O nas
Kontakt

Ambicja Uzbekistanu, by stać się światowym gigantem chemicznym, jest w pełnym rozkwicie

Laura Kowalczyk

Ambicja Uzbekistanu, by stać się światowym gigantem chemicznym, jest w pełnym rozkwicie

Ekspansja Uzbekistanu na głównego światowego gracza w branży chemicznej i gazowej jest o krok bliżej osiągnięcia celu.

Ponieważ Departament Energii ma na celu dywersyfikację gospodarki kraju i zaprzestanie bycia importerem netto towarów, takich jak produkty polimerowe, centralnym elementem tej inicjatywy jest MTO Gas Chemical Complex.

Kompleks o wartości 3,7 miliarda dolarów w Karakul w Buchara obejmuje 225 hektarów i po otwarciu w 2025 roku będzie produkował 1,1 miliona ton materiałów polimerowych.

Produkować będzie polipropylen, polietylen o niskiej i wysokiej gęstości, etylen-octan winylu i politereftalan etylenu – te trzy ostatnie będą produkowane w tym kraju po raz pierwszy.

W tym celu wykorzysta ubogi gaz ziemny ze złóż Mubarek, który przed przekształceniem w polimery o wysokiej wartości dodanej będzie przepuszczany przez najnowocześniejsze zakłady przetwórcze.

Panele słoneczne, części samochodowe, buty, sprzęt sportowy, rury, armatura, meble, kaski, opakowania do żywności czy podłogi to tylko niektóre z produktów codziennego użytku, które powstają z tych elementów.

Wygeneruje wystarczającą ilość surowców, aby zaspokoić popyt krajowy i znacząco ograniczy potrzebę importu podobnych produktów.

Produkcja zakładu zwiększy dostawy do kilku sektorów, w tym rolnictwa, tekstyliów, parafarmaceutyków, elektrotechniki i motoryzacji.

Kompleks – którego żywotność szacuje się na 25 lat, tworząc bezpośrednio 2000 miejsc pracy i ponad 10 000 pośrednio w samym regionie Buchary, generując 14 miliardów dolarów podatków rządowych – podpisał również umowę z amerykańską firmą Air Products na budowę fabryki metanolu.

Będzie nosił nazwę Methanol Island i będzie w stanie produkować 1,34 mln ton rocznie.

Instalacja metanolu zapewni zrównoważone dostawy metanolu, wodoru i innych gazów przemysłowych, takich jak tlen i azot, które są niezbędne w procesach produkcyjnych kompleksu gazowo-chemicznego MTO.

Masrur Shakirov, dyrektor generalny MTO Gas Chemical Complex, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni współpracą z firmą Air Products, światowym liderem w dziedzinie gazów przemysłowych, jako kompleksowym partnerem.

„Firma Air Products stała się niezawodnym dostawcą sprawdzonych rozwiązań, które mogą nam zagwarantować zarówno wysoką jakość, jak i wymaganą ilość potrzebnych nam produktów. „Inwestycje firmy Air Products podkreślają poziom zainteresowania międzynarodowych firm możliwościami rozwoju przemysłowego Uzbekistanu.

Poza firmą amerykańską kompleks ściśle współpracuje z szeregiem firm międzynarodowych, m.in. John Wood Group (Wielka Brytania), Hyundai (Korea Południowa), Sinopec (Chiny), Topsoe (Dania), Lummus Technology (Holandia). Bas) i Versalisa. (Włochy) w trakcie rozwoju.

Właścicielem GCC MTO jest Saneg, największa prywatna firma naftowo-gazowa w Uzbekistanie. Bakhtiyor Fazylov, prezes zarządu Sanegu, powiedział: „Po pełnym uruchomieniu kompleks GCC MTO odegra fundamentalną rolę w przekształcaniu potencjału gospodarczego Uzbekistanu. Obiekt ten przyczyni się do rozwoju nowych gałęzi przemysłu do produkcji produktów o wysokiej wartości dodanej, tworząc tysiące wykwalifikowanych miejsc pracy w całym Uzbekistanie.

Jedwabny Szlak Samarkandy
©

Jednym z głównych celów projektu jest ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko poprzez zastosowanie najlepszych dostępnych technologii i urządzeń – oraz odejście od tradycyjnych elektrowni węglowych MTO.

Zgodnie z celami ekologicznymi pracownicy ośrodka zgłosili się jako wolontariusze do dwudniowego projektu sprzątania z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska w tym miesiącu.

Dziesiątki członków – w tym personel wyższego szczebla z centrali w Taszkencie i pracownicy terenowi w Karakulu – udali się do zbiornika Charvak, Bostanlyk, a także do pomnika historycznego „Ancient Paykent” w Buchara.

W ciągu zaledwie dwóch dni wolontariusze zebrali ponad 200 kg śmieci i porzuconych rzeczy z popularnych miejsc turystycznych.

Elementy nadające się do recyklingu zostały przekazane do dalszego przetwarzania, jak powiedział Artem Uszakow, kierownik ESG MTO Chemical Gas Complex: „Takie jednorazowe działania z pewnością pozytywnie wpływają na sytuację środowiskową, ale musimy mieć na uwadze, że jest to tylko rozwiązanie tymczasowe. ”.

„Niezwykle ważne jest, abyśmy wszyscy przyjęli zasadę, aby troszczyć się o przyrodę, odpowiedzialnie gospodarować odpadami, sortować śmieci i robić wszystko, co możliwe, aby je poddać recyklingowi”.

„To, jak dzisiaj traktujemy środowisko, kształtuje nie tylko nasze życie, ale także przyszłość naszych dzieci i wnuków”.

Pod okiem światowych gigantów przemysłowych Uzbekistan jest gotowy do zbudowania dobrze prosperującej i bardziej ekologicznej gospodarki chemicznej.