O nas
Kontakt

Apple wyłączy funkcję pomiaru tlenu we krwi w zegarkach sprzedawanych w USA w ramach sporu patentowego

Laura Kowalczyk

The Apple logo is displayed over one of their stores in the US.

Apple wyłączy czujniki tlenu we krwi w swoich zegarkach sprzedawanych w USA w związku ze sporem patentowym.

Apple twierdzi, że od czwartku wyłączy funkcję monitorowania poziomu tlenu we krwi w swoich dwóch najpopularniejszych zegarkach w USA, aby zastosować się do nakazanego przez sąd przywrócenia zakazu sprzedaży wynikającego ze sporu patentowego.

Decyzja o wyłączeniu czujnika tlenu we krwi dla konsumentów kupujących Apple Watch Series 9 lub Ultra 2 w USA została podjęta po tym, jak federalny sąd apelacyjny odmówił w środę przedłużenia postanowienia zezwalającego na pozostawienie zegarków w sklepach przez okres walkę o prawa do niektórych technologii.

Tymczasowe zawieszenie wydane przez Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych trzy tygodnie temu pozwoliło obu modelom zegarków wrócić do sklepów w USA po tym, jak Apple wycofało je z półek i stron internetowych tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w ramach długotrwałej bitwy z firmą Masimo zajmującą się technologią medyczną .

Pod koniec października amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego uznała, że ​​czujnik tlenu we krwi w modelach Apple Watch narusza patenty Masimo, co Apple stara się obalić w sądzie apelacyjnym. Jednak proces ten może zająć co najmniej rok, co zmusi firmę z Cupertino w Kalifornii do znalezienia innego sposobu na utrzymanie dostępności swoich zegarków premium w USA.

W poniedziałkowym pozwie do sądu Masimo ujawnił, że Apple uzyskał zgodę amerykańskiego urzędu celnego i ochrony granic na wprowadzenie zmian, które polegałyby na usunięciu czujnika tlenu we krwi z zegarków.

Sygnalizując pewność Apple w wygraniu apelacji od wyroku ITC, modele Series 9 i Ultra 2 sprzedawane w USA od czwartku będą nadal opatrzone ikoną tlenu we krwi, ale po naciśnięciu użytkownicy zostaną powitani przez powiadomienie informujące o technologia nie jest dostępna.

Ci, którzy kupili już modele Series 9 i Ultra 2 w USA, nadal będą mogli korzystać z czujnika tlenu we krwi w dotychczasowej formie. Czujnik będzie nadal działał w zegarkach zakupionych poza USA.

Gdyby Apple zdecydował się zaprzestać sprzedaży Series 9 i Ultra 2 w USA, groziłoby to niewielkim uszczerbkiem w rocznej sprzedaży firmy wynoszącej 383 miliardy dolarów (351,9 miliarda euro). Choć firma nie ujawnia wielkości sprzedaży Apple Watch, analitycy szacują, że produkt generuje roczne przychody na poziomie około 18 miliardów dolarów (16,5 miliarda euro).

Na tańszy zegarek Apple, nazwany SE, nie mają wpływu zmiany spowodowane walką z Masimo, ponieważ model ten nigdy nie miał funkcji tlenu we krwi. Jednak ta technologia, którą Apple wprowadził do swojej oferty zegarków w 2020 roku, odegrała kluczową część wysiłków firmy mających na celu pozycjonowanie urządzeń jako narzędzi ratujących życie i monitorujących zdrowie użytkowników.

W pozwie wzywającym sąd apelacyjny do dalszego blokowania zakazu sprzedaży Apple argumentował, że egzekwowanie nakazu patentowego ITC spowodowałoby niepotrzebne szkody dla „pionierskiego produktu wytwarzanego przez typowo amerykańską firmę, która zatrudnia bezpośrednio ponad 90 000 pracowników” w USA.

Masimo argumentował, że Apple nie odniesie znaczącej szkody na skutek zakazu sprzedaży modeli Apple Watch w USA, biorąc pod uwagę, że większość przychodów firmy pochodzi z iPhone’a. Co więcej, Masimo starał się przedstawić Apple jako korporacyjnego tyrana zaangażowanego w bezczelną kradzież własności intelektualnej powszechnie wykorzystywanej w szpitalach i przez innych pracowników służby zdrowia, którzy leczą około 200 milionów pacjentów rocznie.