcze należy zrobić, aby ograniczyć wzrost temperatur do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej poziomy.

„Globalny przegląd” jest tym, czym naprawdę jest to słowo – podsumowaniem i sprawdzeniem, na czym stoimy – stwierdziła komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu. „Ale ważniejsze jest to, jak iść do przodu. Rzeczywistość jest taka, że ​​musimy obrać właściwy kierunek i po prostu musimy biec szybciej. Musimy robić więcej w przyszłości.

„Tak więc dokonanie oceny w tym przypadku jest również równoznaczne z większymi ambicjami i zobowiązaniem się krajów do zrobienia więcej”.

Finansowanie działań klimatycznych oraz fundusz strat i szkód utworzony na poprzedniej COP budzą szczególne kontrowersje, ponieważ kraje najbardziej potrzebujące czekają na porozumienie w sprawie finansowania od bogatszych partnerów, takich jak UE i inne kraje rozwinięte.

Fundusz strat i szkód ma za zadanie reagować na szkody spowodowane niekorzystnymi skutkami zmian klimatycznych. Pozostaje jednak pytanie, kto wniesie wkład do funduszu.

Powodzie w Pakistanie w 2022 r. spowodowały szkody o wartości około 13,6 mld euro i straty gospodarcze o wartości 13,8 mld euro.
Powodzie w Pakistanie w 2022 r. spowodowały szkody o wartości około 13,6 mld euro i straty gospodarcze o wartości 13,8 mld euro.

Solidarność oczekiwana przez kraje rozwijające się wymaga finansowania.

„Pracujemy niestrudzenie również tutaj, w ramach Unii Europejskiej, aby zobaczyć, w jaki sposób możemy zapewnić większe fundusze oraz ograniczyć straty i szkody, i jestem większym optymistą niż kilka tygodni temu, że, jak pan wie, możemy tego dokonać element krytyczny” – powiedział Hoekstra TylkoGliwice.

„Upewnienie się, że otrzymamy odpowiednie finansowanie, jest bardzo ważnym elementem także w budowaniu zaufania”.

Komisarz ds. klimatu dodał, że trudno wskazać wskaźniki, które pozwolą określić, czy COP28 zakończy się sukcesem, czy porażką.

W przypadku obserwatorów konieczne będzie przyjrzenie się ambitności ogłoszonych zobowiązań, aby ocenić, czy społeczność międzynarodowa czyni postępy w zakresie zmian klimatycznych.