O nas
Kontakt

Błędne ceny: jak skorzystać z tanich ofert lotniczych, gdy linie lotnicze popełniają błędy

Laura Kowalczyk

Błędne ceny: jak skorzystać z tanich ofert lotniczych, gdy linie lotnicze popełniają błędy

Ten tani trik lotniczy może zapewnić Ci bilety po najniższych cenach, ale może być ryzykowny.

Szukasz tanich lotów na swój następny wyjazd? Najlepszym rozwiązaniem mogą być taryfy błędów.

Jak sama nazwa wskazuje, błędne ceny to błędy popełniane podczas podawania ceny lotu w Internecie. Czasami bilety są sprzedawane znacznie taniej, niż powinny, albo z powodu błędu ludzkiego, albo usterek w skomplikowanych systemach określających ceny lotów.

Doświadczeni podróżnicy mogą wykorzystać te błędy, aby zapewnić sobie tanie wakacje, jednak tani bilet wiąże się z pewnym ryzykiem.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o błędnych taryfach – od tego, jak je znaleźć po to, co może się zdarzyć podczas ich rezerwacji.

Tani lot hack: jak znaleźć błędne ceny biletów

Istnieją różne strony internetowe i biuletyny poświęcone wyszukiwaniu tanich lotów – w tym te, które specjalizują się w hackach, takich jak pomijanie opóźnień i błędne ceny biletów.

Jack’s Flight Club to jeden z przykładów, który dostarcza oferty lotów za pośrednictwem biuletynu e-mailowego i aplikacji mobilnej. Zamiast oferować bilety za pośrednictwem własnej platformy, przekierowuje użytkowników do stron rezerwacji linii lotniczych lub biur podróży. Subskrypcja jest bezpłatna, chociaż członkostwo Premium zapewnia dostęp do większej liczby zniżek.

Usługa zapewnia powiadomienia o tanich lotach odlatujących ze wszystkich lotnisk w Belgii, Danii, Niemczech, Irlandii, Luksemburgu, Holandii, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii, a także z Bostonu, Chicago, Nowego Jorku, Filadelfii i Waszyngtonu w USA .

Secret Flying oferuje podobną usługę, z ofertami tanich lotów i błędami wymienionymi na swojej stronie internetowej i udostępnianymi abonentom za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wyszukuje oferty wylotów z lotnisk na całym świecie i jest bezpłatna.

Możesz także skonfigurować alerty cenowe dla określonych tras za pomocą usług agregujących, takich jak Skyscanner lub Loty Google.

Błędne ceny biletów są zazwyczaj korygowane lub szybko wyprzedane, dlatego musisz działać szybko, aby zapewnić sobie tani lot.

Jakie są przyczyny błędnych stawek?

Ceny lotów są często ustalane przez złożone algorytmy, które dostosowują je na podstawie danych, takich jak zapotrzebowanie na określone trasy lub odległość.

Mogą one zostać dodatkowo dostosowane przez internetowe biura podróży sprzedające loty jako strona trzecia. Czasami pojawiają się błędy w taryfach, gdy agenci podają ceny różniące się od bezpośrednich cen linii lotniczych – albo z powodu błędu ludzkiego, albo usterki w systemie.

W innych przypadkach przeliczenia z jednej waluty na drugą mogą być wyświetlane nieprawidłowo, przez co lot będzie znacznie tańszy, niż powinien. Linia lotnicza może również błędnie obliczyć przebieg lotów łączonych, co skutkuje niższymi podatkami.

Linie lotnicze czasami popełniają błąd, podając lot w klasie premium, biznesowej lub pierwszej w cenie ekonomicznej. Często właśnie w tym miejscu można najwięcej zaoszczędzić, ponieważ taryfy ekonomiczne składają się w dużej mierze z podatków i opłat dodatkowych, które zwykle pozostają takie same niezależnie od błędów.

W miarę ulepszania technologii i przejmowania kontroli przez sztuczną inteligencję koszty błędów staną się mniej powszechne, a jeśli wystąpią, będą one szybciej naprawiane.

Jakie ryzyko wiąże się z rezerwacją błędnej taryfy?

Bilety w ramach błędnej taryfy są zwykle honorowane przez linie lotnicze, ale nie jest to gwarantowane, chyba że w Twoim kraju obowiązują przepisy egzekwujące to.

Bierze się w nich zazwyczaj pod uwagę, czy błąd był na tyle oczywisty, że konsument go zauważył, jak długo pozostawał on w Internecie i jak szybko został o nim powiadomiony.

Pasażerowie korzystający z tych tanich biletów powinni jednak pamiętać, że linia lotnicza może odwołać Twój lot, jeśli zorientuje się, że wystąpił błąd i zdecyduje się go nie podtrzymywać. W takich przypadkach masz prawo do pełnego zwrotu pieniędzy. Bez Twojej zgody nie zostaniesz obciążony pełną ceną biletu.

Z tego powodu strony takie jak Jack’s Flight Club i Secret Flying odradzają planowanie innych podróży, takich jak rezerwacja hoteli lub zakwaterowania, do ostatniej chwili.

Secret Flying twierdzi, że istnieje „małe prawdopodobieństwo”, że linia lotnicza może anulować bilet. Dlatego najlepiej zarezerwować zakwaterowanie podlegające zwrotowi lub elastyczne, jeśli planujesz lot według błędnej taryfy.

Jeśli jednak przypadkowo zarezerwujesz błędny lot, ponieważ zniżka nie była wystarczająca, aby uznać ją za nienormalną, możesz mieć prawo zakwestionować cenę, jeśli linia lotnicza odwoła Twój lot lub uzyskać od linii lotniczej odszkodowanie za wszelkie poniesione dodatkowe koszty, takie jak rezerwacje hotelu .

Jack’s Flight Club twierdzi, że około 70 procent błędnych taryf, które podaje, jest honorowanych przez linie lotnicze, ponieważ starają się one uniknąć kłopotów i złego rozgłosu związanego z anulowaniem biletów. Po wystawieniu biletu prawdopodobieństwo jego anulowania jest mniejsze.

Aby zwiększyć szansę na uhonorowanie błędnej taryfy, dokonaj rezerwacji bezpośrednio u linii lotniczej i rezerwuj wyłącznie bilety z możliwymi rabatami.

Ile możesz zaoszczędzić dzięki błędnym taryfom?

Najnowsze błędne taryfy udostępnione przez Jack’s Flight Club obejmują lot za 46 euro z Londynu do Los Angeles liniami norweskimi; Z Amsterdamu do Peru za 164 euro liniami AeroMexico; i z Paryża do Tokio za 290 euro z Aeroflotem w pracowitym okresie świątecznym.

Koszty tych podróży zwykle wynoszą odpowiednio około 410, 800 i 900 euro.

Firma Secret Flying niedawno wypuściła loty w klasie biznes z kilku niemieckich miast do Cusco w Peru w cenie od 834 euro za podróż w obie strony liniami Iberia i LATAM Airlines. Loty w klasie biznes z Monachium zazwyczaj kosztują ponad 3000 euro.

Na stronie zaalarmowano ostatnio czytelników o lotach za 250 euro ze Sztokholmu w Szwecji do Johannesburga w Republice Południowej Afryki liniami Swiss International Air Lines – czyli około połowy zwykłej ceny.