O nas
Kontakt

Architekci twierdzą, że La Sagrada Familia może zostać ukończona w 2034 roku, ale kontrowersje pozostają

Laura Kowalczyk

Antoni Gaudi

Plany schodów w Sagrada Familia wywołały sprzeciw ze względu na potencjalną wyburzenie pobliskich budynków mieszkalnych i biur, co dotknie około 1000 rodzin i firm.

Architekci twierdzą, że najsłynniejszy niedokończony budynek na świecie może zostać ostatecznie ukończony do 2034 roku.

Esteve Camps, prezes organizacji odpowiedzialnej za realizację pierwotnego planu Antoniego Gaudiego, powiedział, że jeśli budowa przebiegnie zgodnie z planem, do 2026 r. będzie można ukończyć 172,5-metrową centralną wieżę poświęconą Jezusowi Chrystusowi, dzięki czemu Sagrada Familia będzie najwyższym budynkiem w Barcelonie.

Oznaczałoby to setną rocznicę przedwczesnej śmierci twórcy Sagrada Familia w 1926 roku.

Oczekuje się jednak, że prace nad innymi rzeźbami i dekoracjami, a także kontrowersyjną klatką schodową prowadzącą do głównego wejścia, będą kontynuowane do 2034 roku.

Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie
Bazylika Sagrada Familia w Barcelonie

Plany schodów wywołały sprzeciw mieszkańców i przedsiębiorców, ponieważ ich realizacja wiązałaby się z wyburzeniem bloków mieszkalnych i biurowych sąsiadujących z istniejącym budynkiem oraz wysiedleniem około 1000 rodzin i firm.

Camps powiedział, że pozostaje wierny planom rozbudowy pomimo sprzeciwu niektórych mieszkańców.

Powiedział, że „jako ich spadkobiercy Gaudiego” architekci planowali kontynuować projekt rozbudowy „tak jak zamierzył Gaudi”.

Powiedział, że rozmawia z burmistrzem Barcelony Jaume Collbonim na temat przyszłości planów rozbudowy.

„Nie mam kryształowej kuli, żeby mi powiedzieć, kiedy podejmą decyzję” – powiedział na konferencji prasowej w ubiegłą środę.

Salvador Barroso, prawnik i przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz Osób Dotkniętych Sagrada Familia, lokalnej grupy protestacyjnej, podejmuje działania prawne, aby zatrzymać projektowaną klatkę schodową.

Barroso twierdzi, że schody nigdy nie były przewidziane w pierwotnych planach Gaudiego, a wymyślili je uczniowie architekta po jego przedwczesnej śmierci. Oryginalne plany zostały zniszczone przez anarchistów w momencie wybuchu hiszpańskiej wojny domowej w 1936 roku, ale kolejni architekci pieczołowicie je poskładali.

„Sagrada Familia mówi wiele rzeczy, ale nie ma do niej ostatniego słowa. Decyzję podejmie Rada. Ostatecznie może zadecydować Pan, a nie rodzaj ludzki” – powiedział.

Rada Miasta Barcelony nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie planowanej rozbudowy, powiedział rzecznik TylkoGliwice Culture.

„Współpracujemy z przedstawicielami Sagrada Familia, okolicznymi mieszkańcami i innymi organizacjami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, aby zakończyć prace i zaspokoić potrzeby miasta” – powiedział.

Barcelona chce „zagwarantować prawo do mieszkania i zminimalizować liczbę dotkniętych osób” – dodał.

Kościół Sagrada Familia w Barcelonie
Kościół Sagrada Familia w Barcelonie

Prace przy budynku finansowane są z wpływów z biletów wstępu, których koszt wynosi od 25 do 40 euro, wydawanych co roku przez turystów odwiedzających bazylikę.

W zeszłym roku Sagrada Familia odwiedziło 4,707 mln osób, o 24,7% więcej niż w roku poprzednim, ale nie tyle, ile 4,717 mln osób, które przybyły w 2019 r. przed pandemią.

Najwięcej gości – 85% – pochodzi z zagranicy, przy czym największą grupę według narodowości stanowią Stany Zjednoczone (19% ogółu), a następnie Francja (7,5%), Włochy (7,2%) i Wielka Brytania (5,9%) . Hiszpanie stanowili 14,6% odwiedzających.

Dochód za rok 2023 wyniósł 126,9 mln euro i całość pochodziła ze źródeł prywatnych, takich jak wpływy z gości. Jeśli chodzi o wydatki, 52% budżetu przeznaczono na budowę, 26% na zarządzanie bazyliką.

Nie wiadomo, na co wydatkowana jest reszta, ponieważ Kościół nie ma obowiązku publikowania swoich rachunków.

W ubiegłym roku w 66 międzynarodowych mszach w Sagrada Familia wzięło udział około 51 696 osób, a na nabożeństwach w bazylice wzięło udział 280 670 wiernych.

Podjęto wysiłki mające na celu „internacjonalizację” marki Sagrada Familia poprzez koncert z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej w świątyni i wystawę w szeregu muzeów w Japonii.

Kopia ta została zaktualizowana i poprawiona.