O nas
Kontakt

Chcesz przenieść się do USA? Oto, ile musisz zainwestować, aby otrzymać złotą wizę

Laura Kowalczyk

Chcesz przenieść się do USA?  Oto, ile musisz zainwestować, aby otrzymać złotą wizę

Jak zdobyć zieloną kartę poprzez inwestycję i urzeczywistnić swój amerykański sen.

Zawsze chciałeś mieszkać w USA?

Niestety, krajowa Karta Stałego Rezydenta, czyli zielona karta, jest bardzo trudna do zdobycia.

O ile nie masz członka rodziny w USA, oferty pracy ani dobrej passy w loterii wizowej różnorodności, być może będziesz musiał odłożyć na bok swój amerykański sen.

Chyba że jesteś wyjątkowo bogaty, to znaczy. Stany Zjednoczone należą do nielicznych krajów, które nadal oferują „złote wizy” lub obywatelstwo w drodze inwestycji.

Immigrant Investor Program, czyli wiza EB-5, to amerykańska wersja tego programu.

Oto, jak to działa i kto jest uprawniony.

Jak zdobyć złotą wizę do USA?

Wiza EB-5 wymaga inwestycji o wartości co najmniej 800 000 USD (730 000 EUR) w zatwierdzone przedsiębiorstwo handlowe w USA. Ponadto firma musi utworzyć lub zachować co najmniej 10 miejsc pracy.

W przypadku projektów poza docelowymi obszarami zatrudnienia minimalna inwestycja wzrasta do 1 050 000 USD (960 000 EUR).

Inwestor musi planować zaangażowanie w biznes jako menedżer.

Jeśli Twój wniosek zostanie zatwierdzony po złożeniu dowodu inwestycji, możesz zacząć ubiegać się o zieloną kartę.

Jeśli się powiedzie, uzyskasz prawo do życia, pracy, nauki lub przejścia na emeryturę w USA. Członkowie Twojej rodziny pozostający na utrzymaniu – współmałżonek i niezamężne dzieci poniżej 21 roku życia – również będą uprawnieni do warunkowej zielonej karty.

Po pięciu latach życia w USA możesz ubiegać się o obywatelstwo.

Ile złotych wiz rozdaje USA?

Stany Zjednoczone wydają rocznie zaledwie 10 000 wiz EB-5, w tym wizy wydawane członkom rodzin inwestorów.

Od zeszłego roku, kiedy program został przedłużony na kolejne pięć lat, 20 proc. tych wiz jest zarezerwowanych na projekty na terenach wiejskich. Są to obszary docelowe o liczbie mieszkańców mniejszej niż 20 000 lub o wysokiej stopie bezrobocia.

Każdemu krajowi przyznawane jest maksymalnie 7 procent wszystkich wiz EB-5 każdego roku.

Jakie narodowości ubiegają się o najwięcej złotych wiz do USA?

Wiza EB-5 jest zdecydowanie najbardziej popularna wśród osób z Chin. W 2022 r. obywatelom Chin wydano ponad 6000 złotych wiz amerykańskich, przy czym wizy przeniesione z ery COVID częściowo odpowiadają za dużą liczbę.

Ze względu na popularność programu i restrykcyjną kwotę, chińscy inwestorzy muszą obecnie czekać na swoje zielone karty przez dekadę.

Jednak lista oczekujących jest znacznie krótsza w przypadku nowego programu dla obszarów wiejskich, ponieważ uważa się go za nową kategorię. Doprowadziło to do nowego zainteresowania programem.

Następne w kolejności były Indie z 1381 wizami EB-5 w 2022 r., a następnie Wietnam (815), Korea Południowa i Brazylia (po 336).

Jakie inne kraje oferują złote wizy?

Złote wizy stają się coraz bardziej kontrowersyjne w Europie. Wiele krajów eliminuje lub zaostrza swoje programy, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, a Portugalia jest ostatnim krajem, który wyciągnął wtyczkę.

Komisja Europejska ostrzegła, że ​​programy te mogą być wykorzystywane do prania pieniędzy, uchylania się od płacenia podatków i przestępczości zorganizowanej.

Niemniej jednak Austria, Włochy, Grecja, Malta, Hiszpania, Szwajcaria i Turcja nadal stosują złote systemy wizowe.

Gdzie indziej Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie i różne wyspy karaibskie również oferują złote wizy. Chociaż Kanada nie ma ogólnokrajowego systemu złotych wiz, niektóre prowincje je oferują.