O nas
Kontakt

CERN otwiera nowe centrum dla zwiedzających, które będzie mogło przyjąć 500 000 osób rocznie i poznać jego przełomową pracę

Laura Kowalczyk

CERN otwiera nowe centrum dla zwiedzających, które będzie mogło przyjąć 500 000 osób rocznie i poznać jego przełomową pracę

Nowe centrum, położone w szwajcarskich lasach na terenie CERN, zostało zaprojektowane jako pomost między nauką a światem zewnętrznym.

CERN otwiera swoje drzwi, aby powitać więcej gości niż kiedykolwiek, dzięki zupełnie nowemu centrum dla zwiedzających, które jest w stanie przyjąć pół miliona gości rocznie.

Szefowie Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (oficjalna nazwa CERN) twierdzą, że potrzebne są ulepszenia, aby lepiej powitać dziesiątki tysięcy turystów, którzy co roku gromadzą się przed wejściem do CERN w pobliżu granicy francusko-szwajcarskiej.

„Dzięki Science Gateway chcemy poszerzyć możliwości edukacji naukowej, które oferujemy społeczeństwu” – wyjaśniła dyrektor generalna CERN Fabiola Gianotti.

Słynny architekt Renzo Piano, przyjaciel Gianottiego i rodak Włoch, pomógł zaprojektować konstrukcję, której otwarcie odbyło się w tym tygodniu.

Inspiracja od naukowców z CERN przy pracy

Nowe centrum Science Gateway jest zasilane panelami słonecznymi i położone na zalesionym terenie.

Zawiera dwie połączone rury w powietrzu, co jest aluzją do podziemnych rur, w których odbywają się eksperymenty laboratoryjne.

Posiada również przezroczystą szklaną konstrukcję i mostek – symbolizujący otwartość i powiązania z dużymi i małymi elementami. Mieści się w nim laboratoria, powierzchnie wystawiennicze, a także audytorium.

Piano, zafascynowany projektem, twierdzi, że zainspirował się pracą wykonywaną w zakładzie.

„Więc przyjechałem do CERN-u, pojechałem po wielkim zderzaczu. Rozmawiałem z ludźmi, rozmawiałem z naukowcami i wtedy (stało się) jasne, że ci ludzie potrzebowali mostu: prawdziwego, ale także metaforycznego jeden, łączący świat naukowca ze światem zewnętrznym”.

Piano twierdzi, że „wzruszyła go” „niesamowita” praca naukowców z CERN badających wszystko, od najmniejszych cząstek atomowych po Wielki Wybuch, co pomaga zrozumieć, „że planeta Ziemia to mały statek kosmiczny, na którym wszyscy jesteśmy na pokładzie”. .

Gianotti mówi, że jednym z głównych celów nowego centrum było „zaszczepienie każdemu, kto tu przyjeżdża, ciekawości i pasji do nauki oraz zainspirowanie młodych ludzi do podjęcia kariery w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce”.

„Badamy więc bardzo, bardzo małe, aby zrozumieć bardzo, bardzo duże – strukturę i ewolucję wszechświata”.

Zrozumienie wszechświata

CERN, którego gigantyczny akcelerator cząstek kursuje 27-kilometrową podziemną pętlę przez tunele wokół Genewy, w 2012 roku trafił na pierwsze strony gazet na całym świecie, gdy jego naukowcy potwierdzili istnienie dotychczas teoretycznego „bozonu Higgsa” – przez niektórych nazywanego „boską cząstką” i centralnym elementem złożonej układanki znanej jako Model Standardowy fizyki cząstek elementarnych.

„Głównym celem nauki, którą uprawiamy w CERN, jest zrozumienie najmniejszych składników materii i wszechświata” – wyjaśnił Gianotti.

Naukowcy z CERN przeprowadzają obecnie eksperymenty, próbując znaleźć w niej pęknięcia i wyjaśnić tajemnice, takie jak istnienie ciemnej materii, która stanowi 25 procent Wszechświata, korzystając z Wielkiego Zderzacza Hadronów, największego i najpotężniejszego akceleratora cząstek na świecie.

W zeszłym roku zaczęto zwiększać intensywność energii w eksperymentach, wykorzystując bardzo silne magnesy do przepuszczania atomów przez podziemne rurki, powodując zderzenia i badając wyniki, generując mnóstwo danych na temat zachowania cząstek.

CERN przygotowuje wieloletni, wart wiele miliardów franków projekt budowy „Future Circular Collider” z tunelem o obwodzie 100 km obok obecnego.

Mamy nadzieję na rozpoczęcie działalności w 2040 roku.

Projekt Science Gateway powstał w 2018 r., a przełomowe prace nad projektem o wartości 100 milionów franków szwajcarskich (około 110 milionów dolarów) miały miejsce nieco ponad dwa lata temu.

Wcześniej CERN gościł 150 000 turystów rocznie, ale liczba wniosków była dwukrotnie większa. Gianotti twierdzi, że Science Gateway zwiększy pojemność do 500 000 osób.

Wstęp będzie bezpłatny, a godziny otwarcia obowiązują od poniedziałku do soboty.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.